Praha chce vlastní filharmonii. Domov by měla na břehu Vltavy

8.3.2021
Redakce

Podle odborníků z Henning Larsen je vybraná lokalita v Holešovicích vhodná pro stavbu, analýza navíc Praze poskytuje konkrétní parametry koncertního sálu a celé budovy filharmonie, dále i jeho zapojení do kulturní mapy města, využití jednotlivých prostor i výši investice, možnosti provozování a ekonomiku jeho fungování. Vzorem byly parametry 25 nedávno postavených koncertních sálů v Evropě, Asii i Americe.

Pokud na projekt kývnou i zastupitelé, začne se připravovat mezinárodní architektonická soutěž. Vyhlášena by mohla být už ve druhé polovině letošního roku. Ještě před tím se však nechá zpracovat podrobnější analýza financování provozu filharmonie.

„Praha má šanci získat novou architektonickou dominantu se špičkovým koncertním sálem, který nabídne jedinečný hudební zážitek. Město se díky tomu přiblíží významným světovým hudebním metropolím,“ uvedl vedoucí projektového týmu Vltavské filharmonie Martin Krupauer.

Začíná proměna Masaryčky a okolí. Vyroste zde projekt Zahy Hadid

„Kromě současných problémů, které jsou samozřejmě v této chvíli prioritní, řeší Praha i nadčasová témata. Zase jsme se přiblížili k výstavbě špičkového koncertního sálu Vltavské filharmonie v pražských Holešovicích. Pro nás to je jeden z klíčových bodů našeho volebního programu. Je jasné, že v tomto volebním období se ještě nezačne stavět, ale pokud se podaří vypsat a vybrat vítěze mezinárodní architektonické soutěže, budu spokojený,“ uvedl předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil.

Vltavská filharmonie by podle rad ze zmíněné analýzy měla mít tři sály, a to hlavní koncertní pro 1 800 diváků, malý pro komorní hudbu s kapacitou 500 míst a multifunkční pro ostatní žánry a typy akcí s kapacitou až 700 míst.

Dále se počítá také s tím, že by bylo využito venkovní veřejné prostranství pro další kulturní program. Cílem celého projektu je nastartovat obnovu území Bubny-Zátory. Poloha na břehu Vltavy má potom být pokračováním historického trendu umisťování významných kulturních budov podél řeky Vltavy – filharmonie by se tak zařadila do skupiny s Mánesem, Žofínem, Národním divadlem a Rudolfinem.

„Praha není jen skanzen, který pouze čerpá ze své bohaté historie. Nové projekty jsou pro udržitelný rozvoj města nezbytné. Naše město potřebuje i moderní architekturu, pomocí které naše generace s velkou pokorou doplní dílo našich předků. Teď jsme opět o krok blíž k vybudování nového koncertního sálu Vltavské filharmonie a já se těším se na jeho výslednou podobu,” uvedl primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib

Mariánské náměstí se promění. Budou zde stromy a vodní prvky

Náklady na výstavbu objektu rozhodně nejsou zanedbatelné, mluví se o částce 5,3 miliardy korun, účty by šly za hlavním městem, ideálně ve spolupráci se státem či soukromým sektorem. Je třeba však připočíst ještě sumy na pořízení projektové dokumentace a architektonické soutěže, potom je celkový odhad 6,1 miliardy korun.

Co se orchestrů týče, zmíněná analýza doporučuje, aby ve filharmonii sídlil alespoň jeden orchestr, komise pro výstavbu nového sálu však doporučila, aby filharmonie byla sídlem dvou významných orchestrů.Nepřehlédněte