Když domy vypráví. Co ukrývá dům U Zelené žáby? A proč po Malé Straně jezdí kostlivec v kočáře?

23.9.2018
Armík
Další fotky

Dům U Zelené žáby

Zatímco dům U Dvou Slunců nebo Zlatého Prstenu většina z nás poměrně dobře zná, dům U Zelené žáby už je větší záhadou. Nachází se v ulici U Radnice na Starém Městě. Dům prošel renesanční, barokní i klasicistní úpravou.

Hudba Antonia Vivaldiho byla skládaná i pro Prahu. Kterému českému šlechtici věnoval své nejslavnější dílo Čtvero ročních období?

Váže se k němu podivuhodný a vtipný příběh. V 15. století patřil tento dům Marciáši Lokýtkovi, krejčímu, který velice obdivoval kousky, které se svým tělem dokázali různí komedianti a kejklíři. Líbily se mu natolik, že se o jeden sám pokusil. Trénoval se svým tělem doma potají, dokonce si pro tu příležitost ušil zelený trikot. Trvalo to dlouho, ale nakonec si krejčí po vzoru komediantů složil nohy za hlavu. Šťastný se zaradoval, avšak úsměv mu ztuhl v okamžiku, kdy se pokusil nohy vrátit do původní polohy. Nešlo to. Ubohý krejčí tak začal volat o pomoc. Přiběhla služka, ale zalekla se ho. V tom zeleném trikotu a s vypoulenýma očima vypadal jako žába. Vyděšená služka si tak myslela, že krejčíka spolkla a přivolala sousedy. Ti na žábu posvítili a nestačili se divit. Krejčíka rozmotali, ale dlouho musel snášet peprné poznámky svých sousedů.

Nové město pražské slaví. Před 670 lety ho založil Karel IV. kvůli věštbě. Co říkala?

Možná se tedy tak na památku krejčíkových „kaskadérských“ kousků dům jmenuje „U Zelené žáby“. Jedno je jisté, pořekadlo „Ševče, drž se svého kopyta“ má něco do sebe.

Dům U Kamenného beránka „s jedním rohem“

Na domě čp. 551 nacházejícím se na Staroměstském náměstí nalezneme zvláštní domovní znamení. Pastýře a beránka. Na chvíli snad zadumáme, zda se místo o beránka nejedná o jednorožce, má totiž pouze jeden roh. Často je tento dům nazýván právě jako Dům U Jednorožce, i díky tomu, že zde až do roku 1945 sídlila lékárna U Bílého jednorožce. Správný název je však U Kamenného beránka.

Shrbený Karel IV. i nakažený Smetana. Unikátní objevy lékaře Emanuela Vlčka z ostatků českých velikánů

„Dům U Modré lišky“

Jakoby Pražské Benátky nebyly už tak dost osobité, najdeme i zde, na vltavském ostrově, mnoho zvláštních domovních znamení. Jedno z těch nejkrásnějších je U Modré lišky (čp. 1). Díky výrazné modré barvě doslova září. Když se na znamení zaměříme blíže, překvapí nás. Horní část znamení znázorňuje Pražské Jezulátko, spodní svítivě modrou lišku. Tradičně se liška zobrazuje se svěšeným chvostem a opeřenou kořistí v tlamě, aby se odlišila od vlka. Tato liška má sice svěšený ocásek, avšak v tlamičce třímá růži. Důvod? Nevíme. Přítomnost lišky se však od pradávna vysvětluje tím, že zde bylo obydlí hajného. Co by však hajný dělal na pražském ostrově je nám záhadou.

Středověký Břevnovský klášter zahalen do tajemství. K čemu kdysi mniši využívali pivo a čím klášter posloužil StB?

„Dům U Obrázku Panny Marie“

Průčelím k mostu obrácený dům s číslem popisným devět určitě zaujal už nejednoho z nás, a to především večer svou lucernou s plápolajícím světlem svíčky. Napadlo Vás někdy, proč ji majitelé den co den zapalují? Je to připomínka legendy, která se k domu váže. Kdysi měl prý po řece připlout k domu obrázek Panny Marie. Majitel jej měl pověsit nad domovní dveře a jeho rodina žila od té doby šťastně. V lucerničce, která je vedle obrázku umístěna, má prý každý majitel udržovat světlo.

Obrázek Panny Marie však není jedinou zvláštností tohoto domu. Jsou na něm ještě válečky připomínající bývalou mandlovnu. K těm se váže úsměvná historka o mladíkovi, který chtěl udělat dojem na dívenku, která v domě bydlela. Pomocí válečků prý posiloval své tělo. Válečky tak zdobí dům na připomínku toho, že mladík ve svém milostném snažení uspěl.

Záhada pražského Václaváku. Jak mohli geometři císaře Karla IV. vyměřit tak obrovské náměstí?

Malostranská domovní znamení

Malostranské domy jsou naplněné příběhy Jana Nerudy. Nejčastěji je s tímto naším spisovatelem spojován dům U Dvou slunců. Malá Strana však ukrývá i jiná zajímavá znamení. Líbivý na pohled i na dotek je znamení domu U Zlaté podkovy. Na tom je vyobrazený Svatý Václav na koni. Kdysi měl kůň dokonce na levém předním kopytě skutečnou podkovu. Zřejmě pro štěstí.

FOTO: Domovní znamení

Domovní znamení - U Zelené žábyDomovní znamení - U Kamenného beránkaDomovní znamení - Kampa PrahaDomovní znamení - U Modré liškyDomovní znamení - U Modré lišky
Další fotky
Domovní znamení - Dům U Modré liškyDomovní znamení - U Zlaté podkovyDomovní znamení - OLYMPUS DIGITAL CAMERA

I Malostranské domy mají svá děsivá tajemství. Z domu U Tří zlatých korun na Jánském vršku prý vychází každý páteční večer kostlivec, který nasedá do kočáru a za šíleného drnčení kol se projíždí po Malé Straně. Proto mají prý někteří malostranští v pátek neklidné spaní. Nemáte ho i vy?

Ze starobylých viničních usedlostí je nyní dobrá adresa. To je dnešní Hanspaulka. Co o ní možná nevíte?

 Nepřehlédněte