Rataje nad Sázavou. Nenápadné městečko vodáků znají po celém světě. A to díky počítačové hře

Další fotky

Městečko, které bývalo oblíbeným centrem vodáků. Nyní je populární mezi hráči počítačových her, kteří si zakoupili českou hru Kingdom come: Deliverance. Díky tomu tu sílí turistický ruch.

Nejkratší železniční tunel v Česku. Místo s temnou minulostí přitahuje sebevrahy

Trocha historie

První písemná zmínka o městysi pochází už z roku 1156. V historii to bylo opevněné trhové město s názvem Rataje Hrazené. Název města vznikla podle staročeského slova rataj, neboli oráč.

V Ratajích nad Sázavou sídlili páni z Lipé, v 17. a 18. století páni z Talmberka. Hráči hry Kingdom Come: Deliverance jistě znají postavy Hanuše z Lipé a Jana Ptáčka. V roce 1403 se tady ukryl i Racek Kobyla, který i s některými lidmi uprchl ze Skalice hor stříbrných (dnešní Stříbrná Skalice).

VELKÝ PŘEHLED: Nejkrásnější přírodní koupaliště ve středních Čechách. Víme, kde se nacházejí

Nejznámějším pánem je však Hynce Ptáček z Pirkštejna, který byl velice významnou osobnosti v období mezi koncem husitských válek a vládou Jiříka z Podeběrad. Hynce Ptáček byl Jiříkovým poručníkem.

Spodní hrad Pirkštejn se v písemných zmínkách objevuje už v první polovině čtrnáctého století a dodnes si uchoval svou středověkou podobu. Víte, že se tu v sedmdesátých letech natáčela pohádka Princ Bajaja?

Synagoga v Úštěku

Úštěk je malebným městečkem nedaleko Prahy. Znáte jeho bohatou historii a svěží přírodu?

V období středověku byste v Ratajích našli dva hrady. Nyní tu stojí zámek a hrad Pirkštejn, který od roku 1724 sloužil jako fara až do 21. století. Nyní ho má v pronájmu kavárník Ondřej Kobza a běžně je nepřístupný.

Z Předního hradu je nyní zámek. Byl přestavěn v polovině šestnáctého století do renesančního stylu, a kolem roku 1675 do barokního.

FOTO: Rataje nad Sázavou

Rataje nad Sázavou - Rataje nad Sázavou (18)Rataje nad Sázavou - Rataje nad Sázavou (6)Rataje nad Sázavou - Rataje nad Sázavou (16)Rataje nad Sázavou - Rataje nad Sázavou (13)Rataje nad Sázavou - Rataje nad Sázavou (4)
Další fotky
Rataje nad Sázavou - Rataje nad Sázavou (21)Rataje nad Sázavou - Rataje nad Sázavou (5)Rataje nad Sázavou - Rataje nad Sázavou (2)Rataje nad Sázavou - Rataje nad Sázavou (15)Rataje nad Sázavou - Rataje nad Sázavou (20)Rataje nad Sázavou - Rataje nad Sázavou (19)Rataje nad Sázavou - Rataje nad Sázavou (22)Rataje nad Sázavou - Rataje nad Sázavou (14)Rataje nad Sázavou - Rataje nad Sázavou (17)Rataje nad Sázavou - Rataje nad Sázavou (11)Rataje nad Sázavou - Rataje nad Sázavou (1)Rataje nad Sázavou - Rataje nad Sázavou (10)Rataje nad Sázavou - Rataje nad Sázavou (12)Rataje nad Sázavou - Rataje nad Sázavou 2Rataje nad Sázavou - Rataje nad Sázavou 3Rataje nad Sázavou - Rataje nad Sázavou

Současnost

Rataje nad Sázavou na mě jako turistu působily spíše ospalým dojmem, o čemž svědčí to, že jsou tu tři nefunkční ubytovací zařízení. Hotel a penzion jsou na prodej a penzion Denk je zralý na stržení.

Ve městě kdysi fungovalo kino, byl tu i dětský domov, jehož budova léta chátrá. Podle výpovědi jedné z místních tu v minulosti byl ráj vodáků (však víme, Sázava), ale řada kempů pro vodáky již zanikla.

Kulturní vyžití místní mají v klubu Pivovárek, který je umístěný do bývalého pivovaru z šestnáctého století, jehož budovu dodnes zdobí sgrafita. Městys má i s okolními obcemi Malovidy a Mirošovice jen přes 500 obyvatel, spíše starších ročníků. Práce v okolí podle výpovědi zdejší obyvatelky není.

Pokud se vrátíme k místnímu zámku, tak v něm funguje turistické infocentrum a je přístupný veřejnosti. Lidé do Ratají začali jezdit i kvůli celosvětovému úspěchu hry Kindgdom come: Deliverance. V interiérech však nečekejte klasický dobový nábytek. Je tu Muzeum Středního Posázaví, obecní úřad a také pošta. Zámek je postupně renovován.

(StandaShow)

Kam do okolí?

V blízkosti se nachází hrad Český Šternberk, klášter Sázava nebo zřícenina hradu Talmberk. Městys lemuje překrásná příroda Posázaví.

Sadistická šlechtična z Čech si nezadala ani s Čachtickou paní. Proč zůstaly její kruté činy zapomenuty?

 

Dnes, 16:00
Perun, Veles, Radegast a další slovanští bohové jsou všeobecně známí. Ovšem o jednom z bohů,...
Dnes, 12:41
Obracejí se na nás výroba, logistika, maloobchod nebo call centra s extrémní poptávkou po brigádnících. Nové...
Dnes, 11:09
Podle zpěvačky Jitky Zelenkové je důležitá nejen pozitivní mysl, ale taky umět se vyrovnat s křivdami....
Dnes, 10:31
Byly to tehdy slavné vánoce roku 800. Deváté století bylo za dveřmi a do křesťanského...
magistrát, ústí nad labem, ústeký kraj, úřad
Dnes, 09:15
Města vyšla vstříc podnikatelům a živnostníkům. V městských prostorech v Ústí nad Labem nebudou muset...
Včera, 08:30
Moskevská nemocnice v městské části Chovrin měla být výstavní nemocnicí ruské metropole. Stala se však...
3.4.2020
Nevládní organizace Člověk v tísni dnes vyhlásila sbírku SOS Česko na pomoc nejohroženějším skupinám, které...
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Adolf_Liebscher_-_%C4%8Cechov%C3%A9_na_Baltu.jpg
3.4.2020
Bylo by to fajn, mít stroj času a pohrát si s historií. Tento nápad se...
2.4.2020
Kněz Archimedes Neto z farnosti Nossa Senhora do Perpétuo Socorro, která se nachází ve městě...
pečivo
2.4.2020
Stát si nechal udělat test pečiva na koronavirus, virus v něm jihlavská veterinární laboratoř nenašla.
Reklama