Pod dozorem Honzy Tuny: Co se děje v těle, když přestanete pít alkohol

Musím se vám přiznat, že jsem teď od Vánoc docela hřešil. Co se týče alkoholu. Sice sem tam sklenička. Ale pomalu každý den. A také je to na mě docela vidět. Všechno se ale dá změnit. Třeba hned teď, kdy vrcholí suchý únor. Co se s naším tělem děje, když přestaneme pít? Nebo když si dáme pauzu? Co se změní? Některé věci jdou velmi rychle v řádu pouhých dnů a týdnů. Třeba začneme hubnout, zlepší se nám pleť. Jiné pomaleji. Třeba obnova mozkových a jaterních buněk. A také budeme sexuálně výkonnější. 

My Češi, Moravané a Slezané patříme mezi největší pijáky na světě. Průměrně vypijeme 14,5 litru čistého lihu za jediný rok. Tedy měsíc co měsíc litr a dvě deci. Čistého alkoholu. Dvakrát více než je světový průměr. Na hranici rizikového pití je v naší zemi neuvěřitelný milion lidí. A teď, během lockdownu, se to ještě u mnohých horší. Mnozí s tím ale chtějí něco dělat.

 Tohle všechno se v našem a s naším tělem po odložení skleničky stane. 

Alkohol je obrovská energetická bomba a způsobuje ukládání tuků. Třeba právě v okolí břicha. Prostě pivní a nejen pivní pneumatika. Na začátku roku jsem vám v Našem REGIONU a v mém pořadu A DOST! na TelevizeSeznam.cz/porad/adost ukázal, kolik které druhy alkoholu obsahují energie. Dá se tedy říci, že alkohol vyhrává v energetické soutěži. Jinak přijaté kalorie, například z jídla, už tělo nestíhá spalovat a ukládají se. Tedy to první, co po vysazení alkoholu pocítíme, je to, že kila poletí dolů. Klidně i přes kilo za týden, a tak není vůbec nereálných nějakých pět kilo za měsíc. Samozřejmě ale nesmíme alkohol nahradit sladkými nápoji a různými dobrotami. A měli bychom se k tomu i víc hýbat. 

Honza Tuna: alkohol a tloustnutí aneb Proč pivo dělá „hezká“ těla

Už během pár týdnů také začneme lépe spát. Budeme méně unavení a v lepší fyzické i psychické kondici. Tady je potřeba jen upozornit na jednu věc. Ze začátku se může spaní i psychika na chvíli zhoršit, a to především když jsme předtím pili dlouhodobě a pravidelně. Pokud se ale nejedná o nějaké psychické onemocnění, stačí překonat několik dní a pak se vše otočí. A začnou se dít zázraky.

Navíc začneme lépe vypadat, a to skoro hned. Nebudeme například tolik opuchlí. A za pár týdnů se nám také zlepší pleť. Bez nadsázky řečeno vizuálně omládneme. A to z mnoha důvodů, nejen že pleť bude lépe vyživovaná. Alkohol totiž blokuje vstřebávání prospěšných látek jako třeba důležitých vitaminů. 

Mozek řídí celé naše tělo a mysl. A když ho ničíme, dříve či později na to dojedeme. A alkohol, který je neurotoxickou látkou, ho ničí. Zastavit to můžeme okamžitě. Teď hned. Některé mozkové buňky se začnou obnovovat. Jiné přestanou umírat. Mám na mysli neurony, které se obnovovat neumí. Máme daný jejich počet, který alkoholem výrazně snižujeme. První změny přijdou hned. Na některé budeme muset chvíli počkat. A s mozkem souvisí i jedna podstatná změna. Takřka okamžitě budeme mít lepší paměť. Alkohol totiž působí na paměť tlumivě. 

Pod dozorem Honzy Tuny: Malinovková revoluce

To, že se nám začnou dávat do kupy játra, je asi jasné každému. Co se ale s nimi děje poté, co si dáme alkoholovou stopku? Začne se odbourávat tuková tkáň, která se v nich kvůli alkoholu ukládala, a začnou se obnovovat funkční jaterní buňky.  A měnit se začne i náš cévní systém a tím pádem i naše srdce. Tomu to ale bude trvat o něco déle. Při dlouhodobém pití se totiž stejně jako v játrech ukládá v cévních stěnách tuk, a cévy tak přestávají být funkční a pružné. Při vysazení alkoholu se cévní systém začne postupně obnovovat. A s tím souvisí změna, kterou jsem slíbil už na začátku. Oceníme ji nejenom my muži. Budeme pevnější, trvalejší a výkonnější. Zlepší se erekce, protože se zlepší prokrvení. 

Nevím jak vy, ale já do toho jdu. Nemusí to být navždy, ale aspoň na nějaký čas. A pak třeba množství alkoholu zásadně omezit. Začít můžeme kdykoli. Je jedno, jestli je únor, březen nebo duben. 

Každopádně podobné věci jdou lépe, pokud je prožíváme a sdílíme s dalšími. Tak nám do redakce posílejte své zkušenosti nebo třeba i fotky, jak to jde a jak se měníte. Držím nám všem pěsti. Mějte se dobře, buďte zdrávi a za týden se těším na počtenou ☺ Váš Honza Tuna

Dnes, 13:36
Fotbalista pražské Slavie Ondřej Kúdela se odvolal proti desetizápasovému trestu od disciplinární komise UEFA za...
Dnes, 13:21
Komunisté nebudou letos pořádat svoje tradiční prvomájové akce v Praze, konat se nebude ani tradiční...
Dnes, 10:46
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 10:46
Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková poukázala na přísnější podmínky testování žáků oproti zaměstnancům. Jde například o...
Dnes, 10:25
Vysoké školy jsou připravené na obnovení praktické výuky posledních ročníků od pondělí a povinné testování...
Dnes, 10:00
O funkci předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) se bude ucházet i Vladimír Šmicer. Sedmačtyřicetiletý bývalý...
Dnes, 07:00
Opatření vlády včetně plánu rozvolnění podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) poškozují podnikatele a...
Dnes, 06:59
Lidé ve věku 60 let až 64 let se mohou začít přihlašovat k očkování proti...
Dnes, 06:40
Valašská obec Prlov se během druhé světová války stala svědkem hrůzostrašných událostí. Ač se o...
Včera, 15:35
Česká republika zastropuje počet diplomatů na ruském velvyslanectví v Praze podle současného stavu na české...
Včera, 14:43
Pro tvorbu malíře Karla Liebschera byl typický výběr scenérií, harmonie, důraz na technickou dokonalost i...
Reklama