Radioaktivní romantika: Muž se zasnoubil se svou milou před černobylským reaktorem!

24.6.2022
Simona Knotková

Když přijde na zásnuby, zamilované páry se předhání v originálních lokacích a provedeních. Výběr Brita Jamese Galbraitha ale zaručeně všechny trumfne. Devětadvacetiletý nadšenec se svou přítelkyni Olju rozhodl požádat o ruku před sarkofágem nad zapovězeným reaktorem č. 4 v Černobylu.

Letos v dubnu tomu bylo 26 let, kdy se nad Evropou roztáhl radioaktivní mrak. Způsobila ho exploze v Černobylské jaderné elektrárně, která je dosud největší havárií v historii jaderné energetiky. Kdysi moderní a prosperující Pripjať je dnes městem duchů, přesto se i tam stále píšou příběhy plné naděje. Jeden z nich patří Jamesi Galbraithovi, který na místě velké lidské tragédie nejenom poznal svou životní lásku, ale také se tam s ní zasnoubil.

Kde hledat ohrožené živočišné druhy? Budete se divit, i v Černobylském lese

James Galbraith pracoval jako turistický průvodce, když se seznámil s Ukrajinkou Oljou, která mu pomáhala s překladem. Mezi dvojicí přeskočila doslova radioaktivní jiskra a utvořili pár. Když se na místo vypravili v prosinci 2021 v rámci soukromého výletu, James ženu požádal o ruku. 22. února letošního roku, jen dva dny před ruskou invazí, se v Kyjevě vzali. První manželské ráno je v šest hodin probudila exploze.

Ačkoliv zásnuby před sarkofágem nad zničeným reaktorem č. 4 zní samy o sobě nebezpečně, muž je původně chtěl provést v samotném velíně čtvrtého bloku! „Můžete tam jít, ale váš čas je omezený na deset minut. Navíc musíte být navlečení do ochranného obleku, a to je docela otravné, takže jsem se nakonec rozhodl, že venku to bude nejlepší. V Černobylu je všechno lepší venku,“ říká.

Lidé se černobylské zóny podle něj bojí zbytečně. Je prý pravděpodobnější, že návštěvníka zabije rozpadající se budova než radioaktivita. „Úroveň radiace je v mnoha částech zóny srovnatelná s radiací kdekoliv na světě. Za jeden den v Černobylu dostanete stejnou dávku jako za hodinu v letadle. Nebezpečná zde mohou být některá zvířata, někdo tady třeba viděl medvěda. Obecně jsou ale samotářská a k lidem se nepřibližují,“ vysvětluje.

Se svou firmou Contamination Zone oblastí ještě donedávna prováděl turisty. „Je to historický turismus. Spousta lidí tomu říká temný turismus a vidí v tom nebezpečí, ale opravdu tam žádné není. Lidé sem chodí z různých důvodů. Někteří si chtějí jenom pořídit selfie, jiní pozorují ptáky a pak tu jsou milovníci historie. O to jde především. Najednou stojíte v místnosti, která skoro zabila Sovětský svaz. Byla to první kostka domina, protože všechno to čištění po havárii zbankrotovalo SSSR. Má to tu skutečně obrovský historický význam,“ vypráví.

Kupte si fotku z Černobylu a pomozte Ukrajině

Covid a následná válka mu do jeho rozjetého byznysu bohužel hodily vidle. Stejně tak musela být odložena svatební cesta do Severní Koreje. „Momentálně pracujeme více s médii a novináři než s turisty. Snažíme se nějak uživit, po dvou letech covidu je tohle to poslední, co bychom si přáli. Od začátku invaze jsem v Černobylu už byl a za pár týdnů tam jedu znovu, ale žádné turisty bych tam teď s sebou nebral,“ uzavírá Galbraith.

Zdroj: Mirror.co.ukNepřehlédněte