• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Radost v pražské zoo! Gorilí pár přivítal letos už druhé mládě

  13.4.2024
  Simona Knotková

  V pražské zoologické zahradě se v noci na pátek narodilo mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu. Na síti X o tom informoval ředitel zahrady Miroslav Bobek.

  Jde o druhé gorilí mládě narozené v Praze v tomto roce. Na začátku ledna se narodila samička, která dostala jméno Mobi. Třicetiletá samice Kijivu přivedla potomka na svět v pátek v noci. „Je to tak, Mobi má sourozence! Kijivu před chvílí porodila,“ uvedl v 01:10 ředitel zoo.

  Kijivu je babičkou gorilí samice Duni, které se letos 2. ledna narodil potomek pojmenovaný Mobi. Jak v případě Mobi, tak i nyní u potomka Kijivu, je otcem mláděte samec Kisumu.

  Při pátečním otevření expozice goril seděla Kijivu se svým čerstvě narozeným mládětem v náručí vedle Duni s malou Mobi, uvedl Bobek kolem 08:15. „Pavilon bude otevřen, ale opět bude platit zákaz dlouhých objektivů a velkých kamer,“ dodal.

  Pražská zoo chová gorily nížinné od roku 1963. Prvním gorilím chovancem zahrady byl samec Titan, po němž do zoo přišla samice Nigra. První mládě se v pražské zoo narodilo 13. prosince 2004 – samička Moja se stala prvním gorilím mládětem narozeným v zoologické zahradě v Česku. V listopadu 2011 Moja odcestovala do Španělska, kde žije v parku Cabárceno. Moja je matkou Duni.

  Zoologická zahrada v pražské Troji v současnosti chová gorily nížinné na dvou místech svého areálu. V novém pavilonu Rezervace Dja žije rodinná skupina vedená samcem Kisumuem, a to včetně nejstarší pražské gorily Kamby, která jako jediná pochází z volné přírody. V původním pavilonu ve spodní části zahrady, pojmenovaném Centrum Méfou, vytvořili samčí skupinu Richard a jeho synové Nuru a Kiburi. Richard už totiž nesmí mít mláďata, protože jeho linie je v evropském chovu goril dostatečně zastoupena.

  Zoologická zahrada, kterou zřizuje pražský magistrát, patří k nejnavštěvovanějším místům v hlavním městě. Loni ji navštívilo téměř 1,36 milionu lidí.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte