Zdravotní procházka na čerstvém vzduchu není jen otřepané klišé, ale vědecky podložený fakt

Během pandemie koronaviru přesunula řada lidí své pohybové aktivity z tělocvičen do parků a lesů. Po uvolnění opatření máte možnost vrátit se ke starým pořádkům. Odborníci však radí: Zůstaňte venku! Pobyt na čerstvém vzduchu je mnohem zdravější.

Centrum pro výzkum prostředí, společnosti a zdraví na univerzitě v Glasgow se účinkům venkovního pohybu věnuje dlouhodobě. Právě ze zdejšího pracoviště vzešlo množství studií, které dokazují jeho přínos, přičemž většina z nich pochází z doby, kdy jsme o nemoci neměli ani ponětí. Než se tedy opět zapíšete na lekce aerobiku či crossfitu, zvažte, co všechno vám nabízí pohyb venku – ať už jde o běh, jízdu na kole nebo obyčejné procházky.

Blahodárné světlo

Před UV zářením se sice chráníme, slunce však k životu potřebujeme. Světlo je obrovský zdroj energie, náš mozek si na něj za tisíce let, co jsme na světě, zvykl a je to nejsilnější modulátor naší aktivity. Právě kvůli nedostatku světla býváme po zimě unavení, skleslí a bez energie. I když slunce nesvítí a máte pocit, že venku je šero, je obrovský rozdíl světelného spektra uvnitř domu a venku. Sluneční záření je pro člověka nejvýznamnějším zdrojem vitaminu D, který je důležitý pro imunitní systém, zdravé kosti, zažívání i psychiku. Zároveň odborné studie uvádějí, že nedostatkem vitaminu D v současnosti trpí 60 až 75 procent české populace.

Proč číst dětem? Budou kreativnější, vyrovnanější a budou se lépe učit

Boj proti stresu

Chodíte často ven? Skvělé! Chodíte často do lesa? Ještě lepší! Množství výzkumu potvrzuje, že pobyt v lese dokáže významně podpořit duševní zdraví. Vědci na univerzitě v Glasgow zjistili, že pobyt v přírodě prokazatelně redukuje hladinu stresu, zlepšuje náladu a zvyšuje sebedůvěru. Cvičení venku má až o 50 % pozitivnější vliv na duševní zdraví než cvičení v uzavřených prostorách. Příčinou bude nejspíš skutečnost, že trávení většiny času mezi čtyřmi stěnami je pro lidský druh záležitostí několika posledních desetiletí, maximálně staletí. Miliony let předtím žili lidé převážně venku a lidský organismus je pro pobyt venku evolučně nastaven.

Zdravotní procházka na čerstvém vzduchu tak není jen otřepané klišé, ale vědecky podložený fakt. Možná jste si sami všimli, že se z vycházky přírodou, cyklistického výletu či „přespolního“ běhu vracíte nejen příjemně protaženi, ale i vyrovnanější a spokojenější. Můžete totéž říci o hodině spinningu v zadýchané tělocvičně?

3 alternativy klasické medicíny. Pátrejte po příčinách svých nemocí

Dnes, 15:40
Známá scéna ze seriálu Sňatky z rozumu. Forman Nedobyl, z Rokycan, má od jisté doby...
Dnes, 13:40
Dobrodružný příběh, neuvěřitelný tak, že by se ho zdráhal zfilmovat každý jen trochu soudný filmový...
Dnes, 11:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Dnes, 11:40
Nyní, tedy v době, kdy republiku i celý svět ovládá strach z neznámého onemocnění –...
Dnes, 10:20
Řekové si rádi užívají života a jídlo je jedním z projevů tohoto užívání. Místní lidé...
Dnes, 09:05
V pátek 25. září uplyne 50 let od úmrtí jednho z nejčtenějších spisovatelů všech dob...
Dnes, 08:59
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a profesorka Věra Adámková (oba Hnutí ANO) začátkem května slavnostně oznámili,...
Dnes, 08:10
Film Atentát režiséra Jiřího Sequense z roku 1964 je skutečným klenotem české kinematografie. I po...
Včera, 17:45
Diamantů jako vzácných kamenů si již od starověku vážili vládcové mnoha zemí. Až do 15....
Včera, 15:35
Když bratři Čapkové vymyslili slovo „robot“, netušili, že jejich sci-fi myšlenky se stanou reálnou vizí....
Včera, 13:25
Tisícina miligramu. Mohl bych sice napsat jeden mikrogram, ale to by nebylo tak efektní. Tečka...
Reklama