• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Pod dozorem Honzy Tuny: Velký test kvality respirátorů. Které nebrat?

  4.4.2021
  Jan Tuna

  České respirátory jsou nejkvalitnější. Propadáky se pak staly respirátory vyrobené v Číně. To je hlavní zjištění velkých nezávislých testů, které pro můj pořad A DOST! provedli odborníci Technické univerzity v Liberci. 

  Testy ochranných pomůcek, tedy nejen respirátorů, ale i roušek a masek, jsem vám na stránkách Našeho REGIONU přinesl už před několika měsíci. A teď je situace v naší zemi bohužel ještě mnohem horší. Nakažených covidem-19 zemřelo už přes 25 tisíc lidí, tedy jako by vymřelo celé jedno okresní město. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel je to nejvíce v celé Evropské unii. Premiér Babiš před rokem národu oznámil, že osobně odpovídá za všechna krizová opatření. A je nade vše jasné, že populistické rušení ochranných opatření před podzimními volbami samotným Andrejem Babišem je jednou z příčin, proč je v naší zemi tolik mrtvých. Na přelomu léta a podzimu 2020, kdy se děti vracely do škol a dospělí do práce, premiér zrušil povinnost na některých uzavřených místech nosit ochranu nosu a úst. A tak se virus mohl nekontrolovatelně šířit a už se ho nepodařilo zpomalit. 

  My jsme se proto zaměřili právě na respirátory, jejichž nošení je nyní, povinné. A výsledky jsou extrémně zajímavé. Ukazují, že jejich používání má opravdu smysl, že nás chrání. Ale jen některé. Nezávislé testy A DOST! odhalily, že se u nás prodávají jak velmi kvalitní, tak takové, které absolutně nesplňují normy. A to bohužel i respirátory určené speciálně pro děti. 

  Pod dozorem Honzy Tuny: Je losos opravdu plný chemie? Budete překvapeni!

  Naše produkční Nina nakoupila celkem 14 druhů respirátorů FFP2. Nejlevnější vyšel na sedm korun. Nejdražší nano respirátor stál 46 korun. Tým Jakuba Hrůzy z Oddělení technologie životního prostředí Technické univerzity v Liberci pak testoval, jakou mají účinnost. Viry byly během testů přesně podle evropské normy nahrazeny částicemi parafínu a soli. A také probíhaly testy, jaký mají respirátory dýchací odpor. Tedy jak pohodlně se v nich dýchá. Ať už při odporu srovnatelném s dýcháním v klidu, při pohybu a stresu a také při velké zátěži. 

  Tři druhy respirátorů prodávaných jako FFP2 vůbec neodpovídaly požadavkům evropské normy. Všechny tři byly vyrobené v Číně. Dva dokonce nesplňují požadavky ani pro respirátory kategorie FFP1. Tedy pro ty nejméně účinné. Norma stanoví, že respirátor kategorie FFP2 musí mít účinnost alespoň 94%. Čínská respirační maska KN95 zakoupená na internetovém obchodě nabel.cz s označením výrobce DZL a dodavatele Nabel trade group, s. r. o. má účinnost jen 33,5% při měření průchodu parafínových částic. Tedy většinu částic vůbec nezachytí. Částic soli pak zachytila pouze necelých 75%. Kus vyjde na devět korun. 

  Dětský respirátor z Číny zakoupený na internetovém obchodě outletelectro.cz, kus za deset korun, má účinnost v parafínových testech jen 78% a v těch solných 86%. Tedy opět zásadně méně než požaduje závazná norma. Třetí respirátor vyrobený v Číně pro českou firmu Pharmawex má sice vysokou účinnost, ale nesplňoval normu ani v jednom z testů dýchacího odporu. Ani pro simulaci dýchání v klidu, ani v pohybu a stresu či při vysoké zátěži. A když je velký dýchací odpor, nepomůže ani vysoká účinnost, protože pak dýcháme škvírami, kterými může procházet i virus. Jde přitom o jeden ze tří nejdražších testovaných respirátorů. Kus za 22 koruny. 

  Pod dozorem Honzy Tuny: Sexem proti covidu

  A tohle jsou naopak vítězové. Čtyři nejlepší respirátory velkých nezávislých testů A DOST! ze čtrnácti druhů testovaných.  Tři jsou vyrobené v České republice. Jeden v Číně. Ačkoliv jsou prodávané pod označením FFP2, všechny čtyři splňují kritéria i pro respirátory třídy FFP3. Ty musí mít účinnost minimálně 99 %.

  Úplně nejlépe a stoprocentní účinnost má z testovaných respirátor od české firmy General Public z Karlových Varů zakoupený na betacorporation.cz. Kus za 22 koruny.  Následuje opět český respirátor Good Mask. Zakoupili jsme ho v Tescu. Kus za necelých dvanáct korun. A nano respirátor Spurtex zlínské firmy SPUR zakoupený v lékárně Doktor Max. 45,80 za kus. Tento respirátor měl pouze vyšší dýchací odpor při sto šedesáti pascalech, který simuluje extrémní zátěž například při těžké fyzické práci či vrcholovém sportu. Nikoli při běžném používání. Při započtení nejistoty měření ale obstál i v testu vrcholové zátěže, pro který ale není primárně určen. Čtvrtým vítězem jen pak Envirobes, respirátor FFP2 dovážený z Číny českou firmou Dol-Kre-4you s. r. o a zakoupený na elektroshock.cz. Kus za devět korun. 

  Určitě je nutné respirátor pravidelně měnit, udržovat v čistotě a dodržovat pokyny výrobce. Jinak nás neochrání ani ten nejlepší na světě. Nosit bychom ho měli jeden, maximálně dva dny a pak vyměnit.  A určitě neuchovávat po sundání v igelitových pytlících či kapsách, protože se v něm pak mohou množit bakterie. Kompletní výsledky všech testovaných respirátorů samozřejmě najdete na TelevizeSeznam.cz/porad/adost, kde také uvidíte, jak přesně testování probíhalo a proč respirátory nosit.

  Přeji nám všem zdraví a ať to těžké období, které určitě skončí, dáme. 

  Mějte se dobře a za týden se těším na počtenou ☺ Váš Honza Tuna  Nepřehlédněte