Brutalita s tváří dítěte. Spartakiádní vrah Straka děsil celou Prahu

3.6.2021
Jitka Kačánová

Tři vraždy, dva pokusy o vraždu, pět znásilnění, tři loupeže a pět krádeží. To všechno stihl spartakiádní vrah Jiří Straka během svého řádění od 17. února do 16. května 1985. Jeho brutalita se útok od útoku zvyšovala a jak sám řekl policistům při výslechu: „„Kdyby mě nechytili, tak jsem jich udělal ještě víc, třeba deset nebo dvacet. Já jsem po tý první i po tý MUDr. chodil za ženskejma po Praze, ale hodně mi jich uteklo.“

Před 30 lety byl naší ústavou zrušen trest smrti. Kdo absolutnímu verdiktu unikl

Klamání tělem

Ti, kteří Straku znali předtím, než začal vraždit, zpočátku nemohli uvěřit, že právě on je tím zabijákem, který děsí celou Prahu. Hlavně jeho matka. „Nevím, že by měl někdy násilné sklony. Naopak, jednalo se o dítě, které bylo vždy hodné, poslouchal mě a nikdy jsme s ním neměli žádné potíže. K děvčatům se choval hezky, nijak agresivně. Stále nevěřím tomu, že by kluk udělal to, proč je stíhán. Vím o něm, že v mládí třeba brečel, když sestra zašlápla mravence,“ uvedla do policejního protokolu. Jenže obraz sympatického a živého klučiny, který ve svém okolí vyvolával, byl podle znalců, kteří zkoumali jeho psychický stav, pouhou fasádou. Za ní se skrýval nebezpečný psychopat. Podle závěrečného posudku měl Straka sklon k sadismu a nekrosadismu, chyběly mu morální zábrany, byl bezcitný, bezohledný a lačný po sexuálním uspokojení. Navíc se znalci shodli na tom, že jeho nebezpečnost zvyšovala velmi dobrá inteligenční schopnost, rychlá orientace, pohotové jednání, nebojácnost, dobré tělesné vybavení a klamný zevnějšek.

Otýlie Vranská: Dosud největší pomník české kriminalistiky. Rozluští DNA dávnou vraždu?

Osm útoků

Na jeho nevinném vzhledu ale nakonec zas až tak nezáleželo. Své oběti přepadával hlavně zákeřně zezadu s cílem nedat jim žádnou šanci. Poprvé zaútočil 17. února v lesíku poblíž sídliště Novodvorská na Praze 4 na dvacetiletou Milanu. Ta mu ale navrhla, že s ním půjde dobrovolně, jen ať jdou někam jinam. Když se však ocitli na osvětlené ulici, začala křičet a Straka utekl. První vraždu spáchal až 8. dubna na stejném místě, kde předtím přepadl Milanu. Třiadvacetiletou Alici P. znásilnil ji a nacpal jí do úst hlínu a listí, což ji nakonec udusilo.

Znovu vraždil počátkem května. Ten den nejdříve přepadl čtyřiapadesátiletou Vlastu. Myslel si o ní ale, že je mnohem mladší. Když ji uviděl zblízka, naštěstí ji neznásilnil, ale alespoň ji okradl. Vlasta útok přežila. Ještě ten den ovšem zaútočil na třicetiletou lékařku Věru, kterou nakonec uškrtil ramínkem od podprsenky. Naposledy zavraždil v půlce května v dejvické prodejně Ovoce a zelenina třicetiletou ženu. Za šest dnů poté si pro něj konečně přímo do učiliště přišli kriminalisté, kteří až do poslední chvíle nevěřili, že hledaným brutálním vrahem je teprve šestnáctiletý hoch. Ten se však přiznal a přidal k tomu i detaily, které mohl znát jen pachatel.

Horor v kině. Nevraždil herec na plátně, ale promítač

Peklo v kriminálu

Nezletilý Straka dostal nakonec u soudu jen deset let, jenže jako sexuálního devianta ho za mřížemi čekalo doslova peklo. Jeho rodiče se v té době dokonce nechali slyšet, že nejlepší by pro něj byl trest smrti. Mimo jiné i právě kvůli tomu, co měl zažít ve vězení. Jeho spoluvězni se ho pokusili oběsit a bachaři mu prý rozkopali genitálie na kaši. Když mu vypršel trest, absolvoval vykastrovaný Straka dalších deset let v ústavní léčbě v Bohnicích. Na svobodě je od roku 2004 a dnes žije pod změněnou identitou na Moravě.

Zdroj: kriminalistika.euNepřehlédněte