Známe celkem 5 jazyků lásky
Americký manželský poradce a autor knihy o vztazích Gary Chapman napsal knihu Pět jazyků lásky. Pomocí této teorie zachránil nemálo partnerských vztahů. Princip je přitom prostý. Každý člověk hovoří jedním až dvěma primárními jazyky lásky. Když se pak sejdou dva lidi, kteří spolu jdou do vztahu, mohou – a často také mají – tyto jazyky lásky odlišné. A to se pak nesetkává s úspěchem, protože oni neví, že aby od nich partner opravdu cítil lásku, tak musí hovořit jeho jazykem.
Příklad ze života. Honza s Adélou mají na první pohled hezký vztah. Honza se doma snaží uklízet, vynášet smetí, mýt nádobí. Platí větší část společných výdajů, nedělá mu problém třeba vymalovat byt nebo doma něco spravit. Přesto mu ale Adéla vyčítá, že ji nemá rád a vůbec si jí nevšímá. Adéla to vidí jinak. Má pocit, že si jí vůbec její partner nevšímá, že si s ní nepovídá. Má pocit, že si jí všimne jen tehdy, když chce jídlo nebo sex. V krajních případě taková situace může eskalovat tím, že Adéla bude sex odmítat, protože má pocit, že nic jiného partner ani nechce. Ten se bude cítit stále nešťastně, neb má pocit, že dělá maximum…
Řešení je ale přitom úplně jednoduché. Adéla mluví pravděpodobně jiným jazykem lásky než její partner. Pojďme si tedy představit 5 jazyků lásky a pak zjistíme, kde by asi tak mohl být zakopaný pes.
První jazyk lásky: slova ujištění
Když někdo mluví tímto jazykem lásky, potřebuje slyšet milá slova od svého partnera. Mohou to být tyto věty: Tyhle šaty ti moc sluší. Jsem na tebe pyšný, že jsi to dokázala. Jsi opravdu skvělý, že umíš spravit ten počítač. Je super, že jsi tak šikovný a zvládl jsi vymalovat. Tvoje jídla jsou vždycky nejlepší. Mohou to ale být i slova: Miluji tě, jsi pro mě výjimečný. Miluji tě, záleží mi na tobě, nikdy tě neopustím. Jsi ze všech partnerů, které jsem měla, ten jediný, se kterým si opravdu rozumím. Jsi moje všechno, jsi moje zlatíčko, sluníčko. Nedovedu si představit svůj život bez tebe.
Pokud chcete slyšet od svého partnera právě tohle, nejspíš máte jazyk lásky „slova ujištění“. Pro lidi, kteří mají tento jazyk lásky jako primární, je to opravdu důležité a pokud to neslyší, tak nejsou šťastni a mají pocit, že je partner nemiluje. A to i přesto, že se ve skutečnosti pro ně partner strhá.
Druhý jazyk lásky: pozornost
Společný čas a sdílení zážitků. To, že vám někdo věnuje celé jedno odpoledne a dokáže si na vás vyhradit společné hodiny, které jsou jenom vaše. Může to být společná procházka nebo hodiny diskutování a povídání. Jsou to všechny ty společné koníčky, které stmelují a sbližují. Jakmile zazní věty ve stylu „nic spolu neděláme, nikdy mě neposlouchá“, tak jde právě o to, že nebyl naplněn tento jazyk lásky. Společné aktivity jsou pro člověka s tímto jazykem lásky opravdu jako živá voda.
Třetí jazyk lásky: přijímání darů
Dárky jsou vyjádřením milé pozornosti nebo toho, že si na partnera/partnerku ten druhý vzpomněl. Pokud má člověk jako jazyk lásky právě tohle, tak mu udělá radost třeba květina utrhnutá na louce, nebo nějaká drobnost, kterou dostane. Dárek je něco, co může vzít do ruky a říct si, že si na něj ten druhý vzpomněl. Nemusí to být tedy za každou cenu nějaký honosný dar.
Čtvrtý jazyk lásky: skutky služby
Umyté nádobí, vynesené smetí, pověšené prádlo nebo přišroubovaná polička. Ale třeba i teplý oběd. To jsou věci, které ocení člověk s tímto jazykem lásky. Možná to jsou přízemní věci, ale také to pro někoho je projev lásky. Skutky služby mají pro tohoto člověka větší cenu než jenom sáhodlouhá vyznání. Upřednostňuje spíš činy před mluvením. To tak cítí i Honza v úvodu článku, který pomáhá Adéle, jak nejvíce může. Tímto způsobem jí dává najevo, že mu na ní záleží. Ta to ale nemůže přijmout, protože se jí nedostává pozornosti. A jak jinak – Honza určitě oceňuje nejvíc právě tu teplou večeři, protože tohle je jeho jazykem lásky.
Pátý jazyk lásky: fyzický kontakt
Zajímá ho jen to jedno. To většinou říkají ženy, ale je to pravdu tak jednoduché? Muž se pak díky odmítání sexu cítí nemilovaně a odmítaně. Stačí přitom to, aby muž naplnil právě citovou „nádrž“ ženy, která mu to pak ráda oplatí právě třeba sexem. Mezi fyzický kontakt ale nemusí patřit jen sex jako takový, ale třeba i pohlazení, obejmutí, zkrátka jakýkoliv fyzický kontakt mezi partnery.
Už víte, který jazyk máte vy?
To, kterým jazykem mluvíte vy a kterým váš partner, se dá jednoduše odkoukat. A vy nejspíš už teď víte, co je pro vás důležité. Pak je důležité začít mluvit jazykem toho druhého – vy uděláte to, co on nebo ona potřebuje k tomu, aby se cítil nebo cítila milovaně. A ten druhý pak musí udělat totéž. Gary Chapman doporučuje sepsat si seznam toho, co na druhém oceňujete a pak všechno to, co byste si přáli, aby pro vás udělal.