Policie stíhá muže, který na sociálních sítích schvaloval násilí na Ukrajině

3.3.2022
Redakce

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi a obvinili jednoho člověka kvůli veřejnému schvalování a ospravedlňování ruské agrese vůči Ukrajině. Dopustit se ho měl na internetu. Obviněnému, který je stíhaný na svobodě, hrozí až tři roky vězení, uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. V celém Česku kriminalisté v současnosti posuzují přibližně 200 dalších skutků a v devíti případech už bylo zahájeno trestní řízení.

Kriminalisté muže zadrželi ve středu a následně ho obvinili z trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. „Obviněný se měl předmětného jednání dopouštět prostřednictvím příspěvků na sociálních sítích,“ řekl Ibehej. Dodal, že v případě pravomocného rozsudku obviněnému hrozí trest odnětí svobody od šesti měsíců do tří let.

Obviněný je stíhaný na svobodě. Případ dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 9, které si vyhradilo podávání informací k trestnímu řízení.

V souvislosti s veřejným schvalováním agrese ze strany Ruska posuzují kriminalisté v celém Česku přibližně 200 skutků. „V devíti případech byly již zahájeny úkony trestního řízení,“ informovala dnes ráno policie.

Veřejná prohlášení na demonstracích i sociálních sítích, která schvalují útok Ruska na Ukrajinu nebo vyjadřují podporu vedení Ruska, mohou být za současných okolností posuzována jako trestný čin, upozornil koncem minulého týdne nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. „Každý má právo vyjadřovat své názory způsobem, který považuje za vhodný. Ale i svoboda projevu má v demokratickém právním státě své limity,“ uvedl Stříž.

Veřejná prohlášení o ruské agresi vůči Ukrajině na demonstracích i sociálních sítích monitoruje také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Inspekce upozornila, že trestněprávní limity svobody projevu se týkají i všech příslušníků bezpečnostních sborů a jejich zaměstnanců. „V případě, že vyvstane podezření z protiprávního jednání, ihned začne konat z úřední povinnosti,“ upozornila v pondělí mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte