Pod dozorem Honzy Tuny: Na stopě vrahů našich dravců

Někteří lidé, není jich bohužel málo, mají pocit, že tady na planetě žijeme jen my lidé. A že nám tu vše patří. A tak nemilosrdně likvidují každého, kdo by lidem mohl konkurovat.

Třeba dravce. Určitě jste zaznamenali otřesné případy posledních týdnů, kdy byly v naší zemi otráveny desítky ptáků včetně řady vzácných orlů mořských. Za posledních pár let jde už o několik set lidmi otrávených ptáků. My lidé tak z pocitu nadřazenosti ohrožujeme celý ekosystém a rovnováhu v přírodě a tím ve výsledku i sami sebe. Existují ale i lidé, kteří proti tomu bojují a snaží se traviče vypátrat a odhalit.

Tři hlavní hrdinové boje proti těmto zvěrstvům se jmenují Klára, Viky a Irbis. Jediná psovodka Klára Hlubocká a jediní dva psi amerického plemene chesapeake bay retriever v České republice, kteří dokáži vyhledávat otrávená či jinak zabitá zvířata. Za čtyři roky, co se vyhledávání věnují, našli Klára a pes Viky přes 200 zabitých dravců. A to je bohužel jen špička ledovce, kterou se podaří odhalit. Irbis je mladá, devítiměsíční fenka, která se teprve zaškoluje. 

Trávení dravců se u nás děje jak na běžícím páse a většina otrávených zvířat uhyne bez povšimnutí někde ve skrytu lesa. Odhady hovoří až o dvojnásobném množství otrávených ptáků, než jsou ti, o kterých se dozvíme.

Pod dozorem Honzy Tuny: Je losos opravdu plný chemie? Budete překvapeni!

Nejčastěji Klára se svými psími parťáky nachází otrávená káňata lesní a vzácné dravce luňáka červeného a hnědého a také orla mořského, kterého u nás hnízdí jen 130 párů. Mezi oběťmi byl bohužel už i orel královský, kriticky ohrožený druh. 

Jen pro dokreslení vážnosti situace. Orlů skalních v naší zemi hnízdí jen dva páry, a pokud by je někdo otrávil, z naší krajiny zmizí. Častou obětí travičů jsou krkavcovití, krkavec velký, vrány a další. Nejhorší případ, který Klára se svými psy zaznamenala, byl nález 20 mrtvých ptáků u Sedlice nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku. Na místo byli během zimního víkendu, který trávili na opačném konci republiky, přivoláni poté, co prvního mrtvého dravce našla místní obyvatelka.

Jak upozorňuje Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické, pod kterou Klára se svými psy spadá, v České republice se dosud nepodařilo potrestat ani jediného traviče dravých ptáků. I když je mnohdy jasné, o koho se jedná, nedaří se získat přímé důkazy. Podle Vermouzka je v mnoha lidech zakořeněná zcestná představa, že jsme páni přírody a máme právo z ní odstraňovat pro nás nepohodlné, nevhodné živočichy, aby v ní zůstali jenom ti tvorové, ze kterých máme užitek, kteří se nám líbí. Vermouzek a Hlubocká se shodují, že dravce cíleně tráví někteří majitelé holubů, protože se chtějí zbavit jestřába. A pak staré gardy myslivců, kteří se ještě učili, že co má zahnutý zobák, musí z oblohy dolů. 

Pod dozorem Honzy Tuny: Exekuce, dobrý obchod s neštěstím

Traviči zabíjejí prudkým jedem, jehož používání je u nás a v celé Evropské unii zakázáno už dlouhých 13 let. Přesto mnozí mají jeho zásoby. Nebo se dá sehnat přes internet na černém trhu, například v Číně. Jmenuje se karbofuran: vstřebává se i dotykem a dokonce, pokud se odpařuje, i pouhým vdechnutím. Do roku 2008 se používal jako zcela běžný insekticid v zemědělství. 

Dalším z důvodů, proč u nás hynou dravci, je jed proti hlodavcům používaný některými zemědělci. Stutox. Někdy legálně, někdy nelegálně. Opatření, které umožňovalo plošné sypání tohoto jedu na povrch půdy, je již ukončeno. Nyní ale opět sílí tlaky na to, aby bylo znovu povoleno.

A co může proti těmto zvěrstvům udělat každý, komu není život na planetě Zemi lhostejný? V boji proti travičům je důležité, abychom my všichni hlásili uhynulá zvířata a návnady, na které narazíme. A nebáli se vypovídat, pokud víme, kdo je do přírody umisťuje. V žádném případě se ale návnad ani uhynulých zvířat nedotýkejme. Důležité je na nic nesahat a co nejméně se na místě nálezu pohybovat. Všechno pokud možno vyfotit a poslat ke konzultaci na telefonní číslo psovodky Kláry, které najdeme na stránkách www.karbofuran.cz. V případě, že jsme si jistí, že jsme našli otrávenou návnadu, tak rovnou na policejní linku 158.

Pod dozorem Honzy Tuny: Velký test kvality respirátorů. Které nebrat?

Nezapomínejme, prosím, že vybíjení dravců ohrožuje celou přírodu, celý ekosystém, tedy nás všechny. Dravci stejně jako všichni živočichové mají v ekosystému mnoho různých rolí, z nichž řadu ještě ani neznáme, protože vazby jsou velice spletité, a když nějakou narušíme, není jisté, co se stane. Každopádně dravci působí v krajině jako známá zdravotní policie, odstraňují nemocná a uhynulá zvířata

A pokud je budeme likvidovat, vytváříme velký problém celé přírodě, tedy i sobě. Planeta Země není jen naše, na každém z nás záleží. Na tom, jestli se na vraždění a vybíjení budeme podílet nejen přímo, ale i nepřímo tím, že budeme zavírat oči a krýt pachatele.
Ve výsledku tak nakonec ublížíme sobě, svým dětem a svým vnoučatům.

Tak nebuďme, prosím, lhostejní. Více se dozvíte v mém pořadu A DOST! na Televizeseznam.cz/…ost.

Mějte se dobře, buďte zdrávi a za týden se těším na počtenou 🙂 Váš Honza Tuna

Dnes, 15:14
Anonym vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ)...
Dnes, 14:24
Nemocnice podle ministerstva zdravotnictví dostaly peníze na to, aby mohly vyplatit odměny zdravotníkům za nasazení...
Dnes, 14:08
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Kompost na zahradě
Dnes, 14:08
I na té nejmenší zahrádce byste měli založit kompost. Nepotřebný rostlinný odpad se postupně přemění...
Dnes, 13:46
Školy ve Zlínském a Jihočeském kraji a na Vysočině se v pondělí přidají ke zbývajícím...
Dnes, 13:29
Kompenzační bonus až 1 000 korun denně pro podnikatele, společníky malých firem nebo pracovníky na...
Dnes, 12:38
Evropskými zeměmi a pravděpodobně i v ČR se šíří virus napadající mobilní telefony s Androidem....
Dnes, 11:23
Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni...
Dnes, 11:04
Byla to hlasitá polemika. Kupodivu, nikdo se neohlížel přes rameno, jestli nejsou nablízku udavačské uši....
Dnes, 10:37
Samozřejmě to tak je. A to si ještě uvědomme, kolik významů ono „hraní si“ může...
Dnes, 09:53
Současný ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) inkasoval podle zdrojů TV Seznam miliony korun za...
Reklama