Proč se nestalo, že „Mattoni už není“. Recept na úspěch je zázračně jednoduchý

Další fotky

V první řadě zakladatel firmy, Heinrich Kaspar von Mattoni (11. 5. 1830 – 14. 5. 1910), císařský rada, člen c. k. rakouské rady pro železnici a majitel panství Gießhübl-Sauerbrun (nyní Kyselka), vynikal především svými vědomostmi, píli a podnikavostí. To by se mu hodilo i dnes.

Osud mu k tomu ale ještě přidal i něco navíc. Co to bylo?

Vzdělání

Heinrichův otec Karl byl obecním radním v Karlových Varech, takže mladý Heinrich vyrůstal v privilegované rodině. Otec si přál, aby se stal soudcem, a vedl ho ke studiu. Heinrich sice složil maturitu, víc než na univerzitu ho to táhlo k podnikání. Už jako chlapec si bral z otcova krámu oplatky a prodával je spolužákům. Měl také velký talent na jazyky. Dvanáct let pracoval jako cestující obchodník pro několik větších vývozních podniků ve Vídni a Hamburku. Poznal, jak to chodí ve světě i v podnikání, a získané zkušenosti náležitě zužitkoval. Po dvanácti letech se vrátil „ze světa“ domů, do Karlových Varů.

Třetí století Coca-Coly. 14 zajímavostí a 1 vtip o nápoji, který se stal symbolem Ameriky a svobody

Reklama

Jako obchodník Heinrich Mattoni dobře věděl, že když chce být úspěšný, musí vejít do širokého povědomí lidí. To ostatně platí dodnes – kdo není v televizi, ten v podstatě neexistuje, akorát, že tehdy nebyla televize. Heinrich na to šel od základů. Především nechal udělat rozbory své minerální vody zvané Kysibelka u věhlasných odborníků, které byly vesměs příznivé a doporučující. Rovněž v tisku se často objevovaly články o prospěšných účincích minerální vody z Kyselky.

Dovedl využít každou publicitu, i tu negativní. Na Jubilejní výstavě roku 1891 v Praze se objevila nová atrakce – zájemci si mohli prohlédnout Prahu z výšky asi 300 metrů z upoutaného balónu. Toho využil i Mattoni a na balon nechal k propagaci své firmy připevnit nápisy „Kysibelka“. Našli se tři odvážlivci, kteří chtěli vidět svět shora, ale ne jen výstaviště a Prahu. Hrdinně nastoupili do koše balónu, který však nebyl v té chvíli upoutaný.

Ovocný čaj může být zdravá alternativa limonád, zatímco bylinkový dokáže léčit

Z počátku probíhal let dobře, návštěvníci se dívali na vzduchoplavce i na nápis Kysibelka na balonu. Najednou však nápis začal být nečitelný, protože balón praskl a bezmocně se snášel k zemi. Pasažérům se ale nic nestalo. Měli pořádný kus štěstí, neboť z roztrženého obalu balónu se vytvořil jakýsi primitivní padák, který jinak tragický pád zbrzdil, a tak nikdo nepřišel k úrazu. A tak třebaže se zdálo, že Mattoni peníze investované do reklamy na balonu „vyhodil do vzduchu“, opak byl pravdou. Věděl, že o balonu se bude dlouho mluvit a psát, a po jeho nehodě a zázračné záchraně posádky se o něm psalo o to víc. A tím i o Kysibelce.

RETRO: Milionové tajemství legendární Kofoly. Pijeme ji už neuvěřitelných 59 let

Technický pokrok

Mattoniho předkové se živili většinou jako cínaři a obchodníci. Přestalo se jim dařit, když zákazníci obecně začali dávat přednost porcelánovému nádobí před cínovým a to se téměř přestalo prodávat. Minerální voda se původně stáčela a rozvážela v hliněných nádobách. Vlivem netěsností uzávěrů leckdy docházelo k zakalení, na dně se vytvořila velká sedlina a voda začala zapáchat. Roku 1868 Mattoni zavedl revoluční novinku – skleněné lahve, v nichž se voda nekazila. A ještě byly ozdobené etiketou s rodinným symbolem červené orlice. Dále nechal postavit v roce 1894 moderní elektrárnu. Současně investoval do vybudování železniční trati z Vojkovic do Kyselky, což významně zrychlilo cestu Kysibelky k zákazníkům a snížilo i náklady na její dopravu. Do provozu byla tato železnice slavnostně uvedena 26. ledna 1895.

FOTO: Mattoni

Mattoni - Heinrich von Mattoni (1830-1910). Česko-rakouský podnikatel a průmyslník. – WIKIPEDIAMattoni - Top FranchisingMattoni - Stáčírna – MattoniMattoni - Výroční pamětní medaile Heinricha Edlera von Mattoniho – Porovnání obou dochovaných kusů – Medaile k 70. narozeninám a výroční medaile 40. výročí podnikání. – WIMattoni - RETROMUSEUM Nejdek – Unikátní medaile z roku 1905 k výročí otevření Vídeňské pobočky společnosti Heinrich Mattoni A. G. – WIKIPEDIE
Další fotky
Mattoni - RETROMUSEUM Nejdek – Unikátní medaile z roku 1905 k výročí otevření Vídeňské pobočky společnosti Heinrich Mattoni A. G. – WIKIPEDIAMattoni - Mattoniho reklama (1906) – WIKIPEDIAMattoni - Etiketa s červeným orlem – MattoniMattoni - Mattoniho socha – turistika.czMattoni - 1 – Já, Mattoni – youtubeMattoni - 2 – Já, Mattoni – youtubeMattoni - 3 – Já, Mattoni – youtubeMattoni - 4 – Já, Mattoni – youtubeMattoni - 5 – Já, Mattoni – youtubeMattoni - 6 – Já, Mattoni – youtubeMattoni - 7 – Já, Mattoni – youtubeMattoni - 8 – Já, Mattoni – youtubeMattoni - 9 – Já, Mattoni – youtubeMattoni - 10 – Já, Mattoni – youtubeMattoni - 11 – Já, Mattoni – youtubeMattoni - 12 – Já, Mattoni – youtubeMattoni - 13 – Já, Mattoni – youtubeMattoni - 14 – Já, Mattoni – youtubeMattoni - 15 – Já, Mattoni – youtubeMattoni - 16 – Já, Mattoni – youtubeMattoni - 17 – Já, Mattoni – youtubeMattoni - ahaonline.czMattoni - Česká televizeMattoni - eskatelevize.czMattoni - Mattoni - Hospodářské noviny – IhnedMattoni - iDNES.czMattoni - Krajské listyMattoni - LidovkyMattoni - Já, MattoniMattoni - Novinky.czMattoni - Reflex

Tak Heinrich Mattoni položil základy pro to, abychom minerálku nesoucí jeho jméno mohli pít i dnes, i když tato ochranná značka dnes patří jisté italské rodině žijící v Praze. Což se sice projevilo „italským střihem“ současných reklamních kampaní, určitě však ne k její škodě. I když bychom asi rádi u minerální vody vyvěrající v českých horách spíše český kontext.

Inspirující a ne vždy jednoduché osudy Heinricha Mattoniho v roce 2016 ztvárnila Česká televize do podoby čtrnáctidílného seriálu „Já, Mattoni“. Do role Heinricha von Mattonniho v mladších letech byli obsazeni David Švehlík a v těch starších jeho otec Alois Švehlík, jeho ženu Vilemínu hraje Tatiana Vilhemová (Taťjana Medvecká).

 

 

Dnes, 16:26
Alespoň tak o tom vypráví anglická legenda z 11. století o lady jménem Godiva, manželce nadutého,...
Dnes, 14:45
Ředitelství silnic a dálnic zahájí 12. července Celostátní sčítání dopravy 2020 (CSD). Výstupy z CSD...
Dnes, 14:00
Bylo to v době, kdy se římské impérium začalo zalykat vlastní velikostí. SPQR se rozkládalo...
Dnes, 11:31
Jak jsme se okrajově zmínili v nedávno publikovaném příspěvku na webu Našeho Regionu o hypotetické...
Dnes, 09:59
Srážka dvou vlaků, při níž přišlo o život 42 cestujících, se stala v pražských Kbelích...
Dnes, 08:12
Začátek léta má většina z nás spojen s borůvkami. Někdo na ně vyrazí s bandaskou...
Včera, 16:02
Protože to je barva holčičí a žádná normální osoba mužského rodu přece nechce být osobou...
Včera, 14:00
Císař rozhodně dnes nemá dobrou náladu. Jeho služebnictvo už si ani nepamatuje, kdy se naposledy...
Včera, 11:20
Středověký a nedobytný, po staletí shlížející na soutok Vltavy a Otavy, to je gotický královský...
Včera, 09:40
Český stavitel a architekt německého původu Kryštof Dientzenhofer byl ve své době jedním z nejvyhledávanějších...
Reklama