Pro politickou satiru RePublika v Rock Café není nic svaté. Přesto není zlá!

5.2.2019
Andrea Cerqueirová

Kdo má politickou satiru rád, určitě jej potěší představení souboru RePublika „Republiko má středisková aneb lukrativní nejistota“, která se zaměřila na zemana Žižku, jeho mluvčího Jana Husa a lobistu Bociana, který později založí politické hnutí. Divák bezpečně pozná, na koho se naráží.

V přímém přenosu! Tým Michala Horáčka odkryl karty, jakou strategii zvolil při prezidentské kampani!

Satiru hrají v pražském Rock Café. Příběh je postaven na vyprávění moderátora Ivo Šmoldase, který vypráví o živočišném druhu – politikovi. Tři herci (Leoš Peteráč, Jan Julínek, Radek Jiříček) a dvě herečky (Aneta Bačíková a Jana Mudráková) pak předvádějí na jevišti herecký koncert. Peteráč s Julínkem jsou přímo autory představení, Peteráč navíc autorem hudby, která dialogy zpestřuje.

Satira nemusí být vyvážená

Cenné na představení je, že není prvoplánové a do jisté míry se dialogy aktualizují podle nových událostí. Není pochyb o tom, že tvůrci mají jasný politický názor, který dávají v představení najevo. Komu nesedí, může si pomyslet, že jsou nevyvážení, když si vybírají jen určité politiky a události. Jenže musí být satira vyvážená? Jistěže ne! Každý má možnost zkarikovat politika, kterého se mu zlíbí. I o tom je demokracie. Stejně jako o tom na představení nejít.

FOTO: Republiko má středisková

Republiko má středisková - z predstaveni – foto semtamfor.cz 3Republiko má středisková - z predstaveni – foto semtamfor.czRepubliko má středisková - z predstaveni – foto semtamfor.cz 2Republiko má středisková - bratr Zizka – foto semtamfor.czRepubliko má středisková - Ivo Smoldas – foto semtamfor.cz

V satiře platí, že nic není svaté a je jen na nás, kolik toho uneseme. Přestože se představení dotýká i citlivějších věcí, z jeviště není cítit zloba. Politici, které karikuje, mají chvílemi i lidskou tvář se všemi neřestmi, které k tomu patří. A v zákulisí se povídá, že soubor RePublika se v jiných představeních hodlá zaměřit i na další politiky.Nepřehlédněte