Přenašečkami tohoto onemocnění bývají většinou ženy. Když není svět barevný

Má černobílé vidění. Oblíbené přirovnání, které se hodí na někoho, kdo zná opravdu jen dva póly. Plus a minus a nic mezi tím. Rčení, které používáme pro lidi s jednodušším viděním světa, kteří příliš nezaměstnávají svoje šedé buňky mozkové. Jsou však i lidé s IQ velmi vysokým, kteří jsou na tom velmi podobně. Mají černobílé vidění a to doslova. Útěchou může být jen fakt, že lidí, kterým je odepřený svět pestrých barev, je velmi málo.

Barvoslepost v naprosté většině neznamená nevidět žádnou barvu. Tak, jako existuje nepřeberná škála barev, existuje i několik typů barvosleposti. Lidé nerozeznávají červenou, nebo modrou či zelenou.

Nejdříve si však musíme krátce zopakovat fyziku. Co je to vlastně světlo? Na tom se dodnes vědci ještě neshodli. Proud fotonů, či elektromagnetické vlnění? Pravdivé jsou obě možnosti. Je to stejné elektromagnetické vlnění, které vám přináší informaci do mobilů, do rádia či televize. Nevidíme ho, energie těchto částic je malá a vlnění příliš dlouhé. Lidské oko je uzpůsobené na vlnové délky mnohem kratší, měří se v nanometrech. U člověka je rozsah přibližně 390 – 760 nanometrů. Větší číslo je již záření infračervené, kratší délka je ultrafialové.

Psychologie barev. Vaše oblíbená barva ukáže, jakou máte povahu

Lidské oko je citlivé právě na tyto vlnové délky, protože sluneční záření je v těchto délkách nesilnější a příroda se přizpůsobila. Protože evoluce je velmi pomalý proces, je z toho vidět, jaký dar nám byl vesmírem věnován. Máme klidnou a stabilní hvězdu, díky které měl život dost času se rozvinout. V oku se vyskytují dva druhy světločivých částic. Tyčinky, citlivé na světlo a stín a čípky, které vnímají barvy. Potřebují více světelné energie, proto také za šera přestáváme barvy vidět.

V průběhu evoluce se původně čtyři druhy čípků u savců, citlivé na různé vlnové délky, zredukovaly jen na dva druhy. Výjimkou byl prapředek člověka, kterému se vyvinul ještě třetí druh čípku, citlivý na střed této barevné škály. Naše čípky (tvarem připomínají tvar jistého medikamentu) jsou citlivé na barvu červenou, modrou a zelenou. Ta zelená byla rozhodující. Umožnila primátům rozeznat ovoce zralé od nezralého. V oku jich je podstatně méně než tyčinek, asi jen šest milionů.

Se závažnými nemocemi očí už nebudou muset pacienti cestovat do Prahy

Specializovaná léčba oční sítnice už je dostupná v Příbrami

Barvoslepost, nebo též daltonismus, je nazvaná podle britského chemika a fyzika, Johna Daltona (1766 – 1844) který touto nemocí trpěl a popsal ji. Daltonismus, nebo také barvoslepost, není žádné banální onemocnění. Znemožňuje lidem vykonávat řadu povolání, například v letectví nebo na železnici.

Barvoslepý člověk nejen že nerozezná syrové maso od vařeného, dokud ho neochutná, ale ani barvy na semaforu. Zcela barvoslepý člověk nemá šanci na řidičský průkaz. Splete si léky, pokud se odlišují pouze barvou a nikoliv tvarem. Elektrikář si splete fázi s nulákem, nevidí barvu izolace. Příkladů by se jistě našlo více. Naštěstí, jak už jsem uvedl, totální barvoslepost je nesmírně vzácná.

Před obrazy Rembrandta máme pocit, že i stíny září. Tajemství jeho černočerné barvy

Je to dědičné onemocnění. Vyskytuje se mnohem častěji u mužů než u žen (20:1) které bývají pouze většinou přenašečkami tohoto onemocnění, ale barvoslepostí netrpí. Je to škodolibé onemocnění, přeskakuje jednu generaci, řekněme dědeček a vnuk. Mnozí z vás jistě znají známé tabulky s barevnými body, kde se vyskytují číslice a písmena. Poněkud krkolomný název pseudoizochromatické tabulky. Používají se například u vstupní prohlídky do zaměstnání. Daltonismus je zatím nevyléčitelný, ale dá se kompenzovat speciálními brýlemi s barevnými filtry.

Ema Karpeles
Včera, 15:40
Až zazvoní. Takový název nese nový singl třináctileté Emy Karpeles. Jedná se o školní písníčku,...
Včera, 11:40
Znělcový vrch Ortel se nachází na Českolipsku mezi obcemi Cvikov a Sloup v Čechách v...
Včera, 10:20
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Včera, 10:20
Většina příběhů pražských brownfieldů si je podobných. Byly to původně periférie s industriální minulostí. V...
Včera, 08:11
Linky podzemní dráhy dnes najdeme takřka v každé světové metropoli, přičemž velikost města ne vždy...
26.11.2020
Po dlouhých dvaceti letech se čeští čtenáři opět dočkají nového vydání slavné knihy Tři jízdenky...
26.11.2020
Nedaleko lázeňského města Karlovy Vary, přibližně deset kilometrů východně, v nadmořské výšce 717 metrů na...
26.11.2020
Statistiky epidemie covidu-19 se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezlepšují tak, jak si vláda představovala....
Ilustrační foto
26.11.2020
Počínaje 1. prosincem zřizuje Husitská diakonie krizovou linku 222 766 030, na kterou může volat...
26.11.2020
Viděli jste někdy naživo odpich u vysoké pece? Sršící jikry, oslnivě bílá záře a žhnoucí...
26.11.2020
Pražský dopravní podnik, a především designérka Anna Marešová se dočkali nejvyššího ocenění pro speciální vyhlídkovou...
Reklama