Přežil jen díky úsporám a kamarádům. Provozovatel posilovny se chystá po roce otevřít

16.5.2021
Redakce

„Rok jsem nevydělal ani korunu a táhl jsem vše z vlastní kapsy, “ řekl Plhák, podle kterého fitness centra musela být kvůli epidemii uzavřena loni na jaře a v zimě, kdy generují nejvíce tržeb. Provoz mohla obnovit v letních měsících, ty ale kvůli možnosti lidí sportovat venku jsou z pohledu návštěvnosti velmi slabé. „Měli jsme ještě otevřeno dva týdny v prosinci, to ale přišla jen asi třetina lidí,“ uvedl Plhák.

Kompenzace státu podle něj pokryly jen polovinu nájmu za fitness centrum, které má plochu 400 metrů čtverečních. Plhák přišel o příjmy z tohoto podnikání a i v době lockdownu musel platit nemalé částky například za vytápění prázdné posilovny. „Veškeré úspory kvůli tomu došly. Naštěstí mám partu dobrých kamarádů, kteří mně finančně pomohli ztráty sanovat. Budou si to postupně vybírat formou osobních tréninků, permanentek či doplňků výživy. Díky kamarádům jsem to nelehké období přežil,“ řekl Plhák.

Podnikání loni přerušilo téměř sto tisíc živnostníků. Propad ekonomiky situaci zhoršuje

Kvůli finančním ztrátám způsobeným dlouhodobým uzavřením musel ale Plhák o rok až dva odložit plánované investice do modernizace vybavení fitness centra. „Zvažoval jsem nákup nových běžeckých pásů, ale nepůjde to. Veškeré úspory jsou pryč,“ podotkl Plhák.

Vláda schválila, že v pondělí se otevřou ostatní vnitřní sportoviště. Platit v nich bude limit jednoho návštěvníka na 15 metrů čtverečních vnitřní plochy sportoviště. Ve skupině budou smět být maximálně dva lidé a nejvýše deset lidí celkem na sportovišti. Pravidla jsou podle Plháka velmi přísná a větším fitness centrům způsobí další ztráty, protože provozní náklady budou vyšší než tržby. Deset lidí je zhruba pětina kapacity zlínského fitness centra. „Na udržení provozu to nebude stačit, ale aspoň něco. Už teď vím, že minimálně 14 dní budu v těžké ztrátě. Otevřít ale musím, protože klienti by šli ke konkurenci. Budu se modlit, aby pak na podzim nepřišla další uzávěra,“ podotkl Plhák.

Klienti se už na cvičení ve fitness centru podle Plháka těší. Mnozí totiž v době několikaměsíčního lockdownu omezili sportování a přibrali nějaké to kilo, takže chtějí dát své tělesné schránky opět do kondice. Plhák ještě musí promyslet, jak bude od pondělí organizovat provoz fitness centra, ve kterém může být nejvíce deset lidí. „Nevím, jestli budu stát u vchodu a pouštět lidi stylem jeden ven a jeden dovnitř. Nebo zda spustím rezervační systém. Bude to komplikované,“ upozornil.

adpNepřehlédněte