Schoellerové: Kdo vlastně byli a jak získali svou moc

Cukrovarnický průmysl patřil k tradičnímu životu nejen v pražských Čakovicích. Kdo však byli ti, kteří toto odvětví v Čechách tolik ovlivnili? Do jejich správy patřil Mratín i Mnichovo Hradiště.

Rod Schoellerů pochází původem z Porýní. Císařská vláda podporovala, ve snaze odčinit rány způsobené napoleonskými válkami, snahy o zprůmyslnění říše. Císař František I. udělil proto koncesi bratrům Schoellerovým ke zřízení továrny na sukna v Brně. Vnuk Jana Arnolda (jednoho z bratří), Alexander Schoeller, nar. 12. 6. 1805 v Dürenu, zřídil velkoobchodnický dům pod firmou Alexander Schoeller, od roku 1869 Schoeller & Co. ve Vídni. Tento velkoobchodní dům byl ještě rozšířen o oddělení banky, ze kterého se nakonec vyvinula samostatná banka „Schoellerbank“. Zřídil také množství význačných podniků textilních, železářských, uhelných aj. S Filipem Vilémem Schoellerem roku 1850 zakládá cukrovar v Čakovicích a v roce 1857 cukrovar ve Vrdech.

Z bývalého čakovického ateliéru hraběnky Schoellerové bude centrum kultury. Který z návrhů na proměnu se vám líbí nejvíce?

V roce 1910 dochází k založení akciové společnosti Schoeller a spol. Ta převzala oba zmíněné cukrovary a převzala i nájem cukrovaru v Mratíně. Současně také velkostatky Čakovice, Miškovice a Ctěnice a thun-salmovský velkostatek Žehušice. Celková výměra pozemků byla přes 2 200 ha. Akciový kapitál společnosti činil 14 milionů korun, rozdělených na 35 000 akcií nominální hodnoty 400 korun.

Společnost již v prvních letech své činnosti získala značnou část akcií cizích cukrovarnických podniků, které potom víceméně ovládala. Byly to cukrovary: Petröhaze v Uhrách, Pohronský cukrovar v Orosce na Slovensku, cukrovary Trnava a Topolčany, cukrovar v Chropyni, Kralupech a Dolních Bučicích.

Významný byl pro firmu rok 1913, kdy byl koupen cukrovar v Mnichově Hradišti, kde u 13 dvorů bylo asi 3 200 ha půdy. K tomuto účelu byl i zvýšen akciový kapitál firmy na 15 454 400 korun vydáním dalších 3 636 akcií.

Důl Schoeller připomíná věž, u Kladna jsou i další důlní objekty

Když se po I. světové válce zhroutila rakouská monarchie, firma se okamžitě přizpůsobila novému stavu a přesunula v roce 1919 sídlo do Prahy. Proto byl koupen dům v Praze 2 v Pštrossově ulici 12, byly vystavěny dva velké obytné domy pro úředníky a obchodní vedení firmy bylo počeštěno. Současně bylo jednáno o nostrifikaci společnosti, která byla definitivně uskutečněna zápisem do obchodního rejstříku obchodního soudu v Praze dne 8. ledna 1924.

V roce 1920 byl zakoupen cukrovar v Mratíně, a proto společnost přikročila k dalšímu zvýšení akciového kapitálu vydáním 32 500 nových akcií, čímž jejich počet vzrostl na 80 000 kusů a akciový kapitál na 32 milionů Kč. O rok později převzala společnost cestou fúze První cukrovar v Kralupech, společnost s. r. o. a provoz tohoto cukrovaru zastavila. Jako velkoproducent mléka věnovala také pozornost mlékárenskému průmyslu, když vlastnila polovinu akcií Vysočanské mlékárny a větší podíl Akciové společnosti pro průmysl mléčný v Praze. Její podíl na vývozu rafinády se v Československu pohyboval mezi 10-25 % celkového celostátního vývozu cukru, a tak nemohla ujít pozornosti kapitálově nejsilnějšího koncernu Živnobanky. Živnostenská banka v Praze již v roce 1928 získala většinu akcií Cukrovaru Schoeller a vnějším výrazem jejího vlivu bylo nové složení správní rady v čele s dr. Jaroslavem Preissem.

Čakovická věznice vzbuzovala respekt

Provoz cukrovaru v Mratíně byl zastaven v roce 1932 a řepu nadále zpracovával čakovický cukrovar. Územní změny za nacistické okupace si vynutily prodej některých dalších objektů. Především byl v roce 1938 prodán cukrovar v Orosce do Maďarska. Dekretem prezidenta republiky z 28. října 1945 byl celý koncern znárodněn.

Dnes, 18:20
Se změnou v provozu mobilních sběrných dvorů musejí počítat obyvatelé šesté městské části. Důvodem je...
Dnes, 17:40
Fotografie zahraničních filmových celebrit zachycených objektivem Miloše Fikejze, filmového publicisty, encyklopedisty a fotografa, můžete obdivovat...
Dnes, 17:00
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Dnes, 17:00
Nebojácný strážník městské policie v době svého volna zadržel sedmnáctiletého mladíka, který spolu se svým...
Dnes, 16:20
Policie už ukončila vyšetřování lednového pádu muže pod metro ve stanici Anděl a navrhla podání...
Dnes, 14:20
Na pražské Jižní spojce začne ve středu 23. září poslední fáze oprav. Rekonstruován bude pravý...
Dnes, 13:00
Pražskou zoologickou zahradu navštívilo letos zatím přes 800 tisíc návštěvníků. Přes toto číslo se návštěvnost...
Dnes, 12:20
Vadí jim zejména, že to nekonzultoval s koaličními Spojenými silami pro Prahu (TOP 09 a...
Dnes, 11:00
Pražští kriminalisté vyšetřují vraždu muže, jehož tělo našli v pátek v suterénu jednoho z domů...
Dnes, 07:35
Vedení hlavního města chce mít zástupce v Ústředním krizovém štábu. Důvodem je to, že v...
Včera, 18:35
Vladimír Holan (16. září 1905 v Praze – 31. března 1980 tamtéž) byl jeden z...
Reklama