Poznali jste svého partnera online? Existuje až šestkrát vyšší riziko, že se rozvedete

1.11.2021
Simona Knotková

Díky internetu a moderním technologiím nebylo seznamování nikdy jednodušší. Vztahy vznikající ve virtuálním prostoru mají ale i svou stinnou stránku. Podle vědců je u nich až šestkrát vyšší riziko, že skončí rozvodem.

Výzkum provedla britská organizace Marriage Foundation. Dohromady dala data dvou tisíc jedinců starších 30 let, kteří za posledních dvacet let vstoupili do manželského svazku. Zjistila, že u lidí, kteří se poznali ve virtuálním světě, existovalo 12% riziko rozvodu v prvních třech letech. U těch, kteří svého partnera poznali klasickým způsobem, přes kontakty svých příbuzných, přátel či sousedů, existovalo přitom jenom 2% riziko.

3 tipy pro efektivní seznámení se online

Po sedmi letech společného soužití se toto riziko u online párů zvýšilo na 17 %, zatímco u druhé skupiny to bylo 10 %.

Po deseti letech manželství na tom byly nejhůře páry, které se poznaly díky své práci. Podle výsledků bádání existovala 24% pravděpodobnost, že se po této době rozvedou, zatímco u virtuálního seznamování bylo riziko 20%. Asi nepřekvapí, že právě online platformy jsou za poslední tři roky nejoblíbenějším způsobem seznamování a holdovala mu až třetina dotazovaných respondentů.

Výzkumníci neví, co je konkrétní příčinou, která stojí za brzkým rozpadem virtuálních vztahů. Důvodem by mohla být skutečnost, že do vážného vztahu zde vstupují naprosto cizí jedinci, kteří nedostávají zpětnou vazbu od svého okolí.

Emoční výlevy nebo bombardování. Časté chyby, které dělají ženy na seznamkách

„Shromažďování spolehlivých informací o dlouhodobé povaze člověka, se kterým jste v partnerském nebo manželském vztahu, je složitější pro páry, které se poznaly online a pohled na druhou osobu jim nemůže zprostředkovat nikdo z rodiny, přátel nebo blízkého okolí. Vztahy s nejbližším okolím partnera jsou zde budovány od samého začátku, zatímco jinde se tito lidé můžou znát už roky. Není potom překvapivé, že riziko, že se člověk ukvapil a udělal chybu, snižuje právě názor rodiny či přátel,“ míní autoři studie.

Zdroj: Marriage FoundationNepřehlédněte