Už jste si někdy v nouzi půjčili zubní kartáček vašeho partnera? Nebo snad máte dokonce jeden společný? To druhé, doufáme, nikdo nepraktikuje! I nevinné zapůjčení v čase krize vám ale může zadělat na velké problémy.
Pokud se vám někdy stane, že se ocitnete bez zubního kartáčku a napadne vás použít kartáček vašeho přítele či přítelkyně, raději na to zapomeňte. Proč vám takový krok může ublížit, objasňuje doktor Khaled Kasem, vedoucí ortodontista ortodontického řetězce Impress.
„Když používáte kartáček někoho jiného, vystavujete svá ústa novým bakteriím, které nemusí dobře reagovat s těmi stávajícími. V našich ústech může najednou žít až 700 různých druhů bakterií a zatímco většina z nich je pro nás dobrá, některé nám mohou vážně ublížit. Nejškodlivější z nich – streptococcus mutans, porphyromonas gingivalis a treponema denticola – jsou spojeny se zubním kazem a nemocemi dásní a přežívají právě na zubních kartáčcích,“ vysvětluje.
Dodává, že používáním cizích kartáčků rovněž riskujete přemnožení kvasinek, což může vyústit ve výskyt bolestivých puchýřků. Pokud skutečně nemáte žádnou jinou možnost, doktor radí, abyste aspoň počkali, až kartáček po druhém uschne. Jedině tak budete mít jistotu, že většina bakterií zahynula.
„Vždy je lepší koupit si svůj vlastní kartáček než podstupovat to riziko. Koneckonců, kartáček byste si stejně měli měnit každé tři měsíce, takže nový kartáček rozhodně nepřijde nazmar,“ uzavírá Kasem.
Zdroj: express.co.uk