• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Pošťačky v Klecanech trhají partu. Odmítly dojíždět pro balíky do Prahy. „Je to reálné pro malé obce,“ říká starosta Klecan

  26.2.2018
  Andrea Cerqueirová
  Další fotky

  Projekt Pošta Partner, odstartovaný v roce 2015, spočívá v tom, že v obcích zajišťují poštovní služby smluvní partneři, kupříkladu samosprávy obcí. Pro malé vesnice to může být přínos, pro větší však mnohdy nikoli. Je třeba posuzovat obec od obce. Z nabízeného projektu není nadšen starosta Klecan Ivo Kurhajec. V obci je totiž pošta plně vytížená a změna by přinesla potíže.

  V Klecanech, jakož i v jiných obcích, dostali nabídku na realizaci Projektu Pošta Partner. Ta by spočívala v tom, že služby, které v současné době poskytuje Česká pošta s. p., by – za úplatu – poskytoval smluvní zástupce.

  „Nabízeli nám to, ale odmítli jsme,“ uvedl pro Náš REGION starosta Klecan Ivo Kurhajec. „Pošta samozřejmě může rozhodovat o své činnosti způsobem, který uzná za vhodný. Nevidíme ale smysl v tom, aby samospráva přebírala její práci,“ řekl.

  Pošta uvnitř obchoďáku?

  Navíc mu není blízká myšlenka, že poštovní přepážka by se přesunula do některého z klecanských obchodů, kde by si lidé při nákupu přebírali i dopisy a balíky nebo vyřizovali jiné poštovní záležitosti. Smluvní zástupce by totiž musel zajistit dostupnost služeb veřejnosti každý pracovní den tak, aby součet otevíracích hodin činil alespoň 30 hodin týdně.

  FOTO: Pošta v Klecanech

  Pošta v Klecanech - Budova pošty v Klecanech – foto ACPošta v Klecanech - Budova pošty v Klecanech – z druhé strany je Městská policie, z první knihovna – foto ACPošta v Klecanech - Budova pošty v Klecanech 2 – foto ACPošta v Klecanech - Budova pošty v Klecanech 3 – foto ACPošta v Klecanech - Budova pošty v Klecanech 4 – foto AC
  Další fotky
  Pošta v Klecanech - Budova radnice v KlecanechPošta v Klecanech - Budova pošty v KlecanechPošta v Klecanech - Miroslav ProkopPošta v Klecanech - Monika Horáková

  „Zbořilo by se tím něco, co vytvořili lidé před námi,“ podotkl. S jeho slovy souhlasí i námi oslovení místní obyvatelé. „Byli bychom rádi, kdyby pošta zůstala tak, jak je. Pan starosta chtěl dokonce nechat v budově udělat bezbariérový přístup, aby tam mohli i vozíčkáři, a budovu celkově rekonstruovat,“ řekla paní, kterou redaktorka Našeho REGIONU potkala před poštou.

  Pošťačky by musely jezdit z Klecan do Prahy

  Starosta Kurhajec chápe klecanské poštovní doručovatelky, které odmítly, že by každý den jezdily do Prahy pro zásilky, které by naložily do auta, dopisy a balíky roznesly po obci, vrátily se autem zpět do hlavního města a pak domů do Klecan přijely autobusem.

  Běchovice dostaly peníze na rekonstrukci Staré pošty. Fungovala už v době, kdy dopisy rozvážely poštovní vozy tažené koňmi

  „Svou práci dělají asi dvacet let, mají všechno našlapané, tahají se s obříma taškama. A to všechno za směšné peníze. A ještě by měly mít práci navíc? Je to neúcta k lidské práci a plýtvání lidským potenciálem. Šetří se na nesprávném místě, vidím v tom i postupnou snahu odstranit lidský faktor,“ uvedl starosta Klecan. „Při nízké nezaměstnanosti, která nyní je, by si paní pošťačky našly jinou, lépe placenou, práci. Škoda, že si jich neumíme víc vážit,“ doplnil.

  Všechno je podle něj ve fázi vizí a příprav. Českou poštou byly Klecany osloveny koncem roku 2016, od té doby nic…

  Málo peněz, málo pracovních sil

  „Pro naši obec je projekt vyloženě nevhodný. Ženské na poště jsou vytížené, jsou tam fronty, za tak malé peníze je problém sehnat tam další pracovníky,“ řekl. V obci žije téměř tři a půl tisíce obyvatel, denně se tam pohybuje kolem pěti tisíc lidí. „Poštu Partner si dovedu představit v nějaké malé obci, kde je obchod třeba součástí radnice a nemají větší kapacity, nebo někde na odlehlém místě, odkud je daleko do střediskové vesničky. Tam by zaškolili člověka a měli problém vyřešený. Nikoli ale ve větší středočeské obci, kousek od Prahy,“ uvedl.

  Celníci zabavili plastová držátka na kartáčky. Připomínaly postavičky Mimoňů

  „Kdyby poštovní doručovatelky nabídku neodmítly, v Klecanech by tím vůbec nebyl zajištěn roznos pošty. Lidem by jen přišla esemeska, že mají něco u přepážky. A šli by si pro to třeba do masny. Mezi nákupem masa by si přebrali dopis nebo balíček. Přijde mi to až nedůstojné,“ doplnil. Zkritizoval i to, že v nabídce, kterou Česká pošta s. p. obci prezentovala, je doporučená plocha pro výkon této služby asi 25 metrů čtverečních. „To snad nemohou myslet vážně. To berou tak, že ty ženské nemají žádné lidské potřeby, že nosí jen těžké balíky? Vždyť by se tam nevešlo ani sociální zařízení,“ řekl rozhořčeně.

  V malých obcích to jakž takž funguje

  Slova Kurhajce, že na menší obec než jsou Klecany může projekt pasovat, potvrzují prospekty Projektu Pošta Partner, kde je jako příklad dobré praxe uvedena středočeská obec Soutice (leží na hranici okresů Benešov a Kutná Hora), kde žije něco přes 250 obyvatel. „Služby a občanská vybavenost v Souticích utrpěly vážnou trhlinu. Lidem pošta velmi chyběla. Kromě možností vyřízení zásilek a úředních záležitostí pro ně vždy byla i místem setkávání a získávání snadno dostupných informací,“ uvádí v materiálech Pošta Partner z roku 2016 starostka Soutic Alena Exnerová.

  Odborníci analyzovali Libeňák: Rekonstrukce i postavení nového mostu vyjde na 600 milionů

  „Jsme nesmírně rádi, že dnes můžeme otevřít dveře, vybavené, krásné úřadovně České pošty PARTNER pro naše obyvatele, rekreanty, turisty a ostatní uživatele, kteří opět budou moci využít jejích služeb, které jsou zajištěny v plném rozsahu. Mít v dosahu základní a nezbytné služby je pro nás všechny a především pro život na malých obcích velmi důležité,“ doplnila.

  Co všechno Pošta Partner nabízí?

  Pošta Partner se na svém webu prezentuje jako plnohodnotná alternativa pošty: „Poskytuje všechny základní služby, to je příjem a výdej listovních a balíkových zásilek, příjem a výplatu poštovních poukázek, vybrané bankovní služby, výplatu důchodů, SIPO, prodej poštovních cenin a zboží, prodej kolkových známek a vybrané služby, jako jsou například on-line dobíjení předplacených SIM karet, prodej losů okamžitých loterií, prodej dálničních kupónů a volný prodej tisku.“ K letošnímu 1. únoru mělo fungovat 458 pošt Partner.

  Česká pošta zdražuje dopisy i balíky. Kolik za ně nově zaplatíte?

  „Jsem pro poštu coby veřejnou službu, která by měla byt stoprocentně dotovaná státem, v každé zapadlé vesnici by lidi měli mít nárok na doručení důchodu i zásilek. Klecanská pošta je dost frekventovaná, nedokážu si představit, že by se přenesla do nějakého obchodu. Pro pošťačky je to milník, léta byly zvyklé na svůj režim na své poště a tohle dojíždění do Prahy je většinou donutilo podat výpověď,“ uvedl anonymně zaměstnanec jiné pobočky, který je se situací v obcích kolem metropole obeznámen. „Zaměstnanci jsou obecně spíš proti Poště Partner, asi proto, že se bojí ztráty práce nebo změny pracoviště, což je pochopitelné,“ dodal.

  Program je prý nevyhovující

  Před necelými dvěma lety se projekt Pošta Partner dostal i na půdu Poslanecké sněmovny. Tehdejší poslankyně Marta Semelová interpelovala tehdejšího ministra vnitra Milana Chovance.

  Zaměstnance sedřou do úmoru. Přesto jsou české platy extrémně nízké. Kde je zakopaný pes?

  „Podle Sdružení místních samospráv je současný stav projektu Pošta Partner nevyhovující, a proto vyzvalo vládu dopisem k revizi. Obce, které si fungování pošty vezmou na starost, prý mohou mít problémy s rozpočtem, protože odměna za provoz franšízy pokryje stěží polovinu nákladů. Některé obce si stěžují i na jednostranné podmínky provozu, vysokou míru odpovědnosti a riziko sankcí,“ uvedla.

  „Projekt Pošta Partner není v modelu, že by pošta měla nutit obce nebo podnikatele převzít ho, je to nabídka, kterou mohou, nebo nemusí akceptovat,“ reagoval tehdy mimo jiné Chovanec.

  FOTO: Pošta v Klecanech

  Pošta v Klecanech - Budova pošty v Klecanech – foto ACPošta v Klecanech - Budova pošty v Klecanech – z druhé strany je Městská policie, z první knihovna – foto ACPošta v Klecanech - Budova pošty v Klecanech 2 – foto ACPošta v Klecanech - Budova pošty v Klecanech 3 – foto ACPošta v Klecanech - Budova pošty v Klecanech 4 – foto AC
  Další fotky
  Pošta v Klecanech - Budova radnice v KlecanechPošta v Klecanech - Budova pošty v KlecanechPošta v Klecanech - Miroslav ProkopPošta v Klecanech - Monika Horáková

  Názory na projekt Pošta Partner

  „Pošta partner může ušetřit poště značné finanční prostředky. Otázkou je ale nastavení, není možné postupovat vůči obcím z pozice síly,“ říká Miroslav Prokop, prezident Federace výkonných zaměstnanců ČR.

  „Pošta tím vlastně rezignuje na svou veřejnou funkci. Zbavuje se odpovědnosti za pobočky, které nevydělávají,“ říká Monika Horáková, iniciátorka kampaně Pošťák není pojišťovák.

     Nepřehlédněte