Pochodeň národa Jan Palach se upálil před 49 lety. Jaký byl jeho život?

16.1.2018
Ondřej Hudec
Další fotky

Rodištěm Jana Palacha je Praha. Vyrůstal však ve středočeských Všetatech. Po gymnáziu na Mělníku, které dnes nese jeho jméno, zamířil na  na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Přijímačky sice udělal, ale pro svůj pro svůj „živnostenský původ“ nebyl v roce 1966 přijat, i když uspěl při přijímacích zkouškách. Chvíli proto studoval na Vysoké škole ekonomické. V roce 1968 už ho na Filozofickou fakultu přijali.

Architekt Kaplický před 9 lety náhle zemřel. Jeho stavby ve světě budí obdiv, v Česku kontroverze. Dočká se Praha jeho knihovny?

Okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy byl pro mladého Palacha šok. Ještě před nedlouhou dobou sám procestoval Sovětský svaz a byl tam i na pracovních brigádách. Na podzim se již účastnil protiokupačních demonstrací i dalších protestních akcí. Zapojil se také do studentské stávky. Postupem času však neviděl žádný významný pokrok.  Začal proto uvažovat o radikálnější akci, která by probrala společnost z letargie, do níž se dostala po srpnových událostech. Svým příbuzným ani přátelům se však o ničem konkrétním nesvěřil.

Palachův týden ve znamení demonstrace: Nedůvěřujeme vládě, vydejte Babiše a Faltýnka. Objeví se i podporovatelé Drahoše

Ve čtvrtek 16. ledna 1969 přišel Palach na horní část Václavského náměstí a zhruba v půl druhé odpoledne se polil hořlavinou a zapálil. Zahalen plameny běžel Palach přes křižovatku od kašny pod muzeem k Washingtonově ulici, kde se jej pokusil uhasit výhybkář Dopravního podniku svým kabátem. Následkem ohně utrpěl rozsáhlé popáleniny, s nimiž byl převezen na na popáleninové centrum v pražské Legerově ulici.

Poslední  krátký rozhovor byl s Palachem pořízen právě zde. Promluvil o příčině svého činu. Palach se na něm zmiňuje o pasivitě lidí, vystupuje proti rozšiřování Zpráv – deníku vydávaného sovětskými okupanty, a požaduje generální stávku. Svůj čin Palach prý nenazval sebevraždou, ale akcí.

FOTO: Jan Palach

Jan Palach - Jan PalachJan Palach - Jan PalachJan Palach - Jan PalachJan Palach - Jan PalachJan Palach - Jan Palach
Další fotky
Jan Palach - Jan PalachJan Palach - Jan PalachJan Palach - Jan Palach

Jan Palach zemřel na následky zranění v neděli 19. ledna 1969 v 15:30, tři dny po svém činu. Jeho následný pohřeb, který proběhl 25. ledna 1969 se stal velkou manifestací namířenou proti pokračující okupaci. Smuteční průvod tvořilo několik desítek tisíc lidí. Posmrtně dostal Palach Řád Tomáše Garrigua Masaryka 1. třídy z rukou prezidenta Václava Havla v roce 1991.Nepřehlédněte