Živnost volná totiž nevyžaduje prokazování odborné způsobilosti, průvodce nemusí mít potřebné vzdělání, složenou profesní zkoušku ani jazykové znalosti. Turisté se tak mnohdy dozvídají nesmysly. Týká se to nejen Prahy, ale všech turisticky navštěvovaných míst, třeba Vinoře.
Člověk s velkým deštníkem různé barvy a u něj skupinka turistů. Takový výjev lze vidět nejen na Staroměstském náměstí, kde je to nejčastější, ale i na okraji metropole – třeba v zahradách navštěvovaného Zámeckého areálu Ctěnice, nacházejícího se v katastru Vinoře, který byl vystavěn v polovině 16. století na místě původní gotické tvrze, jejíž historie sahá k roku 1372. V areálu působí Zámecké zahradnictví, Jezdecká společnost Ctěnice a hotel s restaurací a kavárnou.
Průvodci s barevnými deštníky
Lidé s velkými deštníky jsou průvodci bez potřebné kvalifikace, kteří mnohdy provázejí jen za „bakšiš“ nebo za oběd, nemají přehled o historii a turistům podávají zkreslené informace či vyložené výmysly. A tak se lze (podle informací Sdružení průvodců ČR) v ulicích metropole například doslechnout, že Prahou protéká Rýn a vlevá se u Tábora do moře, Vltavu složil Dvořák nebo že vláda sídlí v Podolské vodárně.
To ubírá práci skutečným průvodcům, kteří mají jazykové znalosti, složili patřičnou zkoušku a logicky pracují za náležitou odměnu. Kritizováno to bylo v rámci konference Asociace průvodců České republiky, která se, pod záštitou radního pro kulturu a cestovní ruch Jana Wolfa, uskutečnila v pondělí 26. března v budově pražského magistrátu.
Deset let od změny
„Problém, který tíží průvodce, se netýká jen Prahy, ale všech turisticky navštěvovaných míst,“ uvedl Wolf. S tím, že jen v metropoli pracuje v cestovním ruchu každý sedmý člověk, výnosy z něj jsou značným přínosem pro tuzemskou ekonomiku. Návrhem na změnu živnosti z volné na vázanou se zabývá magistrátní výbor pro legislativu, návrh by měl být postoupen ministerstvu pro místní rozvoj. „Větší váhu bude mít, když jej navrhne vláda než hlavní město,“ uvedl Wolf.
Záležet bude následně na poslancích a senátorech. Letos to bude deset let, co je změna součástí české legislativy, uzákoněna byla v roce 2008. „Důsledek je fatální nejen pro řádné průvodce, kteří toto splňují, ale i pro pověst hlavního města a znalosti o něm. V turisticky atraktivních lokalitách, včetně městských památkových rezervací a míst zapsaných UNESCO na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví, provádějí neznalí amatéři,“ uvedla pro Náš REGION zastupitelka Marta Semelová, která záležitost již v minulosti interpelovala.
Změnu kdysi prosadil Okamura
Změnu, která je dnes kritizována, v minulosti prosadila Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. „Co se týče kontroly kvality průvodců, je vše při starém, každý průvodce si může průvodcovský kurz a zkoušky stejně jako doposud zaplatit a udělat dobrovolně, tato možnost zde samozřejmě nadále zůstává. Kdo z průvodců tedy přistoupí ke své práci odpovědně nebo chce mít výhodu u cestovních kanceláří či před klienty, může si kdykoliv kurz i zkoušky udělat,“ uvedl v té době tehdejší mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura, který je dnes místopředsedou Poslanecké sněmovny.
A jak je tomu v zahraničí? V rámci konference Asociace průvodců České republiky uvedl Sebastian Frankenberger, jenž průvodcuje v Německu a Horním Rakousku, že zatímco v Německu může provázet kdokoli, v Rakousku nelze průvodcovat bez patřičného vzdělání a zkoušek. „Je to přísně kontrolováno a je to součást pracovně právní ochrany průvodců,“ dodal. Regulovaná je průvodcovská činnost i na Slovensku
Předseda Asociace průvodců České republiky Stanislav Voleman dodal, že česká asociace oslaví patnácté výročí a průvodcům by změna živnosti na vázanou velmi pomohla. K tomu se připojil i předsedající konference, průvodce Miroslav Prokeš. Petici, iniciovanou Sdružením průvodců ČR, které je též pro změnu živnosti na vázanou, podepsaly stovky lidí.)