Průzkum: Čechy letos zahraničí neláká, polovina nejede nikam

Dovolenou v létě letos neplánuje více než polovina Čechů a z těch, kteří ji plánují, je většina pro tuzemskou destinaci. Důvodem jsou především obavy z nákazy koronavirem a také finanční situace. Lidé chtějí také více poznávat českou krajinu.

„Letní dovolenou si nechtějí nechat ujít především lidé s vysokoškolským vzděláním, Pražané a ­obecně obyvatelé velkých měst,“ uvedl sociolog Jan Burianec. Do zahraničí se letos chtějí podívat především mladší lidé do třiceti let, doplnil.

Přes 32 procent lidí, kteří se rozhodli, že si letní rekreaci ujít nenechají, jich jako hlavní důvod, proč nepojedou za hranice, zmiňuje, že dovolená V Česku vychází levněji. Druhým nejsilnějším motivem, proč zůstat v Česku, je strach z nákazy především některou z mutací koronaviru. „Zaznívají i tradiční argumenty, mezi které patří preferování tradičního českého chalupaření, nebo se respondentům u nás jednoduše líbí a po exotice netouží,“ uvedli autoři průzkumu.

Ze situace tak těží hlavně tuzemští provozovatelé ubytování, kteří se zaměřují na českou klientelu, například kempy. „Kapacita pevných lůžek je v prázdninových měsících zaplněna, ostatní měsíce se plní postupně s ohledem na počasí,“ uvedla Lenka Andrlíková z Kempu Merkur Pasohlávky na břehu nádrže Nové Mlýny na jihu Moravy.

Městská pláž ve Valencii.

Češi dají za dovolenou 23 tisíc. Téměř čtvrtina jich ale nemůže cestovat ani po Česku

Rozmach zaznamenal v poslední době také karavaning. „Prodejci obytných vozidel napříč trhem hlásí již od zimy téměř vyprodané sklady a dodací termíny nových vozů se nezřídka pohybují kolem roku 2022. Zájem proti jiným rokům je zhruba dvojnásobný. Růst poptávky asi o 200 procent hlásí letos také půjčovny karavanů,“ sdělil předseda Asociace kempování a karavaningu Jan Brodský.

Svůj vliv na menší zájem o dovolené v zahraničí může mít podle ekonoma Štěpána Křečka ale i hromadný „covidový nákup“ nemovitostí včetně chat a chalup. „Když lidé nakoupí nemovitosti, tak se jim chtějí věnovat. Vyžaduje to dost práce a úsilí. Část lidí kvůli tomu nechce jet na dovolenou, protože zainvestovala do tohoto typu rekreace,“ uvedl hlavní ekonom BH Securities.

Z průzkumu také vyplývá, že Češi se zatím moc nechystají ani na tradiční velké letní akce. Na hudební či filmový festival nebo větší sportovní utkání by chtělo vyrazit 36 procent lidí. Největší zájem je tradičně u mladých, mezi respondenty od 18 do 29 let se v létě za kulturou chystá téměř polovina.

adp/ČTK

Dnes, 13:15
Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL,...
Dnes, 12:20
Ministr zemědělství Miroslav Toman se po ekologické havárii způsobené uniklým kyanidem na řece Bečvě rozhodl...
Dnes, 12:06
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 12:06
V říjnových sněmovních volbách by pro lidi v karanténě či izolaci kvůli koronaviru mohly být...
Dnes, 11:34
Dosavadního generálního ředitele Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Davida Kostku má zítra nahradit David Šmehlík....
Dnes, 11:10
Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím nevydala desetina Čechů. Jedním z důvodů je obava...
Dnes, 10:44
Policisté zaznamenali desítky těchto případů. Podvodníci využívají metodu tzv. vishingu – volající se vydává za...
Dnes, 10:29
Elisane Silva je se svými 203 centimetry známá jako nejvyšší žena Brazílie. Za její nadměrnou...
Dnes, 09:33
Ode dneška nejsou hájené dravé ryby, rybáři se na ně můžou vypravit po skoro půlroční...
Dnes, 08:29
Před stamiliony let žili předkové dnešních krokodýlů a aligátorů společně s dinosaury. Ačkoliv dinosauři vymřeli,...
Dnes, 06:50
Komunistická moc nebyla v roce 1948 na území Československa žádnou novinkou. Své zkušenosti s vládou...
Reklama