Poprvé v historii byla člověku úspěšně transplantována prasečí ledvina

25.10.2021
Simona Knotková

Lékařům v newyorské nemocnici se poprvé v historii podařilo úspěšně transplantovat prasečí ledvinu do těla člověka. Přelomový experiment by mohl v budoucnu vyřešit nedostatek orgánů.

Před začátkem operace byla tkáň prasečí ledviny geneticky upravena tak, aby neobsahovala molekulu, kterou lidské tělo odmítá. Následně byla transplantována do těla ženy s dysfunkcí ledvin, která se nacházela ve stádiu mozkové smrti. Před odpojením od přístrojů dala k experimentu souhlas její rodina.

Novinka pro pacienty s vážným poškozením ledvin. Nabízí ji klatovská nemocnice

Ledvina napojená na krevní oběh se nacházela mimo ženino tělo a lékaři tři dny sledovali její funkci. Podle vedoucího experimentu Roberta Montgomeryho pracovala normálně a vytvářela stejné množství moči jako lidská ledvina.

„Bylo to ještě lepší, než jsem čekal,“ okomentoval chirurg úspěšný pokus v rozhovoru s USA Today.

Lékaři se o transplantaci zvířecích orgánů pokoušeli už dříve, roky ale bádali nad tím, jak zabránit okamžitému odmítnutí orgánu lidským tělem.

Studie newyorských zdravotníků dosud nebyla přezkoumána dalšími odborníky. Podle nejoptimističtější prognózy by ale těžce nemocní pacienti, kteří nemají žádnou jinou možnost, mohli dostávat prasečí ledviny už za dva roky.

Zdroj: USA Today, Science AlertNepřehlédněte