15℃
Dnes je 18. srpen , svátek má Helena

Autobusy lásky, sněženky i hromadné svatby. Jak slaví Valentýna ve světě?

Další fotky

V Česku jej vnímáme hlavně jako západní svátek, a tak Valentýna také slavíme – kytice růží, bonboniéra, pozvání na večeři, vyznání lásky. Jinde ve světě se to má s Valentýnem úplně jinak. Jihoafričanky si například na Valentýna připínají jméno svého vyvoleného na rukáv, v Dánsku místo růží kupují sněženky a v Saudské Arábii růže a čokoládová srdíčka rozhodně neseženete, Valentýn se tu totiž slavit nesmí.

Reklama

Dánsko: Za hádanku vajíčko

Originální tradici dodržují v severských státech, nejvíce však v Dánsku a Norsku. Muži posílají anonymně ženám Gaekkebrev, veršovaná vtipná přáníčka s nápovědou z teček, kdo je poslal. Když žena do Velikonoc uhodne odesílatele, dostane vajíčko. Pokud ale neuhodne, musí naopak dát vajíčko autorovi valentýnky – ovšem pokud se přihlásí. Dánové místo tradičních růží upřednostňují spíše sněženky. Růže nejsou ostatně příliš populární ani v Peru – Peruánci svou náklonnost vyjadřují raději orchidejí.

Láska na první pohled neexistuje, tvrdí vědci. Proč je podle nich tento fenomén nesmysl?

Filipíny: Tisíce hromadných svateb

Svatbychtivé páry netrpělivě vyhlížejí Valentýna v Singapuru, kde se traduje, že 14. únor přinese do manželství víc lásky a štěstí. Velkolepěji Valentýna oslavují i na Filipínách, kde pořádají rovnou hromadné svatby. Najednou si tu řeknou své ano tisíce párů. Před pěti lety bylo oddáno v jednom jediném městě přes dvě stě dvojic. Oblíbenost svateb na Valentýna má na svědomí také to, že Filipíny na ně finančně přispívají kvůli prorodinné politice.

Saudská Arábie: Valentýn se trestá

Saudská Arábie a spolu s ní některé další muslimské země by naopak Valentýna nejraději vymazaly z kalendáře. Milenecká láska mezi mužem a ženou je tu před uzavřením manželství považována za hřích. Obchodníkům je nakázáno od začátku února odstranit všechnu výzdobu připomínající Valentýna, prodávat se nesmí růže ani čokoláda zdobená srdíčky a další „valentýnské“ zboží.

5 jazyků lásky zachrání každý vztah. Které známe a proč je důležité se je naučit?

Autobusy lásky a přátelé u piva

14. února můžete na silnicích v Estonsku potkat speciální autobusy lásky, ve kterých se mohou seznamovat nezadaní jedinci. Finové si zase Valentýna upravili po svém, udělali z něj den přátelství. Telefonují si s přáteli, které dlouho neviděli a společně vyráží do hospod a na večírky. Podobně je to i v Mexiku, kde se malou pozorností obdarovávají přátelé.

FOTO: Valentýn ve světě

Valentýn ve světě - žena, květina, láska, valentýnValentýn ve světě - pár, láska, valentýnValentýn ve světě - manželství, svatba, láskaValentýn ve světě - pár, láskaValentýn ve světě - restaurace, pár, láska, Valentýn
Další fotky
Valentýn ve světě - svatba, láska, manželstvíValentýn ve světě - přátelé, restaurace, kávaValentýn ve světě - restaurace, přáteléValentýn ve světě - láska, bonbony, Valentýn

Jméno na rukávu v JAR i oslava čokolády v Ghaně

Netradiční zvyk, který vychází ze starořímské slavnosti Lupercalia dodržují v Jihoafrické republice. Ženy si připínají jméno milované osoby na rukáv. Ženy jsou také na Valentýna aktivnější v Japonsku a Jižní Koreji, kde právě ženy obdarovávají muže. Muži mají zase příležitost o měsíc později na White day, kdy kupují hlavně bílé prádlo a bílou čokoládu ženám. Nepsané pravidlo říká, že hodnota dárku by měla být dvakrát až třikrát vyšší než dostal muž od ženy.

Jeden z největších producentů kakaa na světě, západoafrická Ghana, si Valentýna kvůli větším tržbám z turismu také přizpůsobila. Nahradila jej národním dnem čokolády.

Včera, 19:35
V roce 1974 dva italští lékaři Arpad Fischer a jeho syn Giorgio vyvinuli metodu odstraňování...
Včera, 17:30
Dnes začnu trochu morbidněji. To, že nedostatek kyslíku má vliv na mužskou erekci a následnou...
Včera, 16:00
Už se vás někdy dotklo, když například ostatní zapomněli na vaše narozeniny nebo jste nebyli...
Včera, 14:00
Došlo k ní 17. – 18. srpne 1435, kdy na husity v jižních Čechách zle...
Včera, 11:30
Televizní seriály z nemocničního prostředí jsou a byly vždy divácky oblíbené. Ať už se jedná...
Včera, 10:00
Absurdita totalitních režimů nutně vede k stejně absurdním osudům jeho obyvatel. Marie Švermová, manželka prominentního...
Včera, 08:00
Zdravý životní styl, pohyb, hubnutí, to jsou slova, která někdy vyslovil každý z nás. Dennodenně je...
16.8.2019
Kvilda, Filipova Huť a Modrava a potom ještě osada Březník, pár stezek a už jsme...
16.8.2019
Zamilovat se do toho nesprávného bývá problém, i když jde „jen“ o člověka. Když se...
16.8.2019
Tento příspěvek bude o českém králi Václavovi IV. Neděste se, nebude to žádný historický exkurz...
Reklama