• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Ředitelka denního stacionáře pro handicapované se měla dopustit dotačního podvodu

    Ředitelka ústeckého denního stacionáře pro handicapované Helias Drahomíra Brožová obžalovaná za pokus o dotační podvod v úterý před soudem odmítla vinu. Přiznala nicméně, že udělala chybu, a v případě jejího odsouzení by se to podepsalo na fungování sociální služby, tedy i klientech a zaměstnancích.

    Žalobce ženu viní z pokusu o dotační podvod a pokusu poškození zájmů Evropské unie. Za činy jí v případě prokázání viny hrozí od dvou do osmi let vězení. Soudce Martin Majchrák nařídil jednání do 26. září.

    Žena podle obžaloby využívala k soukromým účelům dva elektromobily určené pro potřeby stacionáře, na vozidla ale byla poskytnuta evropská dotace. Evropský pověřený žalobce Petr Hořín v úterý řekl, že škoda nevznikla, protože dotace proplacena nebyla. „Paní Brožová, respektive společnost Helias, za kterou jednala, podala žádost o platbu, nicméně ke zjištěním, která byla učiněna v mezidobí, tak poskytovatel dotace financování zastavil a dotaci neproplatil,“ řekl Hořín a dodal, že z toho důvodu jsou trestné činy kvalifikovány ve stadiu pokusu.

    Obžalovaná už v žádosti tvrdila, že vozidla použije Helias pro potřeby osobní asistence a denního stacionáře. Podle obžaloby tomu tak ale nebylo.

    „Chci důrazně odmítnout, že jsem měla úmyslně poškozovat dotační program a provést cokoli, co je v obžalobě. Nic z toho jsem úmyslně neprováděla,“ řekla Brožová. Přiznala, že udělala chybu, když „párkrát použila auta pro osobní účely.“ Odmítla, že by uvedla špatné informace do žádosti. „Stalo se, co se stalo, a moc mě to opravdu mrzí,“ uzavřela.

    Před soudem v úterý vypovídala také dcera obžalované, která v denním stacionáři pracuje. Uvedla, že nikdy nebylo ničím úmyslem spáchat dotační podvod. Přiznala, že pokud se podle kamerových záznamů nacházelo auto mimo území Ústeckého kraje, cesta byla určena k soukromým účelům. V jednom z případů například jela s matkou na letiště do Drážďan, kde zůstalo asi týden zaparkované. Dodala, že soukromými jízdami nikdy neohrozily chod společnosti Helias, protože jezdily auty v době, kdy nebyl ve stacionáři žádný řidič, nebo mimo pracovní dobu.

    Dotaci na provoz stacionáře poskytl i Ústecký kraj, který loni na základě podnětu od reportéra Jana Tuny udělal kontrolu zaměřenou na nakládání s dotací. Kontrola žádné pochybení neodhalila.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte