Chcete se zaručeně pobavit? Socialistický vědec předpověděl technickou budoucnost lidstva

Další fotky

V každé době řeší více nebo méně povolaní lidé, co nás čeká v budoucnosti. Nevyhnul se tomu před padesáti lety ani vynikající sovětský vědec, nositel Nobelovy ceny za chemii z r. 1956, Nikolaj Semjonov (1896-1986). Bohužel se, jako zřejmě bytostný optimista, moc netrefil.

Podle něj jsme v těchto dnech už měli mít

  • vyřešený problém termojaderné syntézy, kdy se lehké atomy (vodíku) se slučují v těžší (helia). Uvolňuje se přitom ohromné množství energie a nevznikají žádné problémy s radioaktivitou. Je to proces, který probíhá ve Slunci). Výsledky současného výzkumu potvrzují správnost této cesty. Sovětští vědci vyřešili způsob, jak pomocí magnetické izolace provést termojadernou reakci, při níž teplota dosahuje několika set milionů stupňů. Energie, která přitom vznikne, bude tak veliká, že bude hrozit přehřátí povrchu země a vzduchu.
  • vyřešený způsob získávání elektrické energie ze slunečního záření pomocí fotočlánků, které přemění sluneční energii na elektrickou s účinností 30 – 40 %.
  • mít teplo magnetických vrstev země v hloubce 30 km pod povrchem jako v podstatě nevyčerpatelný zdrojem energie. Lidé se k němu dostanou hlubinnými vrty nebo spíše tavením horniny pomocí elektrické energie.

Čemu se v Československu říkalo futurit? Byl to materiál budoucnosti

  • bezdrátový přenos elektrické energie, tj. že zmizí sloupy a kabely elektrického vedení. Elektřina bude dodávána pomocí úzkých nasměrovaných paprsků elektromagnetického vlnění nebo ultrakrátkých radiových vln.
  • masovou výstavbu termojaderných a slunečních elektráren a elektřinu k použití kdekoli na zemi a v jakémkoli množství.
  • díky tomuto obrovskému množství elektrické energie řízení počasí. Jeho náhodné tepelné a srážkové výkyvy už nebude problém usměrňovat a regulovat.
  • zcela reálné plány na kolonizaci Marsu.
  • na povrchu Měsíce fotočlánky vyrábějící elektrickou energii. Rovněž bude vhodné přemístit jaderné elektrárny ze Země a tím by bylo i po starostech, co s jejich jaderným odpadem. Využilo by i toho, co nabízí nebeská mechanika. Měsíc je k nám obrácen stále stejnou stranou, a tím pádem může proudit transportním paprskem nepřetržitě vyrobená energie z Měsíce na Zemi.
Planety, kde by mohl být život a kam by se mohli obyvatelé planety Země v budoucnosti přesunout...

Letenka přímo do vesmíru. Na kterou planetu se přesuneme, až to tady bude k nevydržení?

A protože tato vize byla pronesena v dobách hlubokého socialismu, kdy bylo zvykem, že se autoři zaštítili nějakým citátem klasiků marxismu-leninismu, ovšem uznávaných v té době, tak i Semjonov končí svoji přednášku Leninovým citátem: „Komunismus – to je sovětská moc plus elektrifikace.“ Dále odsuzuje jako největší zločince válečné štváče, kteří věří v nevyhnutelnost války. Všechny národy musí využívat rozvoj vědy a techniky jen k mírovým účelům. Čím rychleji to pochopí, tím dříve nastane šťastná éra lidstva.

Delfíni nejsou miláčkové, ale mrchy, co znásilňují. Za jejich věčným úsměvem se ukrývá krutost

A ještě jeden příklad: John. C. Lilly v knize „Člověk a delfín“ (originál vydán r. 1964, český překlad 1966) píše, že „během příštích deseti nebo dvaceti let bude člověk schopen dorozumět se nejen s člověkem, ale i s jiným živočišným druhem. Velmi pravděpodobně to bude živočich mořský, zcela obdařený vysokou inteligencí a možná i vyvinutým rozumem.“

FOTO: Vize začátku 21. století

Vize začátku 21. století - Kolonizace MarsuVize začátku 21. století - Big-ThinkVize začátku 21. století - Kolonizace MarsuVize začátku 21. století - Kolonizace MarsuVize začátku 21. století - Kolonizace Marsu
Další fotky
Vize začátku 21. století - Kolonizace MarsuVize začátku 21. století - Kolonizace MarsuVize začátku 21. století - Kolonizace MarsuVize začátku 21. století - Kolonizace MarsuVize začátku 21. století - Kolonizace MarsuVize začátku 21. století - Kolonizace MarsuVize začátku 21. století - Kolonizace MarsuVize začátku 21. století - Kolonizace MarsuVize začátku 21. století - 12-humanmars.net_Vize začátku 21. století - 13-human-Mars-1Vize začátku 21. století - 14-human-Mars-Vize začátku 21. století - Geotermální energieVize začátku 21. století - Řízená fúzeVize začátku 21. století - Kolonizace Marsu

Nebuďme však k nadšeným vědcům příliš příkří. Je těžké odhadnout, jakými cestami se vědecké poznání v budoucnu vydá – a kde se zasekne. Termojaderné syntéze se dnes říká řízená jaderná fúze a zhruba právě od 60. let se již několikrát objevila zpráva, že elektrárna založená na tomto principu, vyrobí elektrický proud do dvaceti let. Zatím poslední stanovené datum je rok 2030.  Ani s delfíny si zatím ještě nepovídáme, na Mars jsme ještě ani nedoletěli a elektřinu pořád vedeme kabely, ale nevadí. Třeba ale opravdu stačí už jen pár let počkat…

Dnes, 14:58
Setrvačnost lidského chování je někdy výhodou. Pokud se tedy chcete vyhnout davu. Co si budeme...
Dnes, 14:16
Ve věku 84 let dnes zemřela herečka Nina Divíšková, která byla dlouhá léta spjata s...
Dnes, 13:32
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:32
Vojín 9. pěšího pluku Indiany jako zázrakem unikl jisté smrti. Po zbytek života mu to...
Dnes, 13:04
Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit...
Dnes, 11:45
Od 1. července 2021 mohou rodiče, pěstouni či opatrovníci dětí požádat Úřad práce ČR o...
Dnes, 10:54
Pokud se letos vypravíte do Chorvatska, čekají vás stejné podmínky jako v době před pandemií....
Dnes, 09:54
Jeden z nejoblíbenějších českých dětských herců všech dob se dočkal vzpomínky na svojí osobu umístěnou...
Dnes, 09:44
Registrace k očkování proti koronaviru se dětem mezi 12 a 15 lety otevře 1. července,...
Dnes, 09:20
Mozek Wesleyho Prossera postihla v roce 2017 encefalitida. Ve svém mladém věku se musel učit...
Dnes, 08:58
Potíže s usínáním má čas od času většina z nás. Co dělat, když žádná z...
Reklama