Pozor na úrazy dětí. V létě jich přibývá

Zahrady a venkovní prostranství mohou být nebezpečným místem hlavně pro předškolní děti.

Policisté v minulosti vyjížděli k několika případům, kdy bylo zraněno, či dokonce zemřelo dítě. Přinášíme vám proto několik doporučení, jak upravit zahradu tak, aby byla bezpečným hracím místem pro nejmenší.

Bazény
Bazény všech druhů a velikostí jsou téměř na každé zahradě. Rodiny si jej pořizují především proto, že považují dovádění svých ratolestí v domácí nádrži za bezpečnější než na veřejných plovárnách. Opak je však pravdou! Je dávno dokázané, že dospělí doma dohlíží na dítě méně pozorněji než na veřejnosti. Často si nesprávně myslí, že jejich bazén, ve kterém je jen několik centimetrů vody, je malý a dítě se něm nemůže utopit. Velké zahradní bazény zase nejsou správně zabezpečeny krytem, nebo obehnány plotem, aby se k nim samotné dítě nedostalo. Zde především platí, že děti nesmí zůstat bez dozoru a to ani na okamžik, schůdky nesmí být na hraně bazénu, kryt bazénu musí být zavřený, okolo bazénu nesmí být kluzký povrch.

Chemikálie
Chemikálie patří mezi velká nebezpečí, a proto patří pod zámek. Stejně jako v kuchyni, také v zahradě se používají chemické prostředky. Hnojiva, postřiky, fungicidy, barvy a laky, tím spíše herbicidy patří pouze tam, kam děti nedosáhnou, nejlépe do uzamykatelné skříňky. Dítě totiž je schopno překonat i bezpečnostní uzávěry plastových lahví. Děti nepodceňujme, ale chraňme.

Jedovaté rostliny
Dalším velkým nebezpečím, kterému musíme čelit, jsou jedovaté rostliny, které jsou sice nádherné, ale o to více nebezpečné. Dojde-li k tomu, že dítě pozře jedovatou rostlinu, okamžitě kontaktujte toxikologické informační středisko.

Pády z výšky
Různé zdi, sloupy, vysoké stromy, střechy, sousedova kůlna nebo garáž, to jsou všechno lákadla pro děti, především chlapce. Všechno přímo svádí, aby tam děti vylezly, vyšplhaly, a pak se pořádně rozhlédly kolem. A stojí-li nablízku ještě žebřík, nic není nepřekonatelné. A takových lákadel je zahrada plná. Proto i tady velký pozor – spadnout i z poměrně malé výšky může být fatální, s doživotními následky.

Pracovní nástroje
Také ostré předměty chtějí děti vyzkoušet. Kladivo, ruční pila, krumpáč, to vše bývá ve středu jejich zájmu, když musejí něco na zahradě tvořit. O stupeň nebezpečnější jsou pak sekera, srp, kosa – ty raději nikdy nenecháme na očích, tím méně zapomenuté někde v koutě zahrady. Zahradní elektrické nebo motorové přístroje včetně pily a sekačky jsou pak vůbec jednou z nejstrašnějších věcí, když se k nim dítě nečekaně přimotá.

Čas zmatků a změn byl u konce. Měřím, měříš, měříme

Dnes, 13:25
Déjà vu je velmi zvláštní, prchavý pocit, že se opakuje něco, co se už kdysi...
Dnes, 12:47
Francie poskytne Česku k polovině března 100 tisíc dávek vakcíny proti covidu-10 od firem Pfizer/BioNTech. Babiš...
Dnes, 12:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 12:00
Mnohé domácí či zahraniční výzkumy potvrzují, že seniorky a senioři mají své intimní a sexuální...
Dnes, 11:15
Největší vojevůdci v dějinách lidstva se bohužel nehodnotí zejména z toho hlediska, zda bojovali za...
Dnes, 10:40
Prodeje léků na předpis v českých lékárnách a nemocnicích loni činily 71 miliard korun, což...
Dnes, 09:40
Podle odborů automobilky Škoda Auto je v tuzemských závodech Škody celkem 684 nakažených koronavirem. Jde...
Dnes, 09:21
Při rýmě a bolesti v krku nemusíte hned kupovat drahé léky. Zkuste nejdříve bylinky, které...
Dnes, 04:37
Komunistický puč v únoru roku 1948 i tehdejší studentské protesty proti převratu si dnes připomenou...
Dnes, 04:18
Stát bude od 1. března kompenzovat plošné testování ve firmách i živnostníkům. Nárok na příspěvek...
Dnes, 04:00
Historie nejvytíženější tuzemské dálnice je velmi bohatá. Vzhledem ke tvaru předválečného Československa, i současné České...
Reklama