Horor v kině. Nevraždil herec na plátně, ale promítač

29.1.2021
Jitka Kačánová

Obrovské rozhořčení vyvolal počátkem léta 1966 případ vraha s promítačkou z kina Metro na Národní třídě. K soudu, který mu nakonec dal nejvyšší trest, dorazila dokonce petice s 860 podpisy, požadující jeho smrt. Kromě strašného činu byla veřejnost pobouřena také tím, že Papež čekal na nástup trestu za sexuální delikty na svobodě, ačkoliv za první sexuální útok na malého chlapce byl vyšetřován již v roce 1962. Kdyby byl tenkrát ve vazbě, malý Josef Neumann by mohl žít.

Komisař Magreit zuří

Osudnou neděli 5. června se Neumann vydal na film s Vinnetouem, jenže zrovna dávali mládeži nepřístupný film s komisařem Magreitem. Postával v pasáži kina, když ho tam zahlédl čtyřiadvacetiletý Papež, který šel francouzsko-italskou detektivku promítat. Před šichtou v nedalekém bufetu snědl pár chlebíčků a zapil několika pivy. Přestože měl za sebou nedokončenou protialkoholní léčbu a věděl, že právě alkohol v něm spouští jeho delikventní choutky.

Dva různé osudy lidických vrahů. Jeden měl štěstí, že se hodil komunistům…

Nedalo mu velkou práci nalákat zklamaného chlapce k sobě do promítací kabiny, jenže místo kriminálky začal s hororem. Protože bylo v kabině horko, vyzval ho, ať se svlékne, a začal ho osahávat a ostříhal mu vlasy, u čehož se sexuálně uspokojil. Vyděšený chlapec začal naříkat a Papežovi pohrozil, že to na něj řekne mámě. Promítač se toho lekl a začal Neumanna bodat nůžkami do srdce a do genitálií. Zasadil mu celkem 36 ran.

V tu chvíli doběhl filmový kotouč s první částí a nespokojení diváci, kterých bylo v té době v kině přes stovku, začali pískat a do toho na něj neustále zvonil zřízenec kina. Zmatený Papež nasadil špatný kotouč a musel to napravit. Těžce zraněný Josef se mezitím plazil k východu z kabiny, okolo které ho někdy v té době hledala jeho nešťastná matka. Dokonce prý vzala i za kliku od jejích dveří, ale bylo zamčeno. Jakmile Papež konečně nasadil správný kotouč s filmem, rychle Josefa doběhl, omráčil ho a nakonec uškrtil. Jeho tělo pak vhodil do úzké šachty pod podlahou kabiny a zaházel filmovými plakáty a dalšími věcmi. Krátce nato si tam přišli jeho dva kolegové pro zapomenutou tašku a Papež jim namluvil, že se mu spustila krev z nosu, a proto jsou všude její stopy.

Otýlie Vranská: Dosud největší pomník české kriminalistiky. Rozluští DNA dávnou vraždu?

Nehorázný smrad

Papež, který stěží vychodil sedm tříd, patrně doufal, že dokonale zahladil stopy, jenže kvůli letnímu parnu se kabinou brzy začal linout neuvěřitelný zápach. Papež, který měl nastoupit do vězení, ještě tři dny promítal, ale když ho vystřídali kolegové, začali si na smrad stěžovat. V doprovodu svého manžela, lékaře, to přišla prověřit sama ředitelka kina a její manžel jí řekl, že tam je nejspíš někde mrtvola. Přivolaní policisté měli po objevu mrtvého chlapce a zjištění, že jedním z promítačů je i sexuálně narušený Papež, téměř jasno. Pět dnů po vraždě si pro něj přijeli na pražský Chodov, kde bydlel v domku spolu se svou matkou a kde se před nimi schovával v primitivní skrýši v hromadě prken.

Papež se k vraždě okamžitě přiznal. Ostatně na místě činu kriminalisté našli krvavý otisk jeho dlaně, stejně tak jako na jeho oblečení zbytky chlapcových ostříhaných vlasů. Papež se proti trestu smrti odvolal a žádal o ústavní léčbu a operaci mozku, nicméně nakonec byl téměř do roka a do dne, 8. června 1967, popraven.Nepřehlédněte