Našemu nejstaršímu studentovi je 100 let. Už se těší na další přednášky

Nejstarší student Centra celoživotního vzdělávání v Praze (CVV) Jaromír Lisý dnes oslavil své 100. narozeniny. Lisý čeká, až bude moct opět začít chodit na prezenční kurzy o hudbě, které se nyní kvůli epidemii covidu-19 nemohou konat. Je přesvědčen, že se koronavirem nenakazí, a odmítl proto i očkování.

Podle zakladatelky CVV Dany Steinové je Lisý teprve druhým studentem celoživotních kurzů, který se za její zhruba čtyřicetiletou kariéru dožívá sta let. Do centra Lisého přivedla náhoda, když hledal cestu jinam. Zalíbila se mu tam atmosféra přednášky, a rozhodl se proto do kurzů také zapsat. Vzhledem ke své zálibě v hudbě si pak vybral přednášky, které vede hudební skladatel Lukáš Hurník.

Na dosažení vysokého věku s aktivní myslí a dobrou fyzickou kondicí podle Lisého neexistuje žádný elixír. Řídí se zásadou, že je třeba se starat o vlastní tělo. S manželkou denně venku ujde kolem pěti kilometrů. Když je špatné počasí, tak alespoň tři, řekl novinářům při on-line konferenci. Kromě toho věnuje zhruba půl hodiny každé ráno rozcvičce na protažení svalů a kloubů. Až potom zasedá ke snídani. „Den musí být naplněn rozumnou činností,“ řekl. A dodal, že se nevyhýbá bolesti. „Bolest je součást života, takže když ji cítíme, tak pořád ještě žijeme. Je třeba se bolesti nebát,“ řekl.

Autem před sto lety? Provoz zpočátku řídily jen čtyři značky

Stoletý válečný veterán, který dříve pracoval jako tlumočník, se nezříká občas ani skleničky alkoholu nebo šálku kávy. „Neodříkám se ničeho a říkám si, všechno zkus, ale toho nejlepšího se drž,“ řekl. „Normálně nevečeřím, včera jsem si ale dal k večeři pizzu, takže to musím napsat taky na stranu hříchů. On to byl dárek, takže jsem to nemohl opomenout,“ dodal.

K dnešním narozeninám dostal od Steinové jako dárek doživotní zápisné do všech oborů CVV podle svého výběru. Těší se proto, až se centrum bude moct opět otevřít. Steinová doufá, že by to mohlo být od října.

Depresivita i osamělost. Výzkum na vysokých školách ukázal, jak studenti prožívali dálkovou výuku

Po vypuknutí epidemie covidu-19 se Lisý s manželkou odstěhoval loni z Prahy do Trutnova, kde nyní s žijí v domě na okraji města. „Je tam velká zahrada. Nedaleko máme les, to jsou naše procházky a aktivity,“ popsal. S jinými lidmi se podle svých slov Lisý nevídá, protože nemá důvod jezdit do města. „Proti koronaviru jsem očkován nebyl, přestože mi to hned v počátku coby válečnému veteránovi nabízeli. Já jsem to odmítl, jsem přesvědčen, že moje imunita je taková, že to nedostanu. Je to trošku drzé, ale já to tak vnitřně cítím,“ řekl.

Běžné kurzy CVV se loni kvůli opatřením proti koronaviru pozastavily. Pro zájemce o vzdělávání on-line mělo centrum podle Steinové v uplynulých měsících 11 historických přednášek a osm dalších chystá. Polovina studentů z řad seniorů ale podle ní nemá doma počítač nebo s ním neumí pracovat. Kurzy, do kterých jsou zapsaní, proto CVV nemůže převést do on-line programu.

adp/ČTK

Dnes, 13:58
Policie dopadla čtyřiadvacetiletého muže, který údajně vyhrožováním donutil svou přítelkyni k tomu, aby přepsala byt...
Včera, 14:16
Pražští strážníci se při kontrole zakrytí dýchacích cest zaměří primárně na to, zda má dotyčný...
Včera, 12:00
Komerční článek
1. Jaké jsou v současnosti hlavní přednosti virtuálních strojů a jaké další formy virtualizace se...
Včera, 12:00
Fotbalový trenér klubu Bohemians vloni Klokany z vršovického Ďolíčku zachránil a dokonce s nimi atakoval...
Včera, 09:25
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 10 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Desítky...
Včera, 04:00
Národní technická knihovna se spolu s Prahu 6 rozhodla obdarovat literaturou seniory v domech s...
23.2.2021
Soud přikázal pražskému Gymnáziu Na Zatlance obnovit denní formu vzdělávání. Distanční formu výuky mu zakázal...
23.2.2021
Díky spolupráci společnosti Czech Photo a České tiskové kanceláře zakončí svou tour venkovní výstava Nežádoucí...
23.2.2021
Opoziční zastupitel Tomáš Pek (TOP 09) kritizuje magistrát za přidělení dotace Praze 10 na téměř...
22.2.2021
Kunratický les rozkládající se na území městské části Praha–Kunratice nabízí úžasnou příležitost k rekreaci. Je...
22.2.2021
Spousty koček, čtrnáct psů, tři kozy, dvě slepice a prase. A také patnáct lidských bytostí,...
Reklama