Poskytují stín, filtrují prach a zlepšují mikroklima. Nové keře do vaší zahrady

Další fotky

Říká se, že stromy a keře jsou páteří zahrady. Pokud vám někde chybí, nastal správný čas k výsadbě. Sázet můžete až do mrazů.

Stromy a keře by měly růst na každé zahradě. Svým tvarem a strukturou dávají prostoru po celý rok osobitý charakter. Mohou být atraktivní květem i listem nebo zvýrazňovat výsadbu jiných rostlin. Z množství druhů a jejich kultivarů si vybere každý.

Keře můžete použít jako působivé solitéry. K tomuto účelu se hodí zejména vyšší keře jako jsou magnolie nebo kaliny. Keře mohou prostor také rozčlenit, vytvářet zajímavá zákoutí nebo je použijte jako živý plot. Podobně také okrasné stromy vyniknou v kombinaci s keři a trvalkami a na zahradě navíc plní řadu funkcí. Poskytují stín a životní prostor mnoha živočichům, filtrují prach a zlepšují mikroklima zahrady. Ve svých proměnách jsou krásné během celého roku.

Aby se jim dařilo

Před nákupem rostlin si vždy ověřte jejich požadavky na stanoviště (slunce, půda, zálivka) a výsledný vzrůst. Myslete na to, že drobná sazenice keře může za pár let dorůst do šířky přesahující dva metry. Stejně tak si hlídejte výslednou výšku. Dnes malý stromek může během let snadno přerůst váš dům. Je lepší rovnou vybrat správný druh než později řešit zbytečné tvarování a náročné redukování. Keřům umožněte růst do jejich přirozené výšky.

Není hromada kamení jako hromada kamení. Jak vybudovat na zahradě skalku

U stromů vybírejte obzvlášť s rozmyslem. Pokud máte menší zahradu, je možné zvolit atraktivní nižší kultivary třeba i obvykle vysokých stromů jako jsou dub, lípa či javor. Můžete si vybrat okrasné stromy listnaté či jehličnaté v různých velikostech i zakrslé formy. Ve velkých zahradách se ve výsadbě stromů nemusíte omezovat a můžete si vysadit malý hájek svých oblíbených dřevin. Stromy zapojte také jako součást živých plotů, dosáhnete tím odclonění od prachu v blízkosti silnic nebo polí.

Výsadbu zvládnete

Keře seženete jako prostokořenné sazenice, rostliny s balem, případně v kontejneru. Prostokořenné namočte před výsadbou na dvě hodiny do vody. Pro výsadbu je pak ideálnější chladnější počasí bez větru a zataženo. Musíte totiž dávat pozor, aby vám odhalené kořeny sazenic neoschly. Sázejte do jámy cca 30 x 30 cm a zasypte zeminou bez větších hrudek. Dávejte pozor, abyste sazenici „neutopili“, a hlínu pouze jemně přitlačte rukama. Nešlapejte na ni! Nahoru přihrňte vrstvičku kompostu. Po výsadbě důkladně zalijte.

Celou osázenou plochu je vhodné zamulčovat, ideálně slámou nebo štěpkou. Mulčovací kůře se raději vyhněte, protože růst sazenic zpomaluje. Pokud nemáte dost vhodného materiálu, sáhněte také po mulčovací textilii. V následující sezoně dopřejte mladým keříkům v případě déletrvajícího sucha vydatnou zálivku. Spadané listí nehrabejte, ale naopak nahrnujte ke keřům.

Najdeme je snad na každé mezi, stráni či okraji lesa. Síla zakletá v šípku

U stromků postupujte obdobně. Po vysazení je zpevněte kůlem a dostatečně zalijte, aby se rozrušily případné vzduchové kapsy, které někdy zůstávají mezi kořeny po výsadbě. Zeminu po obvodu kořenového balu můžete lehce sešlápnout. Citlivější, teplotně náročnější nebo stálezelené dřeviny sázejte raději na jaře, protože v našich podmínkách jsou v zimě ohroženy vyschnutím.

Vyznáte se v dřevinách?

  • Keřem se většinou rozumí dřevina bez kmenu, rozvětvená již od základu.
  • Některé druhy mohou růst jako strom i jako keř (např. olše lepkavá nebo jako vícekmenný strom (např. muchovník).
  • Menším keřům cca 30 – 50 cm vysokým se říká keřík (např. brusnicovité).
  • Polokeř je forma růstu některých vytrvalých rostlin, u nichž stonek v dolní části zdřevnatí (pivoňka křovitá, rozmarýn).
  • Zvláštní skupinu tvoří dřevité liány (vistárie, břečťan).

FOTO: Nové keře do vaší zahrady

Nové keře do vaší zahrady - ker skolka stromekNové keře do vaší zahrady - zahrada kerNové keře do vaší zahrady - zimostráz buxusNové keře do vaší zahrady - rosemary rozmarinNové keře do vaší zahrady - Hortenzie
Další fotky
Nové keře do vaší zahrady - Rhododendron rododendronNové keře do vaší zahrady - jasminNové keře do vaší zahrady - ruzeNové keře do vaší zahrady - serikNové keře do vaší zahrady - ker terasa buxus
Včera, 15:40
Po dlouhých dvaceti letech se čeští čtenáři opět dočkají nového vydání slavné knihy Tři jízdenky...
Včera, 13:40
Nedaleko lázeňského města Karlovy Vary, přibližně deset kilometrů východně, v nadmořské výšce 717 metrů na...
Včera, 13:38
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Včera, 13:38
Statistiky epidemie covidu-19 se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezlepšují tak, jak si vláda představovala....
Ilustrační foto
Včera, 13:01
Počínaje 1. prosincem zřizuje Husitská diakonie krizovou linku 222 766 030, na kterou může volat...
Včera, 11:41
Viděli jste někdy naživo odpich u vysoké pece? Sršící jikry, oslnivě bílá záře a žhnoucí...
Včera, 10:20
Pražský dopravní podnik, a především designérka Anna Marešová se dočkali nejvyššího ocenění pro speciální vyhlídkovou...
Včera, 08:11
Aby Vánoce proběhly v klidu a pohodě, začněte s jejich přípravou s dostatečným předstihem. Nákup...
25.11.2020
„Vždyť to jsou naši zlatí hoši. Vyhráli nám, prosím, Pershingovu olympiádu Spojenců v roce 1919...
25.11.2020
Všechny své umělecké „role“- malíře, sochaře, performera a básníka – chápe a žije jako roli...
25.11.2020
Od soboty 5. prosince nejen v pražském Rock Café, ale i po celém v Česku...
Reklama