• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Prodej starých bytů v Ibsenově ulici vázne. Policie odnesla dokumentaci

  25.1.2023
  Jan Štoll

  Lidé z Ibsenovy ulici v Brně po zastupitelích požadují, aby město dotáhlo do konce prodej bytů nájemníkům. To u zhruba 70 bytů zkomplikoval zásah policie na magistrátu v říjnu, kdy odnesli veškerou dokumentaci k jejich prodeji. Lidem ale banka nechce prodloužit úvěry.

  Primátorčina náměstkyně Karin Podivinská (ANO) uvedla, že město se bude snažit vstoupit do jednání s bankou, aby byly dopady pro lidi co nejmenší. Město ale od policie nemá informace, kdy dostane dokumenty zpátky a zda ohledně privatizace vznikne problém.

  Nájemníci si stěžují, že banka už není ochotná prodloužit úvěr, a plynou jim z toho sankce. „Pak už nebudeme schopní koupi zafinancovat. Splnili jsme vše, co jste chtěli, přijali jsme zvýšenou cenu, proto zařaďme bod a schvalme to a nechejme doběhnout ten náročný proces,“ vyzvala zastupitele jedna z žen.

  Další upozornila na to, že lidé kvůli koupi prodali pozemky nebo chaty. Jiný z obyvatel uvedl, že v domě jsou například staré elektrické rozvody a plíseň. „Kvůli oknům tam máme v zimě 15 až 16 stupňů a žena spí v zimních rukavicích a čepici,“ řekl muž s tím, že byt potřebuje rekonstrukci v řádu stovek tisíc. Další nájemníci uvedli, že se s byty nic nedělalo přes 50 let, jsou tam původní okna, kuchyně i podlahy. „Nevíme, kdy nám okna vypadnou. Manžel byl před lety operovaný a měl plíseň i v plicích. Je to havarijní stav. Kdo si co neudělá sám, nemá v ničem podporu,“ uvedla starší žena.

  I přes apely obyvatel ale zastupitelé bod týkající se zřízení zástavního práva na program nezařadili. „Prodej je prověřován policií. My jsme se dotazovali, jak dlouho bude vyšetřování trvat, ale odpověď jsme neobdrželi. Po domluvě s vedením města proto zkusíme jako město vstoupit do jednání s bankou, aby její podmínky nebyly tak přísné a lidé nebyli pokutovaní,“ uvedla Podivinská. Podle ní by také banka mohla dobu pro čerpání úvěru prodloužit.

  Podivinská zároveň uvedla, že není možné říct, kdy policie ukončí vyšetřování. Pokud bude vše v pořádku, město by podle ní chtělo privatizaci dotáhnout. Pokud se ale objeví nějaké problémy nebo že se stal trestný čin, musí se k tomu město podle náměstkyně postavit. V souvislosti s byty zasahovala policie v Brně dvakrát loni v říjnu, mimo jiné i na bytovém odboru magistrátu.

  Brno vlastní bezmála 30 tisíc bytů, což je téměř 15 procent z celkového bytového fondu v Brně.

  STO/ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte