• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Pro politickou satiru RePublika v Rock Café není nic svaté. Přesto není zlá!

  5.2.2019
  Andrea Cerqueirová

  Satira je zrcadlo, ve kterém moudrý vidí sebe a hloupý souseda. Větu, která by se dala tesat, pronesl učitel, básník a prozaik Václav Richter (1940-1999). Pro politiky to platí dvojnásob, měli by satiru unést. A otužilost diváků se pozná podle toho, zda se zasmějí, když si někdo utahuje třeba i z politiků, které volili, nebo zda začnou propadat vzteku a moralizování.

  Kdo má politickou satiru rád, určitě jej potěší představení souboru RePublika „Republiko má středisková aneb lukrativní nejistota“, která se zaměřila na zemana Žižku, jeho mluvčího Jana Husa a lobistu Bociana, který později založí politické hnutí. Divák bezpečně pozná, na koho se naráží.

  V přímém přenosu! Tým Michala Horáčka odkryl karty, jakou strategii zvolil při prezidentské kampani!

  Satiru hrají v pražském Rock Café. Příběh je postaven na vyprávění moderátora Ivo Šmoldase, který vypráví o živočišném druhu – politikovi. Tři herci (Leoš Peteráč, Jan Julínek, Radek Jiříček) a dvě herečky (Aneta Bačíková a Jana Mudráková) pak předvádějí na jevišti herecký koncert. Peteráč s Julínkem jsou přímo autory představení, Peteráč navíc autorem hudby, která dialogy zpestřuje.

  Satira nemusí být vyvážená

  Cenné na představení je, že není prvoplánové a do jisté míry se dialogy aktualizují podle nových událostí. Není pochyb o tom, že tvůrci mají jasný politický názor, který dávají v představení najevo. Komu nesedí, může si pomyslet, že jsou nevyvážení, když si vybírají jen určité politiky a události. Jenže musí být satira vyvážená? Jistěže ne! Každý má možnost zkarikovat politika, kterého se mu zlíbí. I o tom je demokracie. Stejně jako o tom na představení nejít.

  FOTO: Republiko má středisková

  Republiko má středisková - z predstaveni – foto semtamfor.cz 3Republiko má středisková - z predstaveni – foto semtamfor.czRepubliko má středisková - z predstaveni – foto semtamfor.cz 2Republiko má středisková - bratr Zizka – foto semtamfor.czRepubliko má středisková - Ivo Smoldas – foto semtamfor.cz

  V satiře platí, že nic není svaté a je jen na nás, kolik toho uneseme. Přestože se představení dotýká i citlivějších věcí, z jeviště není cítit zloba. Politici, které karikuje, mají chvílemi i lidskou tvář se všemi neřestmi, které k tomu patří. A v zákulisí se povídá, že soubor RePublika se v jiných představeních hodlá zaměřit i na další politiky.  Nepřehlédněte