mapa regionů
zavřít mapu

V podzimním počasí nejvíc zahřeje šálek horkého čaje. Vytvořte si vlastní domácí čaje bez chemie a škodlivých látek ze sáčků. Během zimního období, kdy je člověk schopný vypít klidně tři šálky denně, ušetříte pěknou částku peněz. Poradíme, jak na domácí ovocný čaj nebo jak správně nakombinovat bylinky pro žádoucí účinek.
Ovocné čaje jsou skvělou alternativou slazených limonád pro dětské mlsné jazýčky. Obsahují mnoho vitaminů a minerálů, podle použitého ovoce. Větší děti si čaj můžou vychutnat s kousky horkého ovoce. Těm menším by se měl čaj určitě nejdřív slít přes síto. Můžete použít jakoukoliv kombinaci ovoce, na které máte zrovna chuť. Pokud byste si přesto do začátku nevěděli rady, přinášíme vám pár zaručených kombinací.
Jedno jablko a hrušku si odjádřete a nakrájejte na menší kousky a přidejte špetku skořice. Pokud čaj děláte pro menší děti, tak ji zcela vynechte. Přelijte ¾ litrem vroucí vody a nechte louhovat alespoň 10 minut. Pomáhá proti plynatosti a zácpě.
Drcené šípky vaříme ve vroucí vodě po dobu 5 minut. Poté přelijeme přes síto. Poté ještě vroucí nálev nalijeme na nakrájené jablíčko a necháme ještě alespoň 5 minut odstát.
Už od pradávna naše babičky používaly bylinky jako domácí lékárničku. Některé působí protizánětlivé, jiné zase pro dobrý spánek a zažívání. Poradíme vám, jak dobře zkombinovat. Vsaďte na dary přírody. Nezapomeňte přidat lžičku medu pro znásobení účinku.
Zázvor je známým bojovníkem proti nachlazení a chřipce. Má silné dezinfekční a protivirové účinky. Pro správné účinky rozhodně použijte listy z lípy srdčité nebo velkolisté.Čaj pijte ještě za tepla. Pomáhá chřipku vypotit a podporuje vykašlávaní hlenů. Pokud vám lipový čaj nechutná, pak zvolte mateřídoušku nebo černý bez. Mají podobné účinky.
Jak už bylo zmíněno, od kašle a bolesti krku dokáže pomoci mateřídouška, lipové květy a černý bez. Avšak i zde jsou další bylinky, které svými účinky nezahálí. Prvosenka je známá pro své blahodárné účinky proti kašli a nepříjemným bolestech v krku, avšak nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám. Pak je tady ještě všem známý jitrocel. Lze sehnat i ve formě sušených listů jako směs do čaje. Je vhodný i při angíně.