I sochař Jan Hána má na triku odklizenou sochu. Veřejný prostor ale obohatily jeho křehké dívčí akty

Další fotky

Sochař Jan Hána se narodil 28. října 1927 v Dobronicích u Bechyně, kde začal pracovat v tamější keramické dílně.

Po válce studoval krátce na Státní keramické škole v Praze u profesora Václava Vokálka (1891 v Praze – 1970 tamtéž) a poté pokračoval ve studiu sochařství na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Karla Pokorného (1891 v Pavlicích na Znojemsku – 1962 v Praze) a na Výtvarné akademii v Záhřebu.

Po studiu se věnoval jak veřejným zakázkám, tak komorní tvorbě.
„Úzká skupina kariéristů si všimla, že Praze chybí pomníky různých komunistických lídrů a funkcionářů, a tak se hned dala do práce. Nejčilejší byl kvadrumvirát Jan Hána, Jan Simota, Miloš Axman a Josef Malejovský. Ti doslova opanovali domácí scénu: stali se předsedy Československého a Českého svazu výtvarných umělců (občas se v těch funkcích „demokraticky“ prostřídali), profesory a rektory na vysokých školách a držiteli titulu národní umělec,“ charakterizoval socialistické sochařství ve veřejném prostoru historik Zdeněk Lukeš.

Na Akademii výtvarných umění byl Jan Hána v roce 1983 jmenován profesorem speciálního sochařského ateliéru, o dva roky později rektorem. Funkci rektora vykonával až do roku 1989. Pro svá díla ve veřejném prostoru byl komunistickým režimem v ČSSR ceněn. Byl laureátem ceny Klementa Gottwalda (1976), nositelem titulu zasloužilý (1977) a pak národní umělec (1984). V roce 1987 mu byl udělen Řád práce.

Sochař Franta Úprka, moravský Slovák v Praze. Oblíbený společník byl protikladem svého známějšího bratra Joži

Ano, Hána má na kontě – to je myslím případné slovo – nějakou tu sochu pohraničníka (Na stráži míru v Chebu, dnes v místním lapidáriu), vojáka (pomník na Chodovském hřbitově), bolševického potentáta (Zdeněk Nejedlý v Litomyšli), sem tam nějakou tu ženu se vzepjatýma rukama (Poslední dny války vulgo Stopařka u Vitějovic, Radostný den u Paláce kultury) nebo těžko identifikovatelnou postavu, které se zhusta povalují ve veřejném prostoru moderní zástavby (Ležící žena u obchodního střediska na Spořilově).
Na druhé straně zanechal po sobě i křehké dívčí akty, ať už v taneční poloze, stojící, schoulené nebo sedící (Sedící akt aneb Jarmila na Kampě, Symbol rozpuku a života resp. Jaro u OC Labe v Modřanech) – tento typ tvorby jsme akcentovali v naší fotogalerii.

Jan Hána žil v pražských Hodkovičkách v části zvané Zátiší, do které jsme vás před časem zvali na vycházku – tento článek si zde můžete připomenout.

Zátiší, místo ztracené v zeleni. Byly tu i léčebné sluneční lázně, známé z proslulého seriálu

V roce 1984 byl vyznamenán řádem prezidenta Venezuely „Francesco de Miranda“ za vytvoření pomníku Simónu Bolivarovi poblíž diskutované bubenečské sochy maršála Koněva. Mezi jeho další sousoší pro veřejný prostor zmiňme ještě Píseň o mé vlasti pro Národní divadlo v Praze (1983).
Jan Hána zemřel 20. září 1994 v Praze ve věku nedožitých 67 let.

Zdroje: Vetřelci a volavky; Wikipedie; Zdeněk Lukeš, Lidové noviny, 2013

FOTO: Sochař Jan Hána

Sochař Jan Hána - 01 sedící akt kampa DSC05542 (2)Sochař Jan Hána - 2 pinteSochař Jan Hána - 3 akt ghmpSochař Jan Hána - 4 hána zamyšlení hrob jany rybářové vyšeh sphSochař Jan Hána - 5 Symbol-rozpuku-a-života,–bronz,–Praha-12-Modřany-vav
Další fotky
Sochař Jan Hána - 6 bolívar pintSochař Jan Hána - 9 used čtrn
Včera, 17:51
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
Včera, 14:44
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
28.5.2020
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Týden starý incident mezi pražským primátorem Zdeňkem Hřibem a předsedkyní zastupitelského klubu ODS Alexandrou Udženijou...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
Invalidovna
28.5.2020
Výpůjčku západního křídla Invalidovny v pražském Karlíně získalo do konce letošního roku Multikulturní centrum Studia...
28.5.2020
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
27.5.2020
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
27.5.2020
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
27.5.2020
Výpověď z nájmu, kterou od společnosti CIB RENT Písnice dostali manželé E. a L. M.,...
Reklama