Pražské restaurace dostaly loni více pokut než v roce 2021

26.1.2023
Simona Knotková

Hygienici v Praze udělili loni restauracím a dalším provozovnám stravovacích služeb pokuty téměř 1,8 milionu korun, předloni byla souhrnná částka půl milionu korun. Informovali o tom ve středu v tiskové zprávě na webu. Z údajů vyplývá, že pokutováno bylo loni zhruba každé páté kontrolované zařízení. Předloni bylo kontrol méně i kvůli omezenému provozu restaurací a náporu na hygieniky souvisejícímu s epidemií koronaviru.

Za loňský prosinec bylo kontrol 85, pokut hygienici udělili 19 za 136 000 korun. „Na základě podnětu od veřejnosti se jen v prosinci 2022 uskutečnilo 16 kontrol. Lidem ponejvíce vadila nedostatečná provozní hygiena v restauracích,“ uvedli hygienici. V osmi případech kontrolovali restaurace či jídelny poté, co lidé měli po konzumaci zdravotní potíže. V polovině případů se podněty ukázaly jako oprávněné.

Za celé čtvrté čtvrtletí kontroloři udělili pokuty za více než 527 000 korun, což je více než loni za celý rok. Počet kontrol se zvýšil skoro na dvojnásobek, v roce 2021 jich by 879 a loni více než 1600. Skoro trojnásobný byl počet udělených pokut a více než třikrát se zvýšila jejich celková částka.

V roce 2021 byl provoz stravovacích zařízení ještě omezený protiepidemickými opatřeními souvisejícími s covidem-19.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte