• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Honza Tuna: alkohol a tloustnutí aneb Proč pivo dělá „hezká“ těla

  12.1.2021
  Redakce

  Je po Vánocích a silvestrovských oslavách, což je tradičně chvíle, kdy chce spousta z nás udělat něco se svou postavou. Každý asi ví, že jedním z důvodů, proč tloustneme, je přemíra alkoholu. Ne každý ale ví, kolik kalorií obsahují jednotlivé druhy alkoholu. Věděli jste například, že když vypijeme jedno pivo, je to stejné, jako kdybychom snědli pytlík brambůrků? Já tedy ne.

  Pro začátek je dobré si uvědomit, že gram alkoholu má vyšší energetickou hodnotu než gram cukru. Cukry a bílkoviny mají okolo pěti kilokalorií, alkohol sedm, tuky pak devět.

  Teď se podíváme na jednotlivé druhy alkoholu. Nejméně energetické hodnoty je v pivu. Ve 100 mililitrech (tedy 1 dcl) je 40 až 50 kcal.  Samozřejmě světlá desítka má méně než tmavá dvanáctka. Má to ovšem jedno velké ALE. Pivo sice vychází v přepočtu kalorií na 1dcl nejlépe, jenže… pivo na decky nikdo nepije. V našich končinách většinou na půllitry. A u jednoho ani dvou to většinou neskončí. A pak už to tak dobře nevychází. Jedno pivo znamená 200 až 250 kilokalorií, což je energetická hodnota menšího pytlíku brambůrků. A vezměte si, kolik takových „pytlíků brambůrků“ při posezení s kamarády do sebe dostaneme. Navíc pivo podporuje chuť k jídlu, takže k němu pojídáme třeba právě ty brambůrky. Proto „pivo dělá hezká těla“.

  Hříchy odbourávejte postupně, jídlo je totiž droga. Jak na něj při hubnutí?

  Naopak víno obsahuje kilokalorií o něco více, bílé suché například 60 kcal na 1 dcl. Pijeme ho ale v mnohem menším množství. Úplně nejlépe vychází bílé suché víno, červené má energetickou hodnotu o něco vyšší. Následují sladší vína a úplně nejvíce má samozřejmě portské, vermut a sherry. Jen pro představu: když si dáme jednu světlou dvanáctku, dostaneme do sebe 221 kcal. Když jednu dvojku lehkého suchého vína, tak jen 126 kcal. A to už je rozdíl zásadní. Samozřejmě ale i energie z vína je energie a i po něm tloustneme. Doporučení je jednoduché: prokládat víno vodou. Ani si nemusíme dělat střik, který kvalitní víno zkazí. A vždy platí: dvakrát více vody než vína. Tedy k deci vína dvojku vody a další deci vína si dám, až když vypiju i tu dvojku vody. U piva pak funguje, když si místo velkého dáme pivo malé a neklopíme do sebe jeden půllitr za druhým.

  Chcete zhubnout natrvalo? Těchto 5 tipů nakopne váš metabolismus, tvrdí vědci

  Nejen z hlediska energetického příjmu je ještě horší tvrdý alkohol. Ten obsahuje zásadně více alkoholu, tedy energie. Méně procentní alkoholy, jako je například zelená nebo tuzemák, jsou pak plné cukru, tedy opět energetická bomba. Například becherovka, fernet nebo rum vychází podobně jako čistá vodka: kolem 50 až 60 kilokalorií na malého panáka (0,2 ml). Vodka v sobě sice nemá přidaný cukr, ale zase obsahuje o několik procent alkoholu navíc. Malý panák vodky rovná se tolik energie, jako kdybychom snědli jeden sladký plnotučný jogurt. Pět panáků vodky představuje stejný energetický příjem jako celý oběd. Pět malých panáků sladšího alkoholu jako třeba becherovky je to samé, jako kdybychom do sebe dostali celý pytlík bonbonů. Tedy pět piv a pět malých panáků v hospodě rovná se pět pytlíků brambůrků a jeden pytlík bonbonů. Tedy příjem energie na celý den. Ale v podstatě žádné potřebné látky. Navíc se nám zpomaluje metabolismus, hůře odbourávají tuky atd.

  Úplně nejhůře pak vycházejí míchané nápoje. Koktejly kromě tvrdého alkoholu obsahují ještě sladké nealko nápoje. Colu, džusy, smetanu,… Jedno Cuba libre odpovídá z hlediska energetického příjmu třem skleničkám vína. Konkrétní přepočty a energetické údaje najdete v mém pořadu A DOST! na TelevizeSeznam.cz/porad/adost, kde vše názorně ukazuje výživová poradkyně Hana Střítecká z Fér potraviny.

  Lidé, kteří pijí alkohol z větší sklenice, vypijí víc. Používejte malé sklenky, radí odborníci

  Každopádně chceme-li mít hezkou postavu, měli bychom alkohol výrazně omezit, určitě ho nepít každý den. A když už, tak v malém množství kvalitní víno, které oproti tvrdému alkoholu obsahuje alespoň antioxidanty. A nezapomeňte „prokládat“ vodou!

  Přeji Vám i Vašim blízkým dobrý rok 2021, hlavně zdraví.  Nepřehlédněte