Přírodní koupaliště v Plzeňském kraji zatím hlásí dobrou kvalitu vody

27.5.2022
Andrea Jančová

Čirou vodu s vysokou průhledností a bez sinic nabízejí většinou přírodní koupaliště v Plzeňském kraji. Na začátku koupací sezony má voda v přehradě Hracholusky nebo třeba v Bolevecké rybniční soustavě v Plzni teplotu kolem 20 stupňů Celsia a nabízí ideální podmínky pro plavce.

Hygienici, kteří pravidelně sledují kvalitu vybraných koupališť tento týden poprvé v sezoně odebrali vzorky, výsledky zveřejní v příštích dnech, jakmile je laboratoře zpracují. Koupání se už na začátku sezony nedoporučuje v přehradě České údolí v Plzni, která má tradičně špatnou kvalitu vody. „Průhlednost vody je tam pouze půl metru, sinice sice ještě nejsou, ale je tam hustý vegetační zákal, takže koupání není vyloučeno, ale velký požitek to určitě nepřinese,“ poznamenal hydrobiolog Jindřich Duras.

Naopak největší vodní plocha kraje, přehrada Hracholusky, má podle něj kvalitu vody výbornou, a to zejména v dolní části od silničního mostu ke hrázi. Průhlednost vody se tam pohybuje kolem pěti metrů. Na sinice je brzy, nejméně měsíc se jich plavci nemusejí obávat.

Stadium vysoké průhlednosti vody je také v rybnících Bolevecké rybniční soustavy v Plzni. „Na Velkém boleveckém rybníku je průhlednost přes tři metry, na Seneckém dokonce čtyři metry, což je pro koupání úžasné. Na Třemošenském a Šídlovském je to přes 1,5 metru a stálice v dobré kvalitě vody Kamenný rybník má průhlednost dva metry,“ řekl Duras. Ani v plzeňských rybnících sinice nejsou. Teplota vody se pohybuje kolem 20 stupňů, v minulém parném týdnu měla povrchová vrstva vody Boleveckého rybníka až 25 stupňů.

„Velký Bolevecký rybník se sice vyznačuje velkou kvalitou vody, ale zápasí s jejím množstvím,“ připomněl Duras. Letošek je podle něj zatím velmi suchý a srážky žádnou vodu rybníku nepřidaly. „Za poslední týden klesla hladina o dva centimetry, takže aktuálně chybí v rybníku 106 centimetrů vody,“ doplnil hydrobiolog. Plzeň začala pracovat na doplnění vody do Boleveckého rybníka. Pokud půjde vše dle plánů, v září by se mohla do rybníka čerpat upravená a předčištěná voda z Berounky.

Zdroj :ČTKNepřehlédněte