Policistům „tečou“nervy. Jejich drsné zákroky budí znechucení

15.8.2022
Jitka Kačánová

Nejprve sociálními sítěmi proběhl záznam brutálního napadení policisty muže, který zazvonil na služebnu v Horních Počernicích v Praze. A poté tři hromotluci – a jak se později ukázalo, šlo o policisty v civilu – nesmlouvavě zaklekli autistického žáka osmé třídy. Ukradl totiž reproduktor, který zesiloval předvolební projev bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), protože ho už dál nechtěl poslouchat. Na prvním zásahu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nic trestného nevidí. Zákrok vůči nezletilému v jihočeských Borovanech ale policejního prezidenta naprosto znechutil a ministr vnitra ho označil za neomluvitelné selhání.

Obětí nevybíravého útoku policisty se stal koncem července muž, který zazvonil na služebnu v Horních Počernicích. Policista, který následně vyšel ze dveří, ho brutálně srazil k zemi, aniž ho předtím jakkoliv varoval. Když se napadený pokoušel vstát, policista ho opakovaně srážel k zemi, nakonec na něj šlápl a několikrát ho udeřil rukou. Jeho jednání přihlíželo hned několik kolegů, kteří mu ale v jeho jednání nijak nezabránili. Důvodem, proč se policista přestal ovládat, měly být opakované výhrůžky zabitím ze strany napadeného, již šestkrát trestaného recidivisty, který po svém zatčení skončil v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích.

Policistův „výbuch“ GIBS za trestný čin ani ublížení na zdraví nepovažuje. „Byly vyhodnoceny kamerové záznamy a zajištěny podklady pro šetření. Jednalo se o osobu, která se dopouštěla protiprávního jednání, proto došlo k provedení služebního zákroku. Šetřením z naší strany nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu,“ sdělila zpravodajskému webu Novinky mluvčí GIBS Ivana Nguyenová. Proto bylo s policistou zahájeno pouze kázeňské řízení, což potvrdil i policejní prezident Martin Vondrášek. Podle něj se policista v Horních Počernicích nechal unést a udělal něco, co neměl. Kázeňské prohřešky se u policie trestají pokáráním, snížením platu nebo výpovědí.

Selhání a znechucení

Mnohem hlasitější pohoršení vyvolaly zákroky neuniformovaných policistů na předvolebních mítincích Andreje Babiše, který nyní brázdí republiku v obytném autě. Nejprve v Českém Krumlově, kdy jednu z odpůrkyň bývalého premiéra odvedli ze shromáždění dva muži v civilu a v neoznačeném autě ji odvezli na služebnu, a potom především zásah v jihočeských Borovanech. Při něm tři muži v civilu „zaklekli“ čtrnáctiletého chlapce a potom ho odvezli na policii bez doprovodu matky, přestože je upozorňovala na to, že je autista. Jeden z nich měl dokonce na hlavě Babišovým týmem rozdávanou červenou kšiltovku s nápisem Silné Česko.

Policejní prezident Vondrášek byl informacemi o zákroku policistů v Borovanech naprosto znechucen. „Nepřipustím, aby příslušníci Policie ČR nedodržovali zákony této země a nectili její demokratické principy,“ prohlásil rozhořčeně. Podobně jej zhodnotil i ministr vnitra Vít Rakušan: „Já chápu, že tyto akce jsou velmi citlivé. Jakékoli politické akce jsou citlivé. Pro policisty to rozhodně není jednoduché. Nicméně nemohou rozhodně vystupovat tak, aby zaklekávali na nějakého čtrnáctiletého chlapce a jednali tímto způsobem. To je neomluvitelné selhání,“ prohlásil.

Adekvátní zákrok?

Podle předsedy Nezávislého odborového svazu Policie České republiky Tomáše Machoviče byl ale zásah policistů v pořádku. „Nejsem kontrolní orgán, ale sloužím 23 roků a myslím si, že ten zákrok byl adekvátní. Myslím si, že podle velikosti a stáří chlapce každopádně policisté vyhodnotili danou situaci tak, aby tu situaci zvládli,“ řekl Českému rozhlasu.

Machovič podpořil svého kolegu i v tom, že měl na hlavě reklamní kšiltovku hnutí ANO. „Policie zasahuje nejenom na politických mítincích, případně na demonstracích, ale i na sportovních utkáních. Pokud je policista skrytě v davu, tak má třeba i čepici Sparty. Takže v tom nevidím problém, tak aby se infiltroval do toho davu, aby vypadal jako jeden z nich,“ vysvětlil Machovič.

Po setkání ministra vnitra a policejního prezidenta kvůli kritizovaným zákrokům Rakušan prohlásil, že na politických mítincích by měli primárně zasahovat jasně označení uniformovaní policisté. A zhruba 240 policejních velitelů absolvuje školení o zásazích a přítomnosti policie na předvolebních shromážděních.


Témata:

Nepřehlédněte