Přírodní rezervace poblíž dálnice? Janovský mokřad obývají desítky zvířat

Plzeňský kraj vyhlásil novou přírodní rezervaci Janovský mokřad poblíž dálnice D5 nedaleko Nýřan na severním Plzeňsku. Převážnou část rezervace o rozloze téměř 72 hektarů tvoří rozsáhlý mokřad v místě zaniklého rybníka Janov.

Hnízdí tam desítky druhů ptáků včetně ohrožených jeřábů popelavých nebo chřástalů polních. Lokalita je cenným biotopem i pro mnoho obojživelníků či hmyzu včetně řady druhů motýlů. Část pozemků pro budoucí rezervaci Plzeňský kraj vykoupil zhruba za 6,5 milionu korun. O vyhlášení rezervace rozhodli krajští radní, řekl novinářům náměstek hejtmanky Josef Bernard (STAN).

Kraj loni od zemědělské společnosti vykoupil téměř 30 hektarů pozemků, které představují páteřní plochou nové přírodní rezervace. Kraj chce vyhlášením rezervace zajistit ochranu a další přirozený rozvoj zejména mokřadního ekosystému. K obnově mokřadu přispěl zhruba před deseti lety návrat bobra evropského, jehož činnost pomohla zatopit území. Zásadní význam a hodnota lokality je ve vysoké biodiverzitě a širokému spektru vzácných a významných živočišných druhů. Jen ptáků tam žije kolem 60 druhů, mnohé z nich se v lokalitě objevily až po zamokření.

„To území mělo být zastavěno dálničním odpočívadlem a mělo být meliorováno a mělo tam být běžné zemědělství. Plzeňský kraj ten pozemek částečně vykoupil, dnes je to 72 hektarů, a podařilo se z toho udělat krásný projekt – typický příklad toho, jak bychom mohli přispívat drobnými projekty k zadržování vody v krajině,“ poznamenal Bernard.

Milovníci Šumavy sází nový les. Akce se účastní stovky lidí

Vyhlášení rezervace podle něj znamená přechodně problém pro občany, protože do lokality bude zakázán přístup. „Ale jenom do doby, než se tam vybuduje stezka, která bude řízeným způsobem návštěvníky korigovat. Chceme tam v budoucnu vybudovat i pozorovací věž na živočichy, zejména na ptactvo,“ doplnil.

Krajští radní nes také zřídili nový přírodní park Berounka, který vznikl spojením současných přírodních parků Horní Berounka, vyhlášeným v roce 1996, a Hřešihlavská, zřízeného v roce 1978. „Tyto přírodní parky spolu hraničí, přičemž jejich společným znakem je dochovaný krajinný ráz zaříznutého údolí řeky Berounky, jejích přítoků, skalních výchozů, přilehlých lesních komplexů a zemědělských kultur včetně kulturních dominant krajiny a historické zástavby obcí s architektonickou hodnotou,“ doplnil Bernard.

Zdroj: ČTK

Dnes, 20:42
Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek.
Dnes, 20:35
Česko dnes poprvé v tomto roce zažilo takzvaný supertropický den, kdy teploty přesáhly 35 stupňů...
Dnes, 13:41
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:41
Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici...
Dnes, 11:23
Ve Františkovi se tají dech. Tolik knih v životě neviděl. Prosklená almárka s knížkami, u...
Tereza Pergnerová
Dnes, 06:39
Pokojíček pro pravnučku po požáru, nové čočky pro ženu se závažnými zdravotními potížemi, vybavení startovacího...
Dnes, 06:23
Ač se to na první pohled nezdá, vysoké teploty, které nás posledních pár dní trápí,...
Včera, 16:48
Tropické teploty, které momentálně v České republice panují, podle potravinářských řetězců přiměly zákazníky k větším...
Včera, 11:14
Skupina předních japonských zdravotnických expertů varovala, že konání letních olympijských her v Tokiu by mohlo...
Včera, 10:30
Hrátky ve skotském jezeře se proměnily v tragédii. Dvacetiletý Skot Keivan Ulhaq dostal zástavu srdce...
Včera, 09:50
V roce 2010 opustila osmnáctiletá Indka Sajitha dům svých rodičů a dalších jedenáct let byla...
Reklama