• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Před 105 lety se narodila Věra Ferbasová. Zvládla zahrát malého chlapečka, klauna i ztřeštěné děvče

  25.9.2018
  Fefík

  Je tomu 105 let co na svět přišla jedna z nejpopulárnějších českých prvorepublikových hereček Věra Ferbasová.

  Narodila se 21. září 1913 v Sukoradech u Hořic v rodině středoškolského profesora. Studovala na gymnáziu v Plzni, ze kterého přestoupila na obchodní akademii. Po maturitě přišla do Prahy. K profesi herečky se dostala náhodou, když v Divadle Vlasty Buriana, kde pracovala jako sekretářka, musela jednou zaskočit za nemocnou herečku Anny Ondrákovou.

  Největší mezinárodní gotické setkání v ČR právě startuje v Praze. Na co všechno se můžete těšit?

  Tento malý divadelní záskok odstartovat její zářivou filmovou kariéru, kdy v českém filmu nahradila Anny Ondrákovou v úlohách temperamentních klaunů, neposedných děvčat a nezbedných dcerušek. U diváků si získala popularitu svou bezprostředností, smyslem pro humor, rozvernost a rovněž zálibu v převlecích, jež zdokonalovala v sentimentálních komediích Vladimíra Slavínského.

  Eva Pilarová v New Yorku

  Eva Pilarová bude na hudební scéně dlouhých 60 let. „Na novém cédéčku bude to, co kdysi zasáhla cenzura,“ říká zpěvačka

  Z epizodek se později stávaly titulní úlohy a scenáristé psali role již předem pro ní. Taková byla například její Věra Hanáková vydávající se za malou holčičku ve Slavínského komedii Uličnice, studentka Marta v Innemannově Sextánce, dcera hajného Štětivce Hanči v komedii Na tý louce zelený Karla Lamače, Míla Janotová v komedii Falešná kočička, Slávka v Lamačově komedii Slávko, nedej se!, Andula Mráčková v Cikánově komedii Andula vyhrála, Věra v Landově sci-fi Panenka, malý Venoušek ve Šléglově Venoušek a Stázička, švadlenka Tonička v Dědečkem proti své vůli, Klára v Čápově Panně nebo Dagmar v Cikánově Provdám svou ženu.

  Vybrali jsme 5 vyhlášených pražských cukráren. Kde mají nejlepší zákusky?

  Nejhodnotnější filmové úlohy pro Věru Ferbasovou připravil režisér Martin Frič v úlohách švadlenky Tonky ve Švadlence a Věry Gregorové, která napraví hlavu svému otci (Hugo Haas) ve veselohře Mravnost nadevše. S diváky se za protektorátu rozloučila úlohou Konstantiny Putičkové v komedii Zlaté dno Vlasty Buriana v další režii Vladimíra Slavínského.
  Tím její herecká kariéra na dlouho skončila. V červenci 1941 se provdala za architekta Josefa Pálku. Ten dobře věděl, že nechce hrát v německých filmech a vyřešil její dilema jednoduše, prohlásil, že jako vdaná paní nemusí hrát vůbec, a tak od roku 1942 přestala hrát.

  Zapomenutá druhá pražská defenestrace se odehrála před 535 lety. Byla krvavá stejně jako první

  Po osvobození se jí však už nepodařilo navázat na předchozí hvězdnou kariéru, její typ hodící se pro crazy komedie nenašel v poválečné tvorbě místo. Navíc vstoupila do národně sociální strany, což byla velká chyba, která ji nakonec stála majetek, který jim komunisté zkonfiskovali, museli zaplatit půl milionu pokuty a manžela na čtyři roky zavřeli.
  Od poloviny padesátých let žili ve vilce v Ládví, kterou dříve užívala herečka Růžena Nasková. Bohužel v roce 1973 architekt Pálka zemřel manžel a ona kvůli své naivitě přišla o dům. Musela se přestěhovat do malé garsonky v paneláku, kde žila osamělá.

  U Zelené žáby

  Když domy vypráví. Co ukrývá dům U Zelené žáby? A proč po Malé Straně jezdí kostlivec v kočáře?

  Znovu se začala příležitostně objevovat na plátně v druhé polovině 50. let.
  V roce 1969 si zahrála v trezorových Skřiváncích na niti a v Případu pro začínajícího kata.
  Po desítkách let se vrátila i na divadelní prkna Činoherního klubu jako slečna Mossierová ve hře Seana O‘Caseyho „Pension pro svobodné pány“ (1965) v režii Jiřího Krejčíka a ve stejnojmenné televizní (1965) a filmové (1967) verzi. Naposledy se před návštěvníky kin zjevila v krásné úloze všetečné tetičky v Lipského komedii Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974) a televizní hudební komedii plné hvězd prvorepublikového filmu Čtrnáctý v řadě (1975).

  Milovala květiny, domácí mazlíčky (psa Hafíka a kocoura Rumcajse) a ráda vařila.
  Zemřela doma, opuštěná, 3. srpna roku 1976 v Praze ve věku nedožitých 63 let.
  Je pochována na hřbitově v Jičíně.

  FOTO: Věra Ferbasová

  Věra Ferbasová - 1 panenka youtubeVěra Ferbasová - 2 filmpřehVěra Ferbasová - 3 pinterestVěra Ferbasová - 4 antikvaritát smetanaVěra Ferbasová - 5 idnes
  Další fotky
  Věra Ferbasová - 0 imdb.com švadlenka


  Nepřehlédněte