Příběh bubenského brownfieldu fotograficky. Byly tu jen oprýskané ohrady

Další fotky

Většina příběhů pražských brownfieldů si je podobných. Byly to původně periférie s industriální minulostí. V době vzniku zažily velkou slávu svojí výroby, přepravy a prosperity. Postupně, jak se Praha zvětšovala výstavbou sídlišť, se z nich staly vnitřní čtvrti. Pak se znárodňovalo a zas restituovalo. Některé fabriky zůstaly, jiné se přemístily, další zanikly, ale ta místa zůstala a obrůstala plevelem.

Dříve se říkalo: „Žižkovu a Libni, zdaleka se vyhni“. Teď však jsme za ta zapomenutá místa vděční, stávají se nadějnými lokalitami. Nabízejí možnosti zejména pro obytnou, ale i administrativní, výstavbu. Bez nich bychom museli z Prahy udělat Manhattan, což je nereálné. Nejen kvůli úctě k našim památkářům a organizaci UNESCO, ale i kvůli Praze samotné. Anebo bychom museli Prahu stále nafukovat do okolních polí a lesů. To by dle Ministerstva pro místní rozvoj i ekologů nebylo dobré vůči životnímu prostředí. Stále častěji se tyto plány nyní filtrují hlavní otázkou, jak budoucí pražská výstavba bude korelovat s riziky klimatické krize. Jak bude schopna zvládat různé provozní zátěže. Ale existuje i jiný způsob řešení problému, brownfieldy.

Brownfieldy: zapomenuté lokality

Brownfield je nevyužité, zanedbané, zaplevelené území. Situace v pražských čtvrtích jsou si v tom podobné. Na Smíchově, Andělu, bývala továrna ČKD Tatra Smíchov s tramvajovou výrobnou. Jejím přesunem se pak Anděl proměnil a v plánu je i využití brownfieldu nákladového nádraží. Mění se i Vysočany, kde byla Kolbenka. Vršovice, kde vyráběla Kohinorka. Mění se přístaviště a s ním Libeň. Žižkov čeká na revitalizaci území nákladového nádraží. Podobně i Smíchov. Michle má před sebou regeneraci plochy Bohdalec-Slatiny. A Bubny-Zátory 110hektarovou prázdnou plochu. Je ukrytá za oprýskanými, děravými ploty a počmáranými plechovými ohradami, kterých je tu všude kolem jako nikde jinde. Je to poslední zbylý kousíček nostalgické mizející Prahy.

Praha bude hledat pozemky pro byty. Zaměří se i na brownfieldy

Proč nebyly plány v Bubnech 30 let využité?

Snahy o realizaci se posouvaly stále do dalších období, nebyly podloženy vyváženými projekty. Přitom řešení bubenského brownfieldu nabízelo důležitou věc, možnost propojit Letnou i Holešovice v kompaktní celek. Vždy do celistvosti řešení něco chybělo. Buďto se preferovaly hlavně dopravní sítě, nebo jen administrativní výstavba, obytná se proporčně nedořešila, proto v roce 1999 přišla na zmíněnou lokalitu stavební uzávěra. Přesto nosili projektanti v hlavě stále nápad, propojit Holešovice a Letnou „záplatou“ v podobě nové městské čtvrti. Co je to Metropolitní plán? Určuje směr utváření a rozvoje hlavního města. Ten původní má platnost do roku 2022 a jeho nová verze nyní zahrnuje změnu pro rok 2021, odblokování zmíněné stavební uzávěry. Projekt je prezentovaný městem v odborných institucích CAMPu a IPR, od roku 2018 se tato osvěta a diskuse promítla i do tzv. informačního turné se 17 informačními kiosky přístupnými veřejnosti. V čem je tedy nová verze jiná? Proč tolik diskusí? Zaměřuje se na bytovou výstavbu, životní prostředí a ochranu příměstské volné krajiny. V této chvíli je schválená náročná územní studie, kterou vytvořili odborníci společností Pelčák a partner architekti a ThomasMullerIvanReinmann architekten GmbH z Berlína a která by měla propsat do jediného dokumentu mnoho požadavků na fungování nové pražské čtvrti. Začít stavět by se mělo do dvou až čtyř let.

Když se rodí nová čtvrť

První náměstek primátora pro územní rozvoj doc. Ing. arch. Petr Hlaváček k tomu za město upřesnil, že důraz je kladen hlavně na kvalitu života Pražanů a bydlení pro ně by mělo tvořit 60 %. Plán počítá i s větším ozeleněním těchto míst, se zeleným koridorem, propojením Stromovky a zelených vltavských břehů a nového Centrálního parku. Ing. Adam Scheinherr, MSc., Ph.D., radní pro dopravu, k tomu doplnil, že moderní město je právě takové, kde „máme vše po ruce“. Kde můžeme nejen bydlet a nakupovat, ale i bavit se a sportovat v zeleni. A že zeleň dnes není žádný luxus, ale předpoklad pro snížení dopravní zátěže a ochranou před klimatickou krizí. Jistě, Vltavská filharmonie je velmi atraktivní záležitost. Už nyní se však připočítávají i jiné akce, revitalizace Výstaviště, Stromovky a Šlechtovky, budovy bývalých Elektrických podniků, Trojské lávky, tržnice, Negrelliho viaduktu, přístaviště a v dalším období to bude Štvanice i Libeňský most.

Nová čtvrť optikou občanů

Občané zasílají jednotlivě své náměty prostřednictvím webu Prahy 7. Občanská sdružení však nyní zajímá i to, jak bude nová čtvrť celkově uspokojovat ten obyčejný každodenní život Pražanů. Upozorňují nejen na potřebu zeleně, ale i na důležitou procentní proporci dostupného nepředraženého standardního bydlení, tak jako je to běžné v jiných evropských metropolích. Vždyť právě bubenský brownfield jako nejnovější čtvrť Prahy by mohl být ukázkovým vzorem, jak má moderní čtvrť vypadat. Nejen svojí atraktivitou. Nyní je šance, jak by město mohlo získat obecní byty pro své Pražany.

Transformací brownfieldů získá Praha místo pro nové byty a pracovní příležitosti

Park nedá spát ekologům ani občanům

Ekologové, občanská sdružení a jednotliví občané připomínkují řešení zeleně. Jak bude vypadat Centrální park? Jeho velikost porovnávají s demografickými údaji, konkrétně s plánovaným číslem 25 tisíci občanů a 29 tisíci pracovních míst. Navrhují aspoň 6hektarovou zelenou plochu, která by byla ochrannou základnou pro stromové aleje v ulicích husté domové zástavby. A tím i obranou lidí a rostlin proti klimatické zátěži. Otázky jsou to složité, ale důležité.

Jaké bývaly staré Holešovice, Zátory a Bubny?

Zelená a rušná Stromovka byla kdysi se svými vzrostlými staletými stromy, restauracemi, tančírnami, kolotoči, planetáriem, parkem a fontánami územím zábavy, oddychu a kultury. Byla také protiváhou fabrikám, továrním Holešovicím a nádražním Bubnům. Přes Bubny se den, co den vozil průmyslový materiál do zdejších výrobních hal. V roce 1850 byly Holešovice, k nimž patří i Letná, spojeny s Bubny a v roce 1884 byla celá tato periférie připojena k Praze jako v pořadí již sedmá čtvrť. Během dalších let, od roku 1900, prožilo toto území nebývalý industriální rozmach. Byly a jsou zde měšťanský pivovar a přístav. Byly tu i cukrárny a sodovkárny, mlýny, kde se denně umlelo až 200 tun obilí, chemička, závod na kuličková ložiska, tiskárna, papírna, podnik na korkové zátky, fabrika na keramické obklady, Fruta, továrna na barvy a laky, konzervárny, lihovary, rybárna, přádelna, závod na uzení ryb, fabrika na karburátory, strojírna, ZUKOV, Chirana, Obuna, Astrid, továrna na kotle, brašnárna, rukavičkárna, fabrika na vodoměry. Tovární ráj, však se jedna z ulic jmenuje Tovární. Některé tovární budovy se dnes přeměnily na centra umění, galerie, na kanceláře. V části starých Holešoviček, na Zátorách, bylo mnoho provozoven, skladů, dílniček. Tato nostalgie pomalu mizí.

FOTO: Příběh bubenského brownfieldu

Příběh bubenského brownfieldu - ZatoryPříběh bubenského brownfieldu - ZatoryPříběh bubenského brownfieldu - zatoryPříběh bubenského brownfieldu - ZatoryPříběh bubenského brownfieldu - Zatory
Další fotky
Příběh bubenského brownfieldu - ZatoryPříběh bubenského brownfieldu - zatoryPříběh bubenského brownfieldu - Praha-Zátory, stará továrnaPříběh bubenského brownfieldu - Praha-Bubny, brownfieldPříběh bubenského brownfieldu - Praha-Bubny, brownfieldPříběh bubenského brownfieldu - Praha-Bubny, brownfieldPříběh bubenského brownfieldu - Praha-Bubny, brownfield
Dnes, 15:35
Nenaučil jsem se vládnout. Paradoxně jsem s touto kvalifikací vydržel na trůnu více než čtyři...
Dnes, 15:19
Dvaadevadesátiletá Alena Rousová z Rožnova pod Radhoštěm měla být už dnes očkována proti covidu-19. Aplikace...
Dnes, 13:25
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:25
Nebeská trumpeta neboli durman, botanickým jménem „Datura“, je krásná, ovšem také velmi jedovatá vytrvalá rostlina...
Dnes, 11:44
Jaderná elektrárna Temelín začala dnes zdarma plošně testovat vybrané pracovníky i dodavatele na covid-19. ČEZ...
Dnes, 11:28
V noci na dnešek v Beskydech teploty klesly hluboko pod bod mrazu. Na Lysé hoře...
Dnes, 05:48
V noci z 28. na 29. prosince 1941 odstartoval z Anglie bombardér, na jehož palubě...
Včera, 19:32
Dneska přinášíme několik tipů na to, kterak výborně zabavit děti a na chvíli je odtáhnout...
Včera, 13:25
Hypochondrie je porucha osobnosti, která vede k neustálému přesvědčení, že je člověk nemocen. Hypochondr si...
Včera, 11:45
Čím jiným by měl začínat seriál o slavných mordech v hlavním městě Čech než proslulým...
Včera, 11:15
Na severní Floridě ji lidé pozorují čtyřikrát do roka, ale v kanadském Churchillu si ji...
Reklama