První moderní počítač se ovládal myší, měl harddisk i spoustu současných funkcí, přesto byl prodejním propadákem

19.1.2022
Jaroslav Svoboda

Jedním z prvních moderních osobních počítačů byl i Apple Lisa od firmy Apple Computer. Byl jedením z prvních počítačů, které měly grafické uživatelské rozhraní ovládané myší. Ani to však nezabránilo tomu, že na světový trh ve velkém nikdy nepronikl.

Apple Lisa se vyráběl v letech 1983 až 1984, resp. 1986. Kromě zmíněného uživatelského rozhraní, které se ovládalo myší, obsahoval i další funkce, jako například chráněnou paměť, multi-tasking, numerickou klávesnici a operační systém už byl uložen na harddisku. Počítač byl však výrazně dražší než například Macintosh, který firma Apple vyráběla. Nic ze jmenovaných funkcí však nedokázalo uspět na tehdejším trhu a tak v Applu dále pracovali zejména na projektu Macintosh.

Před 37 lety vznikl první počítač Macintosh, dal název dnešním výrobkům Applu

Na tomto postupu v zásadě nic nezměnil ani fakt, že firma ještě zkusila levnější verzi Lisy, tj. Lisu 2. Za zmínku ještě stojí, že Lisa už měla celý systém na pevném disku, jak jsme řekli, naproti tomu Macintosth, který byl dále podporován, ho měl pouze na disketě.

Počátky Lisy

Návrh na tento typ počítače přišel už v roce 1978. O rok později Steve Jobs navštívil laboratoře Xeroxu a tam se seznámil s počítačem Xerox Alto s grafickým rozhraním. Na trh byla Lisa poprvé uvedena 19. ledna 1983, tedy přesně před 39 lety, a to za cenu, tehdy skutečně přemrštěnou – 9 99D amerických dolarů.

Ano, sice se jednalo o jeden z prvních počítačů s moderním ovládáním s myší, jak je známe dnes, nebyl však ještě moc výkonným strojem. Skrýval v sobě 16/32 bitový procesor Motorola 68000/5 MHz. Obsahoval však na tehdejší dobu neuvěřitelnou paměť RAM o velikosti 1 MB. K tomu měl dvě disketové mechaniky a volitelně externí pevný disk Apple ProFile o velikosti 5 MB.

Co Tycho Brahe viděl, to Kepler vypočítal. A jeho zákony jsou dodnes jedním z pilířů astronomie

Prodejní propadák

I přesto, že další vylepšený model Lisa 2 měl už „novou“ disketovou mechaniku 3.5´´ a pevný disk o velikosti 5 až 10 MB, nedokázal stroj prorazit u svých potenciálních zákazníků. Ti totiž dávali přednost výrazně levnějšímu modelu od firmy IBM. Uživatelé si navíc stěžovali i na pomalý procesor, který je zpomaloval i při prohlížení dokumentů. Posledním pověstným hřebíkem do rakve Lisy bylo představení druhého modelu od Applu, tedy zmíněného Macintoshe v roce 1984, který se prodával za čtvrtinovou cenu, tedy necelých 2 500 amerických dolarů. I přes své inovace se nakonec LIsa v roce 1986 přestala vyrábět úplně.


Témata:

Nepřehlédněte