Rekonstrukce Viničního altánu pod Grébovkou je u konce

7.5.2020
Fefík
Další fotky

Viniční altán je dekorativní dřevěná stavba, která je dominantou vinice Grébovka. U jejího zrodu stál významný architekt Josef Schulz, který se proslavil například projektem Národního muzea nebo dostavbou Národního divadla v Praze.
„Rekonstruovaná budova Viničního altánu je unikátní historickou stavbou, která vyžadovala speciální přístup včetně péče o interiér. Opravoval se však i exteriér a odborně se restaurovaly dřevěné prvky,“ uvedl místostarosta pro správu majetku Michael Grundler.

Gröbeho vila a Havlíčkovy sady. Zdejší umělá jeskyně se kdysi proměnila v netvorův zámek

Celkové náklady stavebních prací byly necelých 6 milionů korun. Jednalo se o komplexní práce týkající se dřevěných konstrukcí, břidlicové střechy, omítek, odpadů, podlah, elektroinstalace, ale i třeba kování na dveřích a oknech. Opravy se týkaly také dřevěných prvků, pergoly či řezby. Opravena byla i fasáda, podlaha a stěny vinárny v přízemí, dveře a okna. Altán prošel i důkladnou sanací proti vlhkosti.
Novým provozovatelem Viničního altánu bude společnost Winepro.

Celková revitalizace Havlíčkových sadů v letech 2001–2014 stála téměř 366 milionů korun, Praha 2 zaplatila ze svého rozpočtu téměř čtvrt miliardy korun.
Kromě kompletní rekonstrukce všech objektů v parku byly opraveny cesty, vysázeny stromy a dřeviny, za revitalizaci získala Praha 2 i několik architektonických ocenění.

FOTO: Viniční altán v Grébovce

Viniční altán v Grébovce - 1 grébovka DSC09601Viniční altán v Grébovce - 2 viniční altán grébovka foto TN nop2Viniční altán v Grébovce - 3 bereme seViniční altán v Grébovce - 4 praha eu+Viniční altán v Grébovce - 5 v skl g p2
Další fotky
Viniční altán v Grébovce - 6-800px-Josef_Schulz-wiViniční altán v Grébovce - 7-225px-Moritz_GröbeViniční altán v Grébovce - 8-P1210401

Zdroj: SK, Noviny Prahy 2Nepřehlédněte