Proč slavíme Valentýna? Je to skutečně importovaný svátek?

15.2.2021
Jiřina Pouzarová

Valentýn, kterého si v polovině února připomínáme, byl pravděpodobně biskupem z Terni, kde žil ve 3. století. Kolem životopisu světce dosud panují nejasnosti. Existují totiž dvě legendy, ve kterých se nejspíše prolínají životy dvou stejnojmenných světců.

Ochránce zamilovaných, nebo léčitel?

První legenda tvrdí, že byl popraven kvůli lásce. Císař Marcus Aurelius Claudius tehdy zrušil manželství, protože nechtěl, aby se muži rozptylovali od vojenských povinností. Jenže Valentýn i přes zákaz zamilované páry tajně oddával. V nemilost císař upadl i proto, že radil mužům, aby neodcházeli do válek a neopouštěli své ženy. Tím si podepsal ortel a 14. února 269 ho císař nechal popravit.

Druhá legenda naznačuje, že Valentýn zemřel kvůli léčitelským schopnostem. Podařilo se mu uzdravit syna známého rétora Kratóna. Podle legendy se za chlapce modlil, až jej Bůh vyslyšel a syna zázračně uzdravil Římští senátoři Valentýna obvinili z nekalých praktik a na prefektův rozkaz byl uvržen do žaláře a sťat.

Karel IV. nebyl jen panovník, ale také vášnivý sběratel. Lopatka svatého Valentýna zdobí Vyšehrad

 Evropské tradice

Se svátkem sv. Valentýna je dnes spojena řada tradic. Rozhodně se nejedná o výmysly moderní doby.

Populární darování květin se odvozuje přímo ze života biskupa Valentýna. Podle legendy totiž obdarovával mladé páry kyticemi z biskupské zahrady.

Z britských ostrovů pochází starobylý zvyk zasílat na svátek svatého Valentýna milované osobě anonymní dopisy. Víte, že na začátku 19. století doručila pošta v Anglii 60 tisíc valentýnských pohlednic? Od poloviny 19. století se pak rozšířily poštovní známky, jejich cena klesla a pohledy si mohlo dovolit více lidí.

V přístavních městech míval Valentýn ještě jiný význam. Cechy mořeplavců, kupců a řemeslníků se právě 14. února scházely ke společnému stolování.

Nevyvedl se vám Valentýn? Tak to vás třeba potěší a inspiruje 8 citátů o zlomeném srdci

A existuje ještě jedna starobylá legenda kolem Valentýnova svátku. Říkávalo se, že si svobodná dívka vezme za muže chlapce, kterého 14. února potká jako prvního. Mladí muž, kteří si na nějakou dívku mysleli, se jí proto snažili darovat 14. února co nejdříve ráno kytici květů.

Valentýna slavíme i v Česku

V Česku se svátek sv. Valentýna výrazně rozšířil až po sametové revoluci. I když z různých anket nadále vyplývá, že Češi za svátek zamilovaných mnohem více považují 1. květen, velký nápor zákazníků zažívají květinářství i před 14. únorem. I přesto, že v českém prostředí není tradice sv. Valentýna tak silná jako třeba v Itálii.

A co dobrého své drahé polovičce k Valentýnu připravit? Chtělo by to nějaký nápad, aby nezůstalo jen u bonboniery a kytice z květinářství na rohu. Co takhle zkusit růžové pusinky či medový dort?

Autobusy lásky, sněženky i hromadné svatby. Jak slaví Valentýna ve světě?

Růžové pusinky

4 bílky, 200 g jemného krupicového cukru,  1 lžíce škrobu, růžové gelové barvivo, špetka soli, růžový cukr, 250 g mascarpone, 100 g moučkového cukru, 3 lžíce citronové marmelády

Bílky vyšlehejte se špetkou soli do pevného sněhu. Pak do něj postupně zašlehejte krupicový cukr, až se rozpustí, škrob a nakonec směs obarvěte narůžovo. Cukrářským sáčkem nastříkejte na plech vyložený pečicím papírem pusinky, posypte je lehce růžovým cukrem a usušte v troubě při teplotě 150 stupňů Celsia, až budou na povrchu křupavé a uvnitř trochu měkké. V misce vyšlehejte mascarpone s cukrem a marmeládou a hotovým krémem spojte dvě pusinky. Před podáváním je nechte ztuhnout v chladničce.

Medový dort

Na těsto: 170 g polohrubé mouky, 100 g mletých vlašských ořechů, 150 g tekutého medu, 50 g moučkového cukru, 1 lžička perníkového koření, 4 vejce, kůra z 1 citronu, 1/2 sáčku kypřicího prášku do perníku, tuk a hrubá mouka na formu

Na ozdobení: 1 karamelové Salko, linecká srdíčka, 200 g změklého másla, 100 g mletých ořechů, čerstvé ovoce (jahody, maliny, borůvky, ostružiny)

Žloutky utřete s cukrem do pěny, z bílků ušlehejte pevný sníh a pak do něj postupně zašlehejte lehce nahřátý med. Do sněhu postupně zašlehejte žloutkovou pěnu, citronovou kůru, koření a směs mouky, mletých ořechů a kypřicího prášku. Těsto urovnejte do vyšší kulaté formy vymazané máslem a vysypané moukou a pečte v troubě vyhřáté na 175 stupňů Celsia zhruba 35 až 40 minut, propečení zkuste špejlí. Dort vyklopte na mřížku a nechte vychladnout. Ze změklého másla, Salka a poloviny ořechů vyšlehejte krém, dort podélně prořízněte a naplňte polovinou krému. Druhou půlkou potřete vršek a boky dortu a posypte ořechy. Dort ozdobte ovocem a lineckými srdíčky. Před podáváním nechte 2 hodiny odležet v chladničce.Nepřehlédněte