Praha 5 demolici vily na Hřebenkách nechce. Prosí magistrát o pomoc

23.7.2021
Jitka Kačánová

Vilu o šestadvaceti místnostech vlastní posledních deset let miliardáři Haščákovi. Nikdy v ní ale nebydleli a několik posledních let se jí marně snažili prodat. To se jim nakonec podařilo, nicméně nový majitel si přeje novobarokní vilu architekta Viktora Beneše zbourat a na jejím místě postavit dům nový. Podle místostarosty Prahy 5 Lukáše Herolda (ODS) neměl úřad jinou možnost, než žádosti Valérie Haščákové o povolení demolice vyhovět, protože majitelé dodali všechna potřebná stanoviska a budova není památkově chráněna. S demolicí nicméně samospráva nesouhlasí. „Jsme přesvědčeni o tom, že vila má historickou hodnotu, ať už svými interiéry, tak tím, že doplňuje ráz této lokality,“ řekl Herold. Městská část ovšem nebyla při vydávání povolení k demolici účastníkem řízení, a odvolat se proto nemůže. Může to však udělat magistrát jako majitel pozemků přilehlých k inkriminovanému místu.

Pětka chce rovněž od ministerstva kultury získat pro vilu památkovou ochranu. Herold věří, že žádost by měla být zpracována do čtrnácti dnů. Po jejím podání už nebude možné demolici provést. Pokud vila na Hřebenkách status památky získá, bourání už bude v podstatě vyloučené – u chráněných budov se totiž povoluje jen v případě, že jsou ve velmi špatném stavu. A to Benešova vila není. Aby se Praha 5 vyhnula podobným situacím i do budoucna, navrhne rozšíření památkově chráněných zón například i na oblasti Na Hřebenkách, Malvazinky, Dívčí hrady, případně Cibulka nebo Žvahov.

Jaroslav Haščák je spoluzakladatel a spolumajitel investiční skupiny Penta. Byl jedním z aktérů korupční kauzy Gorila – uniklých nahrávek slovenské tajné služby, na kterých se domlouval s předními slovenskými politiky o provizích a úplatcích. Na přelomu loňského a letošního roku skončil kvůli této aféře několik týdnů ve vyšetřovací vazbě a čelil obvinění z trestných činů podplácení a legalizace příjmů z trestné činnosti, za což by mohl jít až na dvacet let do vězení.

Zdroj: Praha 5Nepřehlédněte