Pod dozorem Honzy Tuny: VZP aneb Peníze, nebo život!

Největší česká zdravotní pojišťovna i teď, v době kritické pandemické situace, která je u nás takřka nejhorší na celém světě, vystavuje obrovské množství těch nejohroženějších velkému riziku. Nutí je chodit do uzavřených prostor, ve kterých se střídá hodně lidí a kde je relativně vysoké riziko nákazy.

U zdravotní pojišťovny by každý z nás čekal asi opak. A to obzvláště nyní, kdy se nemáme zbytečně shromažďovat a vycházet mezi lidi. Kdy se počet mrtvých s covid-19 blíží třiceti tisícům, což je v přepočtu na sto tisíc obyvatel nejvíc z celé Evropské unie. Upozornilo mě na to několik diváků mého pořadu A DOST! Dlouhodobě se v něm snažím měnit věci k lepšímu a pokusili jsme se o to i tentokrát. Životy ohrožených lidí za to stojí.

Každého čtvrt roku vrací Všeobecná zdravotní pojišťovna, u které je téměř šest milionů lidí, tedy naprostá většina Čechů, Moravanů a Slezanů, lidem přeplatky za léky, na které dopláceli více, než je zákonem daný limit. Spoustě lidí, především těm starším a nemocným, ale přijde do schránky jen složenka s tím, že si pro peníze musí dojít osobně na poštu. Nic víc.

To samé teď potkalo například 78letou paní Marii a jejího osmdesátiletého manžela i 72letou paní Blaženu. Všichni tři patří do nejvíce rizikové skupiny, a kdyby se nakazili, mohlo by to pro ně mít fatální následky. Každá z žen zvolila jiný způsob řešení. První se vydala na poštu, aby vyzvedla peníze pro sebe i pro manžela. Druhá, která je navíc na vozíku, raději ze strachu před nákazou zůstala doma. A peníze si nevyzvedla.

Pod dozorem Honzy Tuny: Exekuce, dobrý obchod s neštěstím

Obě ženy se shodují v tom, že u nich pošťák ani nezazvonil, aby se jim pokusil peníze předat. Prostě jen vhodil složenku do schránky. Zdravotní pojišťovna jim ani nedala na vybranou, jestli nechtějí peníze poslat na účet, který obě mají, a VZP ho zná, posílá jim na něj třeba příspěvky na očkování. Což je největší paradox. Prostě jim poslala složenku a tím to pro VZP a poštu, instituce přímo či nepřímo podléhající státu, prostě skončilo.

Paní Marie jela vyzvednout peníze na poštu tramvají a autobusem plnými lidí. S občanským průkazem, kartičkou zdravotní pojišťovny a plnou mocí od svého manžela, který se špatně pohybuje a sám by se na poštu nedostal. Ale smůla – ani to nestačilo. Plná moc musí být ověřená notářem, což samozřejmě na složence není uvedeno, a nemohla to tak tušit. Tedy by museli oba znovu cestovat MHD k notáři a ona pak zpět na poštu. Naštěstí je zachránil jejich syn, kterému paní Marie absurdní příběh vyprávěla, a on vše zařídil.

Všeobecná zdravotní pojišťovna tvrdí, že si lidé mohou způsob vyplacení peněz vybrat. Jenže to většinu lidí, když jim přijde složenka bez jakékoli doplňkové informace – a zároveň jim jiné peníze od VZP na účet běžně chodí – pochopitelně nenapadne. Ani mluvčí se během našeho natáčení nedokázal na webových stránkách VZP jednoduše proklikat na pokyny, jak mohou lidé něco takového nahlásit. A to není senior a s moderními technologiemi má bohaté zkušenosti. 

Pod dozorem Honzy Tuny: Životně důležitý hormon, imunita a covid

Většina seniorů, i kdyby je napadlo, že mají na webu hledat jinou možnost doručení, se na stránkách VZP jen tak nevyzná. Vrcholem všeho bylo vyjádření mluvčího České pošty Matyáše Vitíka, když se snažil obhájit, proč pošťáci nezvoní na lidi a jen vhazují složenky do schránky. Trvalo několik minut a absurdní dramata jsou proti tomu bylinkový čajíček. Přepisovat ho by zabralo půlku Našeho REGIONU. Najdete ho na  TelevizeSeznam.cz/porad/adost. Určitě doporučuji si pustit. Je to sice smutné, ale pobavíte se.

Ale zpět k VZP. Po celodenním natáčení se mi podařilo dotlačit Všeobecnou zdravotní pojišťovnu k tomu, že zřejmě už od nejbližšího zasílání přeplatků bude lidem aktivně nabízet možnost posílat peníze bezhotovostně na účet. Že je obešle dopisem či e-mailem, aby dostali potřebné informace a možnost výběru. Její zástupce Milan Řepka to přislíbil před kamerou a já samozřejmě pohlídám, aby nezůstalo jen u slibů. Nešlo by to ale příště ještě před tím, než se o to začneme zajímat? Určitě vám dám vědět. Jde totiž o zdraví a životy velkého množství lidí. Těch nejohroženějších.

Mějte se dobře. Buďte zdrávi. A za týden se těším na počtenou 🙂 Váš Honza Tuna

Včera, 19:24
Návrh reformy penzí, který představila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), projedná Legislativní rada vlády 1....
Včera, 16:20
Věděli jste, že i psy mohou trpět nedostatkem kolagenu? Jsou to savci jako lidé a...
Včera, 16:03
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 16:03
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před produktem Hluboce zmrazený špenátový protlak v balení...
Včera, 15:36
Ministerstvo zdravotnictví rozpustilo Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES). Učinilo tak poté, co skupinu odborníků...
Včera, 15:20
Asociace ředitelů základních škol a spolek Učitelská platforma jsou proti možnosti prodloužení letošního školního roku...
Včera, 14:04
Prezident Miloš Zeman se po dnešním jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem omluvil za alianční...
Včera, 11:15
Jaro je v plném proudu. Slunce nabírá na síle a kupodivu, nikdo si nestěžuje. Naopak,...
Včera, 10:48
Před deseti lety rozhodla norská sociální služba o odebrání dětí českým manželům Michalákovým a jejich...
Včera, 10:35
Český velvyslanec v Kuvajtu Martin Dvořák se nezachoval zrovna diplomaticky. Na svém instagramovém účtu zapózoval...
Včera, 10:04
Nábytkářská firma IKEA stahuje z prodeje plastové talíře, misky a hrnky série Heroisk a Talrika,...
Reklama