• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Praha zahájila zimní humanitární opatření. Zajistila také 7 krizových lůžek v nemocnicích

  1.12.2023
  Fefík

  Dnes, první prosincový den spustilo hlavní město zimní humanitární opatření pro lidi bez domova, která budou fungovat až do 31. března 2024.

  Město posílí terénní služby a zajistí více než 600 lůžek v noclehárnách a zařízeních s nepřetržitým provozem na celém území metropole. Koordinátorem této pomoci bude Centrum sociálních služeb Praha.

  Zimní humanitární opatření umožňují lidem bez domova přečkat mrazivé dny a noci v přijatelných podmínkách. Tuto zimu budou mít k dispozici více než pět set lůžek v pěti noclehárnách, přes sto dvacet lůžek ve dvou zařízeních s nepřetržitým provozem a fungovat budou také dvě noční hygienická centra.

  Zároveň budou zavedena i další opatření, jakými jsou například rozšířený provoz denních center tak, aby byl vykryt čas mezi jejich zavírací dobou a otevírací dobou nocleháren, nebo posílení denních i nočních terénních programů, které identifikují ohrožené osoby přímo v terénu.

  Také letos bude všechna tato opatření nad rámec svých obvyklých činností pro hl. m. Prahu koordinovat Centrum sociálních služeb Praha. Vedle samotné koordinace poskytne svá ubytovací zařízení, posílí vybrané služby a prostřednictvím dispečinku bude propojovat organizace a instituce zapojené do systému zimních opatření. Dále také například evidovat potřeby a kapacity jednotlivých zařízení apod. Povede také Intervenční tým, jehož úkolem bude zlepšení spolupráce zejména s nemocnicemi při propouštění osob bez domova po ošetření nebo hospitalizaci.

  Bruslení na pražské Letné začne 1. prosince

   

  Vůbec poprvé jsme v rámci zimních opatření zajistili také krizová lůžka v nemocnicích, abychom měli jistotu, že bude o potřebné, kteří potřebují urgentní péči a ošetření, vždy postaráno. Moc děkuji oběma nemocnicím, které mi vyšly vstříc. V Nemocnici Na Františku tak budou k dispozici čtyři lůžka a další tři v Nemocnici následné péče ve Vysočanech. Zároveň se nám podařilo navýšit oproti loňskému roku i počet lůžek v noclehárnách z 598 na 620,“ uvedla Alexandra Udženija, náměstkyně primátora Prahy pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví.

  Realizace zimních humanitárních opatření by nebyla možná bez podpory a spolupráce s Městskou policií, Policií ČR, Zdravotnickou záchrannou službou hl. m. Prahy, Protialkoholní záchytnou stanicí nebo sociálními kurátory městských částí.

  Starost o potřebné by se také neobešla bez zapojení neziskových organizací Naděje, Armáda spásy, Arcidiecézní charita, Farní charita, R-Mosty, K srdci klíč, Hippocampus, Jako Doma, Sananim, Drop In, Progressive, Medici na ulici a mnoha dalších,“ doplnil předseda Výboru pro rodinnou politiku a sociální oblast Zastupitelstva hl. m. Prahy Pavel Mareš.

  Pomoc se každým rokem daří stupňovat i díky všímavosti veřejnosti a lidí, kterým není život jejich spoluobčanů bez domova lhostejný – oslovují je a zjišťují, zda nepotřebují pomoc. Za to jim velmi děkujeme. Jen společnými silami je možné v co největší míře zajistit ochranu zdraví i života lidí bez domova na území hlavního města,“ uzavřel ředitel Centra sociálních služeb Praha Roman Béla.

  Zdroj: MHMP


  Témata:

  Nepřehlédněte