Příběh bláznivého démantu. Smutný konec spoluzakladatele kultovních Pink Floyd

Stál u zrození legendární britské skupiny Pink Floyd, chvíli byl její duší i motorem. Jenže pak u něj propukla duševní choroba a vedle maniodepresivní psychózy se kvůli hojnému užívání nejrůznějších drog a psychedelických látek rozvinula také schizofrenie. Během několika měsíců se změnil k nepoznání, jeho energie vyprchala a Syd Barrett se proměnil v podivína, s nímž nešlo mluvit, natož hrát. „Zíral na vás a zároveň skrz vás,“ popsali změnu jeho kolegové.

Zářivý démant

Celý svět mu ležel u nohou. Jako neznámý devatenáctiletý muzikant společně s několika přáteli založil v roce 1965 dnes již kultovní kapelu Pink Floyd a absolutně bez skladatelských zkušeností začal komponovat téměř veškerou jejich hudbu. A dařilo se mu, věhlas kapely pozvolna stoupal. Za pouhé dva roky se z něj stala rocková hvězda.

Jenže slávu doprovázela také řada negativních jevů, především obrovská konzumace drog. Během jednoho roku se houpačka obrátila a on spadl z absolutního vrcholu do propasti. Jeho geniální kreativita se otočila proti němu, mozek ho zradil a Syd se propadl do šílenství. Vše se odehrálo v roce 1967.

Zvonila mu hrana. Jak skončil velký sen slavného představitele ztracené generace

Vyhaslá záře bláznivého démantu

Jak je možné, že se mimořádně talentovaný mladý muž proměnil v sociální trosku neschopnou komunikace? Nad tím odborníci stále krčí rameny, ale velký vliv měla zřejmě vrozená dispozice k schizofrenii v kombinaci s nadměrnou konzumací drog, především halucinogenních látek.

Syd pocházel z dobře situované rodiny vyšší střední třídy. Jeho otec byl známým a uznávaným soudním lékařem, ale náhle zemřel, když byl Syd ještě dítě. Chlapec měl spoustu koníčků, zajímal se o výtvarné umění i náboženství, a když přišli na britskou hudební scénu Beatles a Rolling Stones, zbláznil se do hudby.

Beatles. Co o legendárních „broucích“ možná nevíte

„Mozek se mu rozpadal doslova na kousky…“

Od patnácti let účinkoval v různých kapelách, hrál na kytaru, zpíval a skládal hudbu i texty. Po založení Pink Floyd se však změnil. V Sydově životě se začaly množit nejrůznější excesy a výstřelky, které ovšem střídaly okamžiky těžké apatie, takže několik koncertů odehrál tak, že vlastně vůbec nehrál. A kapele jeho nespolehlivost pochopitelně vadila. „Všechno se dostalo do stavu, kdy bychom mu nejraději podřízli krk,“ vzpomínal později Roger Waters a dodával: „Byl prostě šílený. V těch jeho věčných halucinacích se mu mozek rozpadal doslova na kousky.“ Proto dostal Syd z kapely padáka a byl nahrazen Davidem Gilmourem. Dalších třicet let pak strávil v soukromí, ve vlastním světě, kam nikdo z venku nesměl a nemohl nakouknout.

Vrah Johna Lennona. Co Marka Chapmana k hrůznému činu motivovalo

„Záři dál, ty bláznivý démante…“

Pink Floyd však na svého zakladatele nezapomněli a věnovali mu celou řadu písní – ostatně samotné album „The Dark Side of the Moon“ je věnováno duševnímu kolapsu. A písně „Wish You Were Here“ či „Shine On You Crazy Diamond“ věnovali slavní hudebníci přímo Sydovi. To už Barrett trávil většinu času v domě na venkově, kde byl dokonale skryt před vnějším světem. A i když se čas od času pokoušel svou hudební kariéru oživit, nikdy mu to nevyšlo. V polovině devadesátých let, tedy když mu bylo padesát, se jeho zdravotní stav začal zhoršovat. O deset let později zemřel ve svém domě v Cambridge na rakovinu slinivky břišní.

Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)

Dnes, 08:03
Přesně před dvaašedesáti lety došlo k tragické události na železnici u Frýdlantu v severních Čechách....
Včera, 16:00
Dědeček na prastaré, zažloutlé fotografii, se usmívá. Bůhví, kdo tu fotku před více než sto...
Včera, 12:04
Někteří vlastníci pozemků v Netvořicích na Benešovsku nesouhlasí s obchvatem. Podmiňují jeho stavbu platným stavebním povolením...
Včera, 11:30
Kdo by neznal Woodstock? Tím naším byl 1. Československý beat festival v roce 1967 v...
Včera, 10:02
Pořád je se co učit, a tak se mohou leccos dozvědět jak začínající hospodyňky, tak...
Včera, 08:03
Půvabná francouzská herečka Geneviève Grad, kterou znají filmoví fanoušci jako Nicole, dceru Ludovica Cruchota (Louis...
2.7.2020
Což je vlastně až neuvěřitelné, když uvážíme množství, brutalitu a především zvláštní provedení trestných činů....
2.7.2020
Pamatovat si filmové hlášky je oblíbeným sportem, či koníčkem mnoha lidí. Soutěží mezi sebou, zkoušejí...
2.7.2020
28. června jsme si připomněli 106. výročí zavraždění následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Jeho...
2.7.2020
Jednotný konsensus, kde se vlastně nachází geografický střed Evropy, neexistuje. Záleží na použitých metodách výpočtu...
Reklama