• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Podzimní opáčko. Poradna doktorky Skulínkové

  11.11.2023
  Kristina Skulínková

  Extra teplý podzim nám už skončil, tak se musíme vrátit zpátky na zem a doslova se trochu víc uzemnit a připravit na plískanice, vítr, déšť a létající bacily.

  Tepelný komfort

  Ano, rtuť teploměru už se drží skromně nízko, takže svůj šatník tomu musíme přizpůsobit. Je rozhodně načase sáhnout po spodní košilce nebo nátělníku, aby nám netáhlo „na cemr“. Nohy v teple jsou pro chladnou sezonu základ, stejně jako pokrývka hlavy, když už je nejhůř.

  A také nezapomeňte na to, že hlavou uniká poměrně hodně tepla. Proto mějte vždy po rvání, uce nějakou lehkou čepičku.

  Otužování

  Někteří se připravují na českou chladnou sezonu systematicky, třeba se chodí koupat do rybníků a řek, a s touto aktivitou pokračují i s klesajícími teplotami. Pokud to není zrovna vaše cesta, můžete se i tak lehce otužovat – například si na závěr každé koupele dopřát kratší chladnou sprchu – nemusí být ledová, stačí chladnější, a teplotu můžete postupně snižovat tak, jak vám to bude příjemné. Nechlaďte se ale pokud jste už nachlazení, nebo během menstruace či když máte bolavá záda. Nejšetrnější otužování je otužování vzduchem – to znamená, že se obléknete lehčeji a jdete na kratší procházku. Cílem není vymrznout a nastydnout, jen na omezenou dobu tolerovat působení většího chladu.

  Sauna

  Jestli je vám teď z toho čtení zima, vzpomeňte si na saunu! Saunování pomáhá posilovat imunitní systém a velmi příjemně vás prohřeje, zároveň se díky zchlazení ve sprše nebo bazénku také otužujete.

  Pokud tedy máte možnost, určitě doporučuji saunování během podzimu a zimy zařadit mezi pravidelné aktivity. Vaše tělo i mysl to určitě ocení.

  Jídlo

  Poslouchejte svoje tělo a necpěte mu osvěžující salát, když by zrovna více ocenilo horkou polévku. S chladným obdobím přirozeně stoupá potřeba tepelně zpracovaných potravin na úkor těch syrových.

  Horká kaše, polévky, obilniny, čajíčky, zahřívající koření – skořice, zázvor, pepř… Nezapomeňte, že každé roční období má svůj jídelníček, tak se pěkně ohřejte zevnitř.

  Vitamínky

  Od října do dubna bohužel nenachytáme dostatek vitaminu D ze sluníčka, proto ho doporučuji doplňovat ve formě tablet nebo kapek, v dávce minimálně 500 IU každý den, ale i 800 až 1000 IU, především pokud máte vyšší váhu, jste starší, nemocní, těhotné.

  Další pomocník v této rýmičkové sezoně je vitamin C – pokud víte, že ho nezkonzumujete dost ve
  stravě, sáhněte také po tabletce. Když už vás nějaká ta choroba přepere, k déčku a céčku si ještě zobejte zinek.

  Odpočinek

  Příroda se ukládá k odpočinku, mnohá zvířata zalézají do svých děr. My lidé jsme také součástí přírody a i když nám asi v práci nedají volno na zimní spánek, naslouchejme v tomto období více svým biorytmům a nebraňme se větší porci odpočinku.

  Holt když nás ráno nebudí sluneční paprsky, asi si rádi trochu přispíme, stejně tak klidně choďme spát se slepicemi a nesnažme se uměle udržet vzhůru do půlnoci.

  Přeji vám zdravý podzim a zimu!  Nepřehlédněte