Pod dozorem Honzy Tuny: Exekuce, dobrý obchod s neštěstím

Na mnohé občany naší země se žene katastrofa. Po té finanční. Už teď je v České republice skoro čtyři a půl milionu exekucí, které se týkají tři čtvrtě milionu lidí. Z toho je exekuovaných okolo tří tisíc dětí. Přes 160 lidí má více než deset exekucí. Kolem exekucí bují obrovský obchod. Od jednoho dlužníka vymáhá dluhy několik exekutorů najednou, mnoho lidí končí v dluhové spirále, ze které pak není cesta ven. A to i kvůli původně malému dluhu, třeba za pokutu v MHD. A za stále se zhoršující ekonomické situace země lidé v neřešitelné finanční situaci mohou ze zoufalství sáhnout k extrémním řešením. 

Tohle musí skončit. Co nejdříve. Řešení existuje. Jen se ho zatím na nejvyšších místech České republiky, především v nejsilnější vládní straně ANO a v Babišově vládě, nedaří prosadit. Přitom se to brzy může týkat kohokoli z nás.

Zásadní věci, které zhoršují situaci mnoha lidí, kteří se ne vždy vlastní vinou dostali do dluhové spirály, jsou dvě. Věřitelé, často třeba velké bankovní či finanční domy, si mohou sami vybírat soukromé exekutory. A na jednoho dlužníka pak může nastoupit takových exekutorů několik. 

Druhou je, že od konce ledna přestalo platit moratorium na takzvané mobiliární exekuce. Tedy, že exekutoři mohli konat jen na dálku, třeba obstavovat účty, ale nemohli chodit zabavovat věci do domácností. Teď už zase více než měsíc mohou. Že bychom se kvůli šíření covidu neměli zbytečně setkávat, navštěvovat, nám vláda tvrdí už dlouho. Jenže to pro exekutory neplatí. I v době neustále se zhoršující pandemické situace v naší zemi mohou od února třeba ke starým a ohroženým lidem chodit domů, pohybovat se jim po bytě, zabavovat jim věci. Tedy je i nakazit. A to za situace, kdy v naší zemi už zemřelo přes 22 tisíc lidí nakažených Covidem-19. A nikoho to netrápí. 

Pod dozorem Honzy Tuny: Energetičtí šmejdi

Podobných případů, jako ten následující, jsou tisíce. Dívka, která si před devíti lety založila studentský kontokorent účet. Po několika letech ho zrušila a přešla k jiné bance. Původní banka jí ještě převedla na její nový účet zbylou částku tisíc korun. Nikdo po ní podle jejích slov několik let nic nechtěl. Netušila, že něco dluží. Až teď. Blesk z čistého nebe. Ozval se exekutor z druhého konce republiky. Z údajného dluhu čtyři sta korun je najednou dvacet sedm tisíc. Soukromý exekutor vypočítal úroky, připočetl si své náklady a soudní řízení, o kterém neměla ani tušení. A desetitisíce teď po dívce vymáhá. 

Ten hlavní problém je, že neexistuje místní příslušnost exekutora, tedy teritorialita. A že exekutora neurčuje nezávislý soud, ale sám věřitel, kterému pak může být exekutor zavázán. Exekuovat vás může i v případě původně banální, několikakorunové částky exekutor ze stovky kilometrů vzdáleného místa. Už jen to člověka přivede do problémů, protože je složité se s ním například osobně setkat. 

A to není všechno. Na člověka v dluhové spirále se většinou sesype exekutorů několik. Místo jednoho, který by s ním vyřešil splátkový kalendář, což by bylo prospěšné pro všechny – dlužníky, věřitele i společnost. Navíc je možné rozdělit jeden dluh, například za malou pokutu za jízdu na černo v MHD, na několik exekučních řízení. A na každém pak naskakují obrovské částky, které mohou kvůli jedné nezaplacené jízdence člověka zničit. K tomu jsou u nás exekuovány i děti. Něco, co je ve většině civilizovaných zemích nemyslitelné. Obnovení moratoria na mobiliární exekuce závisí na vládě Andreje Babiše. Bylo by to logické. Pandemická situace je teď zásadně horší než při první a druhé vlně, kdy platilo. A neplatí teď, kdy lidí umírá zásadně více. O novém exekučním řádu a takzvané teritorialitě, kterou před třemi lety zavedlo i sousední Slovensko, budou teď ve třetím čtení rozhodovat poslanci ve sněmovně. Výsledek. Zatím velmi nejistý. Proti jsou poslanci Babišova vládního ANO a ODS. 

Vše budu samozřejmě sledovat. Jak se k tomu nakonec poslanci a vláda postaví. Jak kdo bude hlasovat. Nejde totiž jen o peníze, ale i o životy. Kvůli pandemii a vládním opatřením nečekají ekonomiku dobré časy a v takových případech počet lidí v dluzích, tedy v exekucích, pochopitelně roste. A zoufalí lidé mnohdy dělají zoufalé činy. 

Jak situace kolem exekucí dopadne, vám dám vědět. Tady na stránkách Našeho REGIONU a také v mém pořadu A DOST! na TelevizeSeznam.cz/porad/adost.

Držím nám všem pěsti.  Společně to dáme. Mějte se dobře. Buďte zdrávi. A za týden se těším na počtenou.

Dnes, 14:54
Judista, kaskadér a příležitostný herec se dnes propracoval mezi hollywoodskou elitu a už brzy půjde...
Dnes, 11:47
Počet masových střeleb v USA se výrazně zvýšil. Za poslední tři měsíce je na tom...
Dnes, 11:23
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
Dnes, 11:23
Návštěva pláže v georgijském Tybee Island skončila tragicky. Během bouřky zde zahynula patnáctiletá dívka.
Dnes, 11:21
Rádi si pochutnáváte na pečivu se všelijakými semínky? Tak pozor, ať neskončíte jako nejmenovaný muž...
Dnes, 11:09
Historie bývá nespravedlivá. Nálepkuje lidi a tyto nálepky drží velmi pevně. Stovky, tisíce let, a...
Dnes, 11:02
Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru – obyvatelé země...
Dnes, 09:34
Obezita zřejmě urychluje stárnutí mozku a zhoršuje průběh psychických nemocí, ukázala mezinárodní studie vědců, do...
Dnes, 09:29
Silný růst cen bydlení i nově poskytovaných hypoték je podle členů bankovní rady České národní...
Dnes, 08:19
Do vzniku Československa zbývalo pět měsíců. To ale historie ještě neví. Kola první světové války...
Dnes, 08:04
Jaye Kurjiho čekalo po návratu z dovolené nemilé překvapení. Namísto svého domu v Leicesteru našel...
Reklama